Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 9097 wyświetleń

Z ułańską fantazją


    Mówi się o różnych zajęciach młodzieży. Przede wszystkim ma się na myśli alkohol, bary, dyskoteki, komputer (Internet i gry), co tam jeszcze? No tak, szwendanie się nocami po ulicach lub przesiadywanie na ławkach pod blokami.

    Otóż nie wszyscy preferują taką formę spędzania wolnego czasu. Pisaliśmy już o różnych kołach zainteresowań- teatralnych, tanecznych, wokalnych oraz zajęciach sportowych. Teraz przyszedł czas na coś bardziej oryginalnego. Mam na myśli jeździectwo.

    Tak, jazda konna w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Dlaczego? Oto co mówi jedna z miłośniczek koni, uczestniczka zawodów jeździeckich:
- Konie są zwierzętami bardzo mądrymi, potrafią okazywać uczucia. Są przyjazne i wesołe. Dają bardzo dużo radości. Jazda na nich sprawia przyjemność, daje poczucie wolności, jest odskocznią od szarej rzeczywistości. Konie się po prostu kocha lub też nie. Nie ma czegoś pomiędzy.

    Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych stawia na konie, przyciąga turystów ofertami nauki jazdy itp. W okolicach Grajewa jest ich już bardzo dużo. Taki Ośrodek Jeździecki znajduje się, np. w Woznewsi k. Rajgrodu.

    Ale są też tacy, którzy końmi pasjonują się już bardzo długo i należą do różnych stowarzyszeń. Na naszym terenie jednym z popularniejszych jest 10 Pułk Ułanów Litewskich, który bierze udział w licznych pokazach jeździeckich organizowanych m.in. w Ełku. Nowością jest Technikum Hodowli Koni. W Zespole Szkół w Niećkowie profil ten dostępny jest od 3 lat. Szkoła oferuje możliwość odbycia praktyk, udział w zawodach, możliwość zdobywania Powszechnych Odznak Jeździeckich PZJ.

    Ci, którzy zajmują się zajdą konną "zawodowo" mają okazję uczestniczyć w wielu świętach. Są to m.in. święta szkół- Zespołu Szkół w Niećkowie i Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie lub Dożynki Powiatowe. Odbywają się wtedy różnorodne pokazy, goście mogą podziwiać sprawność wierzchowców i ich jeźdźców.

    Jak mówią jeźdźcy, zawody i pokazy są bardzo emocjonujące, jednak najwięcej przyjemności sprawia jazda konna w terenie.
- Jesteśmy wtedy sam na sam z koniem, czujemy przywiązanie, wzajemnie ufamy sobie. Pędząc w galopie zapominamy o wszystkim. W koniach naprawdę można się zakochać!

    Mamy więc nadzieję, że pasjonatów takich sportów będzie coraz więcej. Spróbujcie, bo naprawdę warto!
środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (2)

I tu nie ma żadnego komentarza, czyżby tego artykułu nie czytał nikt z Rajgrodu?

ja też kocham konie jeżdze w Ełku i krupinie:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.