Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 5836 wyświetleń

Trwa spis źródeł ciepła. Mandat w wysokości 500 zł !

Wielu właścicieli domów i mieszkań nie wie, że od 1 lipca 2021 r. mają nowy obowiązek. Chodzi o zgłoszenie posiadanych źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kto nie zrobi tego odpowiednio szybko, zapłaci karę.

Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. 

Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście, udając się do lokalnego urzędu.

Jeśli właściciel  nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do aż 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

 

Pełny ranking CEEB jest dostępny na stronie: https://zoneapp.gunb.gov.pl/ranking/ 

Komentarze (5)

Dlaczego nie pokażą zdjęć z kominów z fabryki Pfleiderer co tam z kominów leci to dopiero trują miasto.

A czy mieszkańcy bloków mają zgłaszać, że mają centralne ogrzewanie?

Wstapilismy do UE i wyglądało że będzie lepiej lecz pomysły walki Parlamentu Europejskiego z globalnym ociepleniem będą nas kosztować fortunę.

Do Obserwator - zdziwiłbyś się co bardziej truje - Pfleiderer czy kopciuchy w grajewskich domostwach jednorodzinnych.
Blokers - twój sarkazm zrzucił siekierę powieszoną na dymie z kominów niespiesznie rozpalanych pieców, snującym się po ul. W.Polskiego

Socjalizm przerodzi się wkrótce w komunizm. Absurd goni absurd. O......e się od ludzi i dajcie im normalnie żyć ,pany i władcy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.