Wiadomości

Siatki zamiast próchna przy DK65

Siatki zamiast próchna chronią zimą drogi

Dwa ataki tegorocznej zimy i dwa razy Polska została sparaliżowana przez śnieg. W kraju zablokowanych zostało sporo  dróg, szczególnie lokalnych czyli powiatowych i gminnych. Odśnieżanie ciągów komunikacyjnych utrudniał ciągle padający śnieg i silny wiatr. Teraz synoptycy zapowiadają trzeci nawrót zimy i opady śniegu. Drogi główne, krajowe przed całkowitym zasypaniem oprócz pługów śnieżnych chronią zasłony przeciwśnieżne wykonane z siatki z tworzywa sztucznego.

Drogowcy postawili na estetykę
- No, nareszcie zniknęły te spróchniałe w dużej części płotki mające osłaniać drogi przed nawiewaniem śniegu – mówi Sławomir Karwowski kierowca samochodu osobowego z Grajewa. – Te stare osłony wyglądały jak rozpadające się płoty na zapadłej wiejskiej dziurze. Teraz porozstawiane przy drogach pomarańczowe siatki nawet ożywiają krajobraz.
Bierna osłona dróg polega na niedopuszczeniu lub praktycznym ograniczeniu przez zasłony przeciwśnieżne nawiewania białego puchu na pas jezdni. Cel ten pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad osiągają przez umieszczenie ich w odpowiedniej odległości od  korony drogi. Wpływ na miejsce ustawienia zasłon ma ukształtowanie terenu, wysokość przydrożnego nasypu, głębokość wykopu za poboczem drogi, kierunek i siła wiatrów.
- Zasłony powodują zmianę prędkości niosącego śnieg wiatru i w rezultacie opadnięcie śniegu za zasłoną, ale przed koroną drogi – wyjaśnia Lilianna Królikowska z GDDKiA. - Zasłony powinny być ustawiane w normami ustalonej odległości od dróg, wyłącznie w miejscach zagrożonych powstawaniem zasp.

GDDKiA płaci odszkodowania
Drogowcy ustawienie zasłon zawsze wykonują przed przewidywanymi i zapowiadanymi opadami śniegu, najlepiej jeszcze przy występowaniu dodatnich temperatur, uwzględniając koniec wegetacji roślin. Obligatoryjny termin zakończenia ustawiania zasłon przewidziany jest do 25 listopada. Zdejmowanie zasłon odbywa się po zakończeniu sezonu zimowego, praktycznie w marcu i kwietniu.
- Niestety czasem przy wykonywaniu tych prac ludzie którzy ustawiają zasłony niszczą nasze uprawy – mówi rolnik Adam Chlebowski (nazwisko zmienione na jego prośbę). – Sam musiałem upominać się o odszkodowanie w GDDKiA.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest zmuszona wypłacać rolnikom odszkodowania za zniszczenia.
- To nie są wcale małe kwoty – potwierdza tę informację Lilianna Królikowska. – W naszym województwie te odszkodowania idą w dziesiątki tysięcy złotych.
Tym samym podnosi to koszty utrzymania dróg, ale jak twierdzą drogowcy, na żywioł nie ma rady.

fot. Janek Kalbarczyk




Droga krajowa nr 65 – droga krajowa o długości ok. 224 km, leżąca na obszarze województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Trasa ta łączy Gołdap na granicy z Rosją (obwód kaliningradzki) z Bobrownikami na granicy z Białorusią przez Ełk, Grajewo i Białystok.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.