Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 10002 wyświetleń

Sprzeciw wobec nietolerancji

W niedzielę 23 czerwca w Siemianowicach Śląskich grupa kilkudziesięciu napastników uniemożliwiła występ Międzynarodowego Zespołu Muzyki Cygańskiej „FORTE ROMA” z Białegostoku podczas Pikniku Romskiego.

Według członków tego zespołu, w którym występują m.in. stypendysta marszałka województwa podlaskiego i muzycy związani z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, bojówkarze rozwinęli przed sceną baner  z napisem 3 X NIE, skandowali „Polska tylko dla Polaków”, „Precz z Cyganami”, „Nie – Cyganom”. Ochrona gdzieś się schowała, a policjanci nie reagowali. W tej sytuacji kierowca zespołu podjechał pod scenę i ewakuował członków „Forte Roma” ze strefy zagrożenia. Od któregoś  momentu eskortowała ich policja.

Zarząd Województwa Podlaskiego w dniu 25 czerwca, gdy tylko dotarła do niego wiadomość o tym, co się stało w Siemianowicach Śląskich, zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu i postanowił ostro zaprotestować przeciwko napaści i uniemożliwieniu koncertu. W przyjętej uchwale, którą otrzyma prezydent Siemianowic Śląskich, Jacek Guzy, napisano m.in.: „Zarząd Województwa Podlaskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec aktów nietolerancji, ksenofobii, dyskryminacji osób ze względu na narodowość i pochodzenie etniczne wyrażoną przez grupę uczestników Pikniku Romskiego.

Nasilające się przejawy nienawiści na terenie naszego kraju zmuszają nas wszystkich do podjęcia zdecydowanych działań w celu budowania społeczeństwa obywatelskiego otwartego na drugiego człowieka”. Uchwała Zarządu Województwa Podlaskiego zostanie przekazana do wiadomości m.in. ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły - (za: wrotapodlasia.pl)sobota, 1 kwietnia 2023

Życzenia wielkanocne 2023

Komentarze (7)

państwo z Zarządu Województwa Podlaskiego jaka jest wasza reakcja na akty nietolerancji, ksenofobii, dyskryminacji osób ze względu na narodowość i pochodzenie etniczne polaków mieszkających na Litwie? Biedni romowie - szczególnie w Macedonii. Ci, którzy złożą wniosek o azyl otrzymują 340 euro na osobę, jeśli rodzina liczy 5 osób otrzymują w sumie 1700 euro miesięcznie"
Taki cygan za to, że ma żonę i 3 dzieci dostaje od państwa 1700 euro (ok. 6800 zł)
A Ty Polaku - ile musisz przepracować godzin by dostać prawie 7tys. zł?

tolerancja cnota ludzi bez przekonań!

A co będzie gdy każdego jednego Polaka pogonią z innego kraju do Polski ? Albo nas tak potraktują gdy pojedziemy na obczyznę ? Co tu dużo gadać - Polak Polaka ; brat nawet rodzonego brata jakby mógł to by za piwko zabił i jeszcze by na trupa splunął ! Na szczęście nie wszyscy są tacy o takiej chamskiej,spaczonej i nieludzkiej tolerancji !!!

a ja lubię Romów i ich prawdziwą kulturę. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

polacy to zawistny i egoistyczny narod.oznaki nietolerancji sa na pozadku dziennym chocby w urzedach,wiele razy biednych traktuje sie jako patologie,a nawet jesli,to nie powod do nieokazania szacunku.

Troche Cyganów Nie Lubie Ale Nic Do Nich Niemam Nie Jestem Rasisto Ani Nazi Skinem Ja Jestem Tolerancyjny .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.