Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 8626 wyświetleń

Wycieczka edukacyjna

28 września 2007 r. 39-osobowa grupa młodzieży Gimnazjum w Radziłowie pod czujnym okiem pań: D. Antosiewicz, E. Chrostowskiej i B. Malinowskiej wzięła udział w jednodniowej wycieczce pod hasłem: "Tam, gdzie Jagiełło zgniótł potęgę krzyżacką".
Pierwszym punktem wyprawy było Planetarium w Olsztynie - pomnik zbudowany w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej, którego najsławniejszym administratorem w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Zamek odegrał sporą rolę podczas wojen polsko-krzyżackich. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur.
Po smacznym obiedzie w jednej z olsztyńskich restauracji wyruszyli do Nidzicy, gdzie zwiedzili zamek wybudowany około 1370 r. przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Winrycha von Kniprode. Obecnie jest on siedzibą Nidzickiego Ośrodka Kultury. W zamkowych murach znalazły się również: książnica miejska, Muzeum Ziemi Nidzickiej, nowoczesna sala konferencyjno-wystawowa, pracownia rzeźby, bractwo rycerskie, galeria malarstwa, hotel i restauracja.
Największym zainteresowaniem uczniów cieszyło się krzesło tortur ustawione na zamkowym dziedzińcu. Dzięki wyjazdowi gimnazjaliści wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Teraz pozostały tylko zdjęcia i wspomnienia.
Zorganizowanie wycieczki było możliwe dzięki udziałowi szkoły w konkursie ofert na dofinansowanie najlepszych projektów wycieczek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do miejsc pamięci narodowej "Podróże historyczno - kulturowe w czasie i przestrzeni", który przeprowadziło Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

PG w Radziłowie

 

Komentarze (2)

Co oni tak sie rzucili na ten Kiermus.Wszystkie szkoly na to jeżdzą tak odrazu

a ja jade na basen do mikolajek nie pogadacie ;d haha

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.