Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 14252 wyświetleń

Misterium Pańskie w Szczuczynie

Misterium Męki Pańskiej w Szczuczynie

W Palmową Niedzielę 1 kwietnia 2012 r. ulicami Szczuczyna ruszyli miejscowi aktorzy-amatorzy oraz mieszkańcy by przeżyć niezapomnianą Drogę Krzyżową zakończoną sceną ukrzyżowania w miejscu straceń powstańców 1864 roku.

Powrót do tej wspanialej tradycji z lat 90-tych ubiegłego wieku miał miejsce za sprawą Księdza Proboszcza Roberta Zielińskiego, który był jednym z organizatorów Misterium w tamtym okresie. Wówczas jeszcze jako ksiądz wikariusz organizował wspólnie  z Miejskim Domem Kultury występy .Obecnie dzięki osobistemu zaangażowaniu Księdza Proboszcza (który mimo licznych obowiązków uczestniczył w każdej próbie) obsadę aktorską zasiliła młodzież z gimnazjum.

Misterium rozpoczęła scena Ostatniej Wieczerzy w której role apostołów odtwarzali: Patryk Tyszka, Mateusz Światek, Przemysław Sawiński, Kacper Szymanowski, Jacek Zaniewski, Mieczysław Szmyglewski, Andrzej Skrodzki, Kamil Wszeborowski, Mateusz Trojanowski, Dawid Pupkowski, Damian Modzelewski, Rafał Szczech.

Następnie Jezus ( Paweł Zamojski) udał się do Ogrodu Oliwnego w towarzystwie Piotra – (Mieczysław Szmyglewski), Jana (Andrzej Skrodzki), Jakuba (Jacek Zaniewski). Tutaj został zdradzony przez Judasza (Kamil Wszeborowski) i oskarżony przed Sanhedrynem (Dawid Pupkowski, Jadwiga Dylewska,  Ala Kaczyńska, Zuzanna Zamojska, Aleksandra Karwowska) przez fałszywych  świadków (Mateusz Kowalewski, Mateusz Świątek). Po osądzeniu przez Piłata (Arkadiusz Zamojski) Jezus  zostaje oddany w ręce Rzymian                ( Wojciech Pruszyński, Władysław Szymanowski, Paweł Trojanowski, Paweł Koszczej, Ryszard Rybak, Sebastian Tyszka, Jarosław Skrodzki, Wojciech Dubowski) pod dowództwem Setnika (Witold Dylewski). W czasie  gdy Barabasz (Mateusz Trojanowski) cieszy się wolnością Jezus wyrusza na trasę męki.

Wielkim odkryciem aktorskim okazał się młody odtwórca roli Jezusa – Paweł Zamojski, który bardzo realistycznie odtwarzał sceny stacji Drogi Krzyżowej. Również na uwagę zasługują odtwórcy ról Kajfasza (Dawid Pupkowski) i Judasza (Kamil Wszeborowski) – uczniowie Publicznego Gimnazjum.

W rolę Matki Boskiej od szeregu lat wciela się Ewa Zamojska zaś w Szymona z Cyreny - Krzysztof Jaworowski. Obecnie rolę św. Weroniki zagrala żona – Maria Jaworowska. Zadebiutowała też rolą Marii Magdaleny Elzbieta Nagel.

Płaczące niewiasty (Helena Grabowska, Jadwiga Sielawa, Marianna Kamińska) zawsze angażują liczną grupę dzieci do sceny spotkania z Jezusem (Emilka Nagel, Zuzia Zamojska, Weronika Polińska, Ola Biedrzycka, Ala Kaczyńska, Ola Karwowska, Klaudia Borawska).        W rolę złoczyńców wcielili się bracia Kacper i Piotr Szymanowscy z Grabowa (wnukowie Heleny Grabowskiej).

Narrację prowadziła Marianna Szabelska zaś w chórze wystąpiły: Jadwiga Drobińska,  Grażyna Kowalewska, Emilia Jaczyńska, Ewa Alicka, Marianna Domiziak, Barbara Jankowska, Helena Grabowska, Jadwiga Sielawa, Marianna Kamińska, Ewa Zamojska.

Ogromnie dziękuję aktorom za poświęcenie swojego czasu podczas wielogodzinnych prób, za życzliwość, cierpliwość i wytrwałość oraz zrozumienie istoty Misterium. Dziękuję, że mimo niesprzyjającej pogody – wszyscy wyruszyli na trasę i wytrwali. Dziękuję tym, którzy od roku 1994 biorą udział w Misterium i tym, którzy wystąpili po raz pierwszy.

Dziękuję za zaangażowanie aktorom odtwarzającym role Rzymian, którzy na swoje barki przejęli najtrudniejszą  ze scen – ukrzyżowanie (ustawieni a krzyży a zwłaszcza  6-metrowego krzyża na rozmiękłym gruncie).

Dziękuję niezawodnym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie, którzy  byli obecni wszędzie gdzie byli potrzebni.

Dziękuję Policji za zabezpieczenie trasy Drogi Krzyżowej.

Dziękuję Wielobranżowemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Szczuczynie za przygotowanie miasta na te uroczystość.

Dziękuję Księdzu Proboszczowi Robertowi Zielińskiemu za przeniesienie nas w czas początków chrześcijaństwa i umożliwienie nam przeżycia niezwykłego Misterium.

Dziękuję organiście Grzegorzowi Szmyglewskiemu oraz chórowi kościelnemu za przygotowanie oprawy muzycznej.

Dziękuję Jadwidze Drobińskiej i Janowi Zamojskiemu za przygotowanie przepięknych stroi.

Dziękuję Danielowi Zamojskiemu za nagłośnienie uroczystości.

Dziękuję swoim współpracownikom Januszowi Marcinkiewiczowi i Andrzejowi Szabelskiemu oraz Paulinie Marcinkiewicz  za pomoc i wsparcie którego doświadczałam każdego dnia oraz Elżbiecie Koszczej i Jolancