Kultura i rozrywka

  • 13 komentarzy
  • 12423 wyświetleń

Trzy dni balangi

 

Po raz pierwszy w dziejach gminy trzy dniową balangę podczas Dni Prostek rozpoczął wielki festyn zorganizowany przez dziewięć sołectw w miejscowości Ostrykół. Mieszkańcy uczestniczących w nim wsi prezentowali wszystko co najlepsze mają do zaoferowania turystom i gościom swojej miejscowości. Na stylizowanych stoiskach gospodynie ubrane w regionalne stroje częstowały wszystkich daniami miejscowej kuchni, przekąskami a nawet własnymi nalewkami. Zachwyceni byli goście z pobliskiego Grajewa jak też i z Warszawy jak i z dalszych miast.

  

Przestają bać się władzy

 - W tej kadencji ludzie odważyli się przestać bać władzy gminnej, każdy ze sobą swobodniej rozmawia i zaczęli realizować wspólne pomysły dla wypromowania swojej wsi – mówi jeden z uczestników festyn sołectw prosząc o anonimowość. – Trzeba zauważyć, że mają się z czym pokazać na zewnątrz.
 

Częste spotkania Bożeny Bagan, wójt gminy z sołtysami zaowocowały pomysłami na wykorzystanie funduszy sołeckich oraz indywidualnymi pomysłami mieszkańców wsi na spotkania integracyjne. Jak zauważają niektórzy są one drogą do powiększenia niewielkich pieniędzy z funduszy sołeckich i sensownego ich wykorzystania. Zabawy organizują sami na własny koszt.

 

- Zaczęliśmy od integracji okazało się, że mieszkańcy wsi chętnie zaczęli spotkania i przygotowywać imprezę integracyjną – wspomina Mariusz Karwowski, sołtys wsi Krupin w gminie Prostki – Ludzie są zachwyceni. Do tej prezentacji i promocji sołectw nie trzeba było nikogo do niczego namawiać. Każdy dobrowolnie przyjmuje na siebie jakieś działania i realizuje najlepiej jak potrafi. Nasze stoisko mnie i sąsiadowi Czarkowi Kozarynie pomogła zbudować młodzież z naszej wsi. Nasza młodzież przychodzi i sama rzuca pomysły. Jednym z nich jest systematyczne sprzątanie dróg w naszej wsi.

 
 Dzień drugi
 Otworzył Bieg Szlakiem Tatarskim. Najliczniej reprezentowany był Klub Sportowy „Maratonka” z Grajewa. Dystans dziesięć kilometrów pokonało ponad 20 zawodników z Grajewa.
 - Jeżeli doliczyć biegaczy „Maratonki” z Prostek i Ełku to było około 40. Sukcesem jest II miejsce Karola Krzyżanowskiego z naszego klubu – cieszy się Waldemar Szycik, prezes Klubu Sportowego”Maratonka”.
 

W Biegu szlakiem Tatarskim w tym roku wystartowało ponad osiemdziesięciu zawodników nie tylko z Mazur i Podlasie lecz również z innych regionów Polski.

 Całe popołudnie dzieci, młodzież i dorosłych bawiły konkursy i zabawy oraz przedstawienia aktorów animatorów. Szampańską zabawę  wieczorem wszystkim zapewnił występ gwiazd disco polo, zespołów Casanova, Boys i Maxel.
 
 Bój dnia trzeciego
 W niedzielę 10 lipca Dni Prostek rozpoczęły się o godzinie 14 przemarszem Wojsk Hetmana Gosiewskiego i Szwedów w strojach i zbrojach zbliżonych do oryginału. Akt inkorporacji Prostek do Królestwa Szwecji, a także pojedynki żołnierskie oraz zabawy dla publiczności szpadą i rapierem były wstępem do niewątpliwej atrakcji, jaką będzie odtworzenie „Bitwy pod Prostkami” z efektami salw muszkietów i średniowiecznych armat o godzinie 18. Trzydniową imprezę zakończy występ iluzjonisty Łukasza Granta oraz koncert zespołu Toples.
 
Janek Kalbarczyk

środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (13)

Wsobotę była super zabawa,przydaloby się w grajewie zaprosić takie zespoly.

impreza wyczes, grajewskie sie chowają ;/

wioskowa impreza,plytka muza,kaska jak sie zachwycasz to do prostek.

Wspaniała impreza!!!Liczę na powtórkę w następnym roku;)

Maxeel był suuuuuper ! ;)))

a ty andrzej do g-wa .. miszkam w g-wie, ale i tak uważam , że w prostkach było 1000 razy fajniej. może i kowalska wzięła dużo kasy, ale odstwaiła chałę i tyle. a tam 3 fajne, znane zespoły i zabawa chociaż, przy disco-polo można się chociaż pobawić. a przy niej ? jedynie stać jak kołek w płocie . Boys, Maxel, Toples świetnie. zapraszamy was do g-wa ! i andrzejku kochany , nie była wcale wioskowa, a jeśli tak uważasz twoj problem . ;)

wczoraj bylam w Prostkach na zespol Toples hhehe tylko ze to byl jakis szczyl ldzie dali sie nabrac jeszcze spiewal pod playback co bylo sylchac oszukali sie ludzie tak samo jak ja!!

Boys wymiatał !
Marcin z kolegami dali czadu na maxa, podobało mi się czekam na kolejene takie imprezki.

też jestem z Grajewa. Podziwiam organizatorów za przygotowanie tak wspaniałej imprezy, przez trzy dni , ci co chcieli, bawili się świetnie, 100 % lepsza impreza od grajewskiej , nie tylko pod względem zespołów, bo każdemu podoba się co innego, lecz ogólnie. Super. Pamiętam wiele imprez z Prostek i zwsze czymś zaskakują. Kilka lat temu, była degustacja ryb pod każdą postacią, Była rybka, smażona, pieczona, wędzona i to do wyboru. Skromnie powiedziałam, że to była degustacja, gmina zakupiła chyba całe tony tych ryb, bo od rana do późnych godzin wieczornych imprezowicze ustawiali się w kolejkę po kilka razy po te rybki, pychotka, bo sama jadłam. Grajewo nigdy za darmo nic nie wystawiło.

Dni Prostek były bardzo fajne i udane moim zdaniem ;] Bardzo podobały mi się koncert Boys'ów i Maxel'a ;) Można było się bardzo dobrze pobawić ;) Szkoda tylko że Pani Wójt nie starczyło pieniędzy na zabawy dla dzieci jakie były co roki - Wesołe Miasteczko ;[ Koncert zespołu Toples był niewypałem ;] Zamiast tego koncertu mogła by być atrakcja jakaś dla dzieci ;] No trudno ale ogolnie bylo fajnie ;]

Prostki mniejszym kosztem zrobiły sto razy lepszą imprezę niż w Grajewie. To była impreza przy której można się było pobawić a nie stać jak słup, bo niestety nie każdy lubi muzykę rockową a i ona nie nadaje się do dobrej zabawy :) Mam nadzieję, że burmistrz weźmie to do serca i np., w przyszłym roku w sobotę zrobi koncerty disco polo a w niedzielę muzykę rockową. Dogodziłby w ten sposób wielu grajewianom.

przestancie prosze z tym disco polo bez przesady

Pewnie że tak DISCO POLO to jest muzyka do zabawy - właśnie na festyny. MAXEL wymiatał mmm... i ku mojemu zdziewiniu znam wokalistę... :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.