UWAGA

środa, 17 sierpnia 2022

Kultura i rozrywka

  • 13 komentarzy
  • 11512 wyświetleń

Święta malkontenta

 

     Czy ktoś jest zadowolony z czasu świątecznego w grudniu tego roku? Bo ja nie, a wydaje mi się, że wielu z Państwa też się to usytuowanie świąt nie podoba. Co to za święta?! Wigilia w sobotę. No, tak, choć raz na jakiś czas dzień Wigilii będzie wolny od pracy. Ale pierwszy dzień Bożego Narodzenia?! Toż to skandal, żeby wypadł w niedzielę! Nie mógł pan burmistrz jakoś załatwić dla Grajewa, żeby święta przesunąć? Praktycznie pozostaje tak naprawdę tylko drugi dzień świąteczny, w poniedziałek. I ja się pytam: Czy to ma być Poniedziałek Wielkanocny? Póki co pogoda raczej nie przypomina zimowej, ale jestem pełen nadziei, że może na święta wreszcie sypnie śniegiem. Mogłoby być tak, że pan wojewoda załatwiłby dla Podlasia, już niekoniecznie tylko dla Grajewa, jakieś chmury śniegowe. Byłoby tak, jak w wierszu Gałczyńskiego „Zima z wypisów szkolnych”:

„Któż to tak śnieżkiem prószy z niebiosów?
Dyć oczywiście pan wojewoda;
módl się, dziecino, z całą krainą –
niech Bóg mu siły doda;
śnieżku naprószył, śnieżek poruszył
dobry pan wojewoda”. 

     Moim marzeniem jest także, aby przysłowia ludowe zaczęły się wreszcie sprawdzać. Może pan starosta coś uczyni w tym kierunku. Przecież Barbary było po wodzie, to Boże Narodzenie powinno być po lodzie. Jeśli przysłowie się nie sprawdzi, należałoby kogoś rozliczyć. Może nawet powołać w Sejmie komisję śledczą?
     A choinka, którą ustawiono przed kościołem przy Placu Niepodległości… Dlaczego ta obok tak powoli rośnie? Gdyby szybciej rosła, to nie trzeba by było co roku wycinać innej i stawiać. To przecież kosztuje, ja za to płacę podatki. Może Pan Burmistrz by jakoś załatwił, żeby ta żywa choinka (ewentualnie świerk) szybciej rosła.
     Kwestia Mikołaja. Podobno przynosi prezenty. Ja dokładnie nie wiem, czy moje podatki idą na te prezenty i kto zapewnia transport Mikołajowi, kiedy nie ma śniegu, ale postuluję, żeby zreformować trochę procedurę przydziału podarków. Osobiście mogę nie dostawać podarunków dwa razy w grudniu (Mikołajki i Gwiazdka), ale niechby ten Mikołaj dawał prezenty choćby raz w miesiącu. Tak, wypada, że 12 razy w roku. Podobno mieszka w dalekiej Laponii, byczy się przez cały rok, no to raz na miesiąc miałby jakieś zajęcie. Jeśli mu ciężko, to niech dostarcza przynajmniej swoje dary do Grajewa, a do mojego mieszkania też bardzo łatwo trafić.
     Mam jeszcze prośbę do mojego księdza proboszcza. Czy nie dałoby się zmienić trochę terminu pasterki? Bo o północy to jestem już taki śpiący, że mało kumam z tego, co się w kościele dzieje. Poza tym jak jest zimno i ciemno, to się nie chce wcale z domu wychodzić. W związku z powyższym proponuję, żeby pasterka odbywała się o północy, ale innego czasu, może takiego, który obowiązuje w Nowym Jorku…
     No i sprawa tradycji. Tu chyba będzie najtrudniej. Może nasz kochany Senat podejmie uchwałę, żeby nie stawiać dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego podczas Wigilii gościa. Podczas kilkudziesięciu wigilijnych wieczerz w moim domu taki niespodziewany gość nigdy się nie pojawił, a potem nakrycie przeznaczone dla niego trzeba sprzątnąć. Czasem się je zmywa przez pomyłkę, a woda przecież drożeje z roku na rok, nie mówiąc o detergentach i elektryczności. A kiedyś zdarzyło mi się potłuc to dodatkowe nakrycie i żona kupiła nowy komplet, o czym pamiętam do dzisiaj…
     Uff, pewnie macie Państwo dosyć tego zawodzenia i wydziwiania? Zwłaszcza że ja co tydzień do czegoś się czepiam i na coś narzekam. Tyle że w tym stylu chyba jeszcze nie zrzędziłem. Można powiedzieć, że dziś gderam odświętnie!
I coś jeszcze wypadałoby napisać jako puentę.

