„Łączy nas rzeka historii” pod taki Hasem utworzona została deklaracja współpracy między samorządami Grajewa, Rajgrodu i Prostek. Tekst jej został pierwszy raz publicznie odczytany podczas ostatniej uroczystej sesji Rady Gminy Prostki podsumowującej roczne rezultaty działania projektu „Decydujmy razem”.
- Łączy nasze gminy rzeka Ełk. To właśnie ona jest „Rzeką historii” – mówi Bożena Bagan, wójt Gminy Prostki. - Jednym z takich ważniejszych momentów w historycznych dziejach naszych gmin był najazd Szwedów na Polskę. Na tych ziemiach rozegrała się jedna z ważniejszych bitew tamtego okresu. Wojska szwedzkie wyruszyły spod Rajgrodu, przeszły przez Grajewo i pod Prostkami dostały łupnia. Chcę podziękować panu Adamowi Kiełczewskiemu, burmistrzowi Grajewa, że przyjechał na tę uroczystość i jest przy wspólnym stole.
Samorządy Grajewa, Prostek i Rajgrodu
Będą realizować wspólny projekt „Rzeka historii” , który jednoczy wymiar historyczny i kulturowy z przepiękną okolicą rzeki, łowiąc w jej nurcie interes finansowy sąsiadujących ze sobą gmin. To kolejne zaangażowane działanie Bożeny Bagan, wójta gminy Prostki, inicjatorki projektu. Jest już przygotowany i odczytany publicznie tekst wspólnej deklaracji, którą w najbliższym czasie podpiszą przedstawiciele samorządów. Na razie ani deklaracja ani współpraca nie wiążą się z żadnymi finansami, ale w przyszłości pozwolą na pozyskiwanie środków na wspólne przedsięwzięcia.
- Żyjemy w odległości pięciu kilometrów od siebie na pograniczu dwóch regionów, ale jest to znikoma, raczej symboliczna granica – zaznacza na sesji w Prostkach Adam Kiełczowski, burmistrz Grajewa. – Projekty, które wspólnie przygotowujemy, mogą nas mocniej połączyć i wzmocnić naszą pozycję. Mogą dać świadectwo tego, że można to zrobić, że można się zintegrować i działać wspólnie. Dziękuję pani wójt, inicjatorce projektu. Życzyłbym sobie i wszystkim, żebyśmy go mogli jak najszybciej zrealizować.
Prostki „Decydują razem” z sołectwami
W piątek 9 grudnia, na uroczystej sesji i w obecności licznie przybyłych sołtysów i mieszkańców gminy, Rada Gminy Prostki podjęła uchwałę akceptującą rezultaty realizacji „Gminnego Programu Rozwoju i Integracji Sołectw w Gminie Prostki”.
- Dzisiaj podsumowujemy roczne efekty działania projektu „Decydujmy razem” – mówi w wystąpieniu Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. - W styczniu, gdy przystępowaliśmy do projektu zastanawiałam się czy warto? Czy mieszkańcy będą na tyle zdeterminowani i chętni do prac w zespołach i tworzenia polityki gminnej. Postawiliśmy na integrację sołectw i to się sprawdziło. W tym programie wspólnie decydujemy o polityce gminy i o nas przede wszystkim. Ja jako wójt gminy chcę wsłuchiwać się w wasze głosy. Mamy do tego świetny instrument finansowy jakim są fundusze sołeckie.
Roczne doświadczenia działania projektu pokazały mieszkańcom, że wspólna praca wychodzi im nadzwyczaj dobrze. Wszyscy są zadowoleni z tego co już zostało zrobione dzięki nim i przez nich. „Dni sołectw”, które w Ostrymkole zostały zorganizowane w ramach „Dni Prostek” przeszły najśmielsze oczekiwania. Sołectwa pięknie pokazały swoje twórcze możliwości.
- Sądzę, że nawet lepiej wypadły niż główne uroczystości święta naszej gminy – dodaje Bożena Bagan. - Wszyscy byli zszokowani, że taka mała społeczność potrafi coś tak wspaniale się zorganizować. Dziękuję za to wszystkim, którzy dotychczas brali udział w projekcie.
Janek Kalbarczyk
Tekst deklaracji:
Urząd Gminy Prostki, Urząd Miasta Grajewo, Urząd Miasta Rajgrodu. Uznajemy za niezbędne nawiązanie ściślejszej współpracy miedzy partnerami deklarującymi aktywizowanie lokalnych wspólnot samorządowych jako ważnego elementu procesu rozwoju, budowania partnerstwa wszystkich sektorów samorządowych wraz z organizacjami samorządowymi i firmami oraz instytucjami życia gospodarczego w gminach, współdziałanie w promocji gmin, realizacji wspólnych imprez, wymianę informacji i koordynacji wspólnego kalendarza imprez. Uznajemy za niezbędną integrację w celu tworzenia wspólnych markowych produktów turystycznych, realizację wspólnych projektów w oparciu o wspólne występowanie i wykorzystywanie środków i instrumentów wsparcia rozwoju. Deklarujemy otwartość na poszerzenie naszego partnerstwa i gotowość pracy nad realizacją działań, w wyniku których powstaną rezultaty dynamizujące rozwój naszych społeczności.