Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 10314 wyświetleń

Polak czy Niemiec?

Polak czy Niemiec? – usiłowali rozstrzygnąć uczniowie w roli dziennikarzy,  przeprowadzający wywiad z  „duchem” Mikołaja Kopernika, przywołanym na okoliczność obchodów Dnia Patrona Szkoły. Tradycyjnie od wielu lat odbywa się on  w Zespole Szkół nr 1  w Grajewie około dnia imienin Mikołaja. W tym roku  tę uroczystość w konwencji stylizowanej na swoisty happening obchodzono 11 grudnia 2008 roku. Odbyła się  w przestronnym  holu szkoły, na ścianach którego rozwieszono plakaty  i plansze, przywołujące fakty z biografii uczonego, jego portrety, cytaty z jego dzieł, opinie oponentów odkrycia i  zwolenników wolnej myśli. Tę scenerię przygotowali uczniowie klas III.

Pytanie o tożsamość narodową astronoma  to oczywiście  nie jedyny wątek rozmowy z tym, który „Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię”. Wyrażono w niej podziw wobec niezwykłej osobowości uczonego i jego dzieł. Podkreślono zdumiewającą odwagę w przekraczaniu granic poznawania i wyrażania własnego zdania, upór w dążeniu do odkrywania prawdy, krytycyzm w myśleniu. Zauważono wszechstronność zainteresowań – od nauk ścisłych począwszy poprzez  teologię, medycynę i ekonomię na  humanistycznych skończywszy. Zwrócono uwagę  na  bardzo praktyczne działania myśliciela – np. ustalenie realnej wartości bochenka  chleba, oddzielenie pieniądza dobrego od złego, spisywanie receptur leków. Nie zabrakło pytań o życie osobiste kanonika – kochał piękną Annę Schelling czy nie kochał jej?

Laureaci  ogłoszonych w październiku konkursów z wiedzy o Patronie (adresowany do klas pierwszych) Klaudia Kozłowska z I c, Dominik Dąbrowski z I c;  na esej czy rozprawkę (o stosunku człowieka  XXI wieku do renesansowej indywidualności  i dokonań Kopernika ) -  Aszot Awakian z II c oraz prezentację multimedialną  – Monika Kostrzewska z III c otrzymali nagrody książkowe.  Pozostali uczestnicy konkursów zdobyli  dodatkowe punkty z języka polskiego, fizyki i geografii.
W rolę ducha  Kopernika znakomicie wszedł Grzegorz Czernewski z II f, a współczesnej dziennikarki -  Aleksandra Nowicka z II f .

Nad całością przygotowań  do Dnia Patrona Szkoły  i  jego przebiegu  sprawowały pieczę panie:
 Lucyna Bagińska i Krystyna Wyłuda.
                                         


Komentarze (1)

oo nawet Rafcio jest xdd PoZdr

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.