No więc Wesołych i Zdrowych Świąt życzy Wam wszystkim


rodowity grajewianin

wtorek, 16 sierpnia 2022

Kino wakacyjnym z GCK za 8 zł

Komentarze (13)

Świetne! Chichotałam przy tym tekście jak szalona. :D Gratuluję poczucia humoru :) Dodam, że paliwo teraz drogie i oczywiście to podatnicy jak zwykle zapłacą za transport Mikołaja i prezentów. Taki już nasz los, marnego szaraczka... A na zakończenie życzę, żeby wszyscy po przeczytaniu tego tekstu choć na chwilę przystanęli i zastanowili się, czy tak wyolbrzymione tutaj marudzenie nie jest czasem codziennością w naszych ustach. :) Życzę więcej pogody i uśmiechu, optymizmu i wiary w drugiego człowieka! Te święta mogą być dobrym momentem na zmianę naszego nastawienia :)

...super artykuł - wesołych świąt grajewiaku !!!! :):)

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
wszystkiego co dobre i najlepsze,
a w Nowym Roku
radości codziennych, myśli dobrych,
chwil spokojnych
Grajewianom z dziada pradziada i nowoosiedlonym
życzy Jurek z Aliną z os. Południe.

wesolych swiat,zdrowych i spokojnych a w Nowym Roku zycze abysmy sie szanowali i byli dla siebie zyczliwi

Prawdziwy Polak narzekanie opracowane ma do perfekcji.

zeby te zyczenia mogly jeszcze spelniac sie i kazdy byl szczesliwy,zdrowy i wesoly a zyczliwych ludzi dzis spotkac to graniczy z cudem;mimo to wesolych swiat

przesunac date swiat ? to myslisz chociaż troche ?!

wyjrzyj chopie za okno a nie siedziszi czytasz pogode na wp. mroz snieg a drogowcy juz wysypali polowe soli na ulice!!! zima w pelni

uważam,że choinka w GRAJEWIE jest beznadziejna.skromna. byle jaka.szkoda mi tego miasta ,choć tu nie mieszkam,ale interesuję się miastem ,bo tu urodziłam się, jakaś tylko oaza ma być w tym Grajewie ,bo sądu ma nie być.szpital licho stoi.ale pomino to życzę miastu jak najlepiej.

sądu nie bedzie. skarbówki nie bedzie, ZUSU nie bedzie , KRUS likwidują i podobno Niecik chce się wyprowadzić

a właśnie, że sąd będzie. jak nie wiesz, to się nie udzielaj.

Wjazd od strony łomzy do Grajewa...to straszne jak to wyglada..jadę dalej..targowica..jeszcze lepiej..oczywiście na wysokości CPN..lampy nie palą się..szok..na kilki słupach jakieś marne świecidełka..pojedżcie do innych miast powiatowych woj. nawet podlaskiego..i zobaczcie Państwo jak to wyglada gdzie indziej..np. Kolno Zambrów Wys-Maz..nawet łomża, Augustów...żal Grajewian..

dobrze napisane smialam :)zycze wesołych swiot i szczesliwego nawego roku

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.