piątek, 8 grudnia 2023

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 10937 wyświetleń

Spotkanie z kombatantami

W czwartek 16 lutego o godz. 16.00 w Izbie Pamięci Ziemi Grajewskiej w Grajewie, ul. Wojska Polskiego 61b odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta i powiatu ze Środowiskową Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Spotkanie prowadził Przewodniczący Środowiskowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych p. Stanisław Wiśniewski, omawiano m.in.:
- program działania Rady do końca 2006r,
- sprawy związane z remontem pomnika na Pl. Niepodległości w Grajewie,
- sprawy organizacyjne związane z wycieczką do Lwowa.
Przedstawiona została również informacja o pobycie delegacji Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych w USA w październiku ubiegłego roku i przywiezieniu z tej podróży kopii sztandaru.
 
- 9 Pułk miał dwa sztandary. Pierwszy wykonany w 1929r był zrobiony przez Starostwo Kolneńskie i Szczuczyńskie. Drugi w 1936r został ofiarowany przez Polonię Amerykańską dla Pułku, jest sztandarem, pod którym walczył Generał Kazimierz Pułaski, a Pułk nosi jego imię. Drugi sztandar został wywieziony do Białegostoku do składnicy, gdzie zaginął. Natomiast naszym staraniem, które trwało ponad trzy lata, i zakończyło się szczęśliwie, chcieliśmy uzyskać jego kopię. Delegacja w składzie : Stanisław Wiśniewski, Kazimierz Stankiewicz, Franciszek Duba wraz z opiekunem Tomaszem Dudzińskim wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Generała Pułaskiego i przekazaniu sztandaru, który miał trafić do byłych żołnierzy, do Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku i do grajewskiej Izby Pamięci - mówił St. Wiśniewski.


Kombatanci w USA  (wejdź)e-Grajewo.pl

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (11)

Jeden z kombatantów to ma chyba ze 25 lat. Czyżby sponsorowana wycieczka.

nie 25 a... 28 hahahaha

On służy wsparciem!Może nim zajmie się CBŚ?

Pojechałem z ramienia Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK jako opiekun kombatantów z Grajewa. Całość wyjazdu finansowana była prze Polonię w USA, MSZ, MON i Ambasadę RP w Waszyngtonie. O reszcie można doczytać w relacji.

To po co ten mundur,panie opiekun!

A w jakim wojsku oni byłi.Ciekawy jestem czy mają jakieś dokumenty na walkę z okupantem.Może nosili zupę w garku jak byli na wojnie ale nie wiedzą dla jakiego wojska.

Pojechał i nie został - szacunek! a ja bym został.

CCC-ja tez tak mysle, ze za mlodzi Ci Kombatanci. Wojenko, wojenko, cozes Ty za Pani, zze za toba ida, ze za Toba ida chlopcy malowani........

P Tpmaszu dziękuję za wyjasnienia -pozdrawiam -prosze źle nie zrozumieć kolego :)

dopiero dowiedzialam sie o istnieniu T P 9 nPSK .Jako corka oficera 9PSK zainteresowana jestem dzialalnoscia Towarzystwa. Sadze ze sztandar powinni miec zaszczyt odebrac czlonkowie rodzin bylych oficerow/a nie milosnicy9PSK/Autorem albumu historii 9PSK jest moj nie zyjacy juz ojciec ktory przekazal do Izby Pamieci w Grajewie. Interesuje mnie czy takowy tam sie znajduje

Chciałbym spytać - Pan Stankiewicz to jakim kombatantem jest z czyjego ramienia PZPR ?? to tam tez są kombatanci??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.