wtorek, 27 lutego 2024

Kultura i rozrywka

  • 9 komentarzy
  • 9514 wyświetleń

Skansen w Wojewodzinie

Dnia 10.12.2004r. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Wsi Polskiej w Zespole Szkół w Wojewodzinie k/Grajewa.

W budynku szkoły w wydzielonym miejscu wystawione zostały eksponaty m.in. narzędzia pracy, przedmioty używane dawniej w gospodarstwie domowym, stare naczynia.

Od marzenia do realizacji wystarczy jeden krok, trzeba tylko wspólnie w jednym kierunku go wykonać. Rozpoczęliśmy gromadzenie przedmiotów, szczególnie wicedyrektor Szymkuć oraz A. Sypytkowska opiekunka pracowni historycznej i mamy ich coraz więcej. Za jakiś czas ta wystawa będzie wyglądała inaczej, może zmienimy wystój, przeniesiemy w inne miejsce, zapewne dzięki ludziom dobrej woli, zapaleńcom przybędzie eksponatów, tym samym zachowamy pamięć o czasach, które mijają tak szybko - mówił otwierając wystawę dyrektor szkoły Karol Choynowski (foto 4).

W przygotowaniu ekspozycji brali udział obecni uczniowie oraz pracownicy ZS w Wojewodzinie, ale również inni, którzy odrestaurowywali eksponaty w ramach prac dyplomowych.

K. Szymkuć osobiście prezentował pled utkany w 1909r – wiano babci oraz kosz wiklinowy pochodzący z domu dziadków (foto 6,7). Najstarszym eksponatem jest stanowisko tkackie pochodzące z 1880r (foto3,6). Wśród eksponatów znajduje się również maszyna do szycia, model wozu drabiniastego, magiel i in. Pod kierownictwem artystki I. Turowskiej na ścianach zostało namalowane wnętrze wiejskiej izby oraz pejzaż wsi.
Młodzi artyści z koła plastycznego to: Iza Malinowska, Małgorzata Rosińska, Tomasz Zalewski, Paweł Cybula (foto 1).

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Starosta Powiatu J.Augustowski, Wicestarosta A.Rutkowska, Proboszcz parafii pw. MBNP ks. St. Łatwajtys, dyr. K. Choynowski.

Dyrektor ZS w Wojewodzinie zachęca wszystkich, którzy są w posiadaniu wszelkiego rodzaju "staroci", do poszerzania zbiorów w skansenie.

A.B. e-Grajewo.pl

poniedziałek, 26 lutego 2024

Grajewskie spotkania z historią

poniedziałek, 26 lutego 2024

Wieści z ZS nr 2

Komentarze (9)

O na ostatnim zdjęciu ALA nasza władza!!

fana impreza ale za mało zdjęć! EWA

zmienił się dyrektor to iszkoła się zmieniła brawo!!!

a wasiul się zachował jak cichy cygan bo go nie ma na zdjęciu, myśli ze jak na się popsuło tamburyno to moze odpocząć, a tu jednak nie, cos trzeba zrobić panie michale.

panie darku chodzisz jak w zegarku i my ślisz , że jesteś bos...
trzeba coś z tym zrobić a co do cygana to ty jesteś rumuński wudz!!

panie daj pan spokuj :) cygan jest taka sprawa, czeba by zaprosic do wojewodzina don wasyla i rome, a wasiul by gral na tamburynie z cyganami. michal mysli ze jak chodzi codziennie rano do szczura to jest pewny swego.

Jeszcze parę latek i całe Grajewo też przekształci się w skansen. Czerwoni i czarni nas wykończą.

pozdro mamusia. fajna fotka hehe

a dlaczego nikt nie sfotografowal muzeum ,ktore miesci sie przy szkole.... kurcze to ja tak sie napracowalem nad studnia ....:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.