Kultura i rozrywka

Nowa wystawa w GIH

Otwarcie wystawy "Wokół pałacu i dworu"

 

W sobotę 17 marca w siedzibie Grajewskiej Izby Historycznej odbył się wernisaż wystawy pt. "Wokół pałacu i dworu - Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego". Kilkadziesiąt zebranych osób po wysłuchaniu krótkiego referatu wprowadzającego, prezentującego postać Janusza Przewłockiego oraz opisującego jego wieloletnią pasje kolekcjonerską, w skupieniu oddało się kontemplacji zaprezentowanych zdjęć. Nie zabrakło również kuluarowych dyskusji przy filiżance kawy.

Na wystawie przygotowanej w 2007 r. przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie można obejrzeć wybrane zdjęcia z liczącej ponad 20 tysięcy fotografii (odbitek i negatywów) kolekcji Janusza Przewłockiego, ukazującej polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX wieku. Są to zarówno zdjęcia portretowe, robione w atelier, jak i sceny z życia codziennego i z różnych uroczystości (śluby, wesela, polowania, bale, przyjęcia). Najstarsze zdjęcia pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (np. Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy). Ukazują one historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku, bo wiele z tych zdjęć to prawdziwe dzieła sztuki. Na fotografiach pojawiają się przedstawiciele słynnych rodów — Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich..., a także liczne rodziny ziemiańskie.

Wystawę można oglądać do 21 kwietnia 2012 r. w godzinach otwarcia Grajewskiej Izby Historycznej

wtorek, 16 sierpnia 2022

Kino wakacyjnym z GCK za 8 zł

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.