czwartek, 28 września 2023

Sport

  • 2 komentarzy
  • 7180 wyświetleń

Pokazy ratownictwa na lodzie


W dniu 5 lutego 2017 r. podczas pierwszego zlotu morsów Rajgród 2017 strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie przeprowadzili na akwenie Jeziora Rajgrodzkiego pokazy z zakresu ratownictwa na zalodzonych zbiornikach wodnych. 


W części teoretycznej funkcjonariusze uświadamiali zgromadzoną publiczność o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zamarznięty akwen, informując, że bezpieczny lód to tylko ten, który został uzyskany w sposób sztuczny. Następnie omówiono postępowanie w okoliczności, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód oraz pod jakie numery alarmowe zadzwonić po pomoc i co przekazać.
W części praktycznej ratownicy zademonstrowali sposoby postępowania w sytuacji, gdy dojdzie już do załamania się pokrywy lodowej i wpadnięcia do wody oraz jak bezpiecznie udzielić pomocy w takiej okoliczności. 
Po pokazach ratownictwa na lodzie zgromadzona publiczność miała możliwość przećwiczyć na manekinie do resuscytacji krążeniowo oddechowej udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji zatrzymania czynności życiowych. Ponadto strażacy z OSP w Rajgrodzie prezentowali sprzęt ratowniczy będący na wyposażeniu jednostki. 
Biorąc pod uwagę, że trwa sezon grzewczy poruszono również zagadnienia związane z zagrożeniami wystąpienia czadu i pożaru w ramach ogólnopolskiej akcji „Czad i ogień. Obudź czujność”.
W działaniach brali udział również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, którzy omawiali miedzy innymi: krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa, za pomocą której można wskazać miejsca, gdzie występują zagrożenia oraz przedsięwzięcie polegające na zwracaniu szczególnej uwagi w odniesieniu do osób, które są narażone na wychłodzenie organizmu. Przypomnieli również o obowiązku używania elementów odblaskowych, przekazując je osobom przybyłym na plażę miejską w Rajgrodzie.  informuje  mł. bryg. Kazimierz Golubiewski, KP PSP w Grajewie.

 


Zdjęcia: asp. Krzysztof Pawłowski, sekc. Michał Łopatowski,  KP PSP w Grajewie,  dh Żaneta Chylińska, OSP w Rajgrodzie.

czwartek, 28 września 2023

Grajewo. Analiza składu ciała

czwartek, 28 września 2023

WARMIA - TUR (SOBOTA 30.09 godz. 15:30)

Komentarze (2)

Caly pokaz zrobilo psp a osp jak zwykle zboku

Jak zwykle komentuje sie na slepo :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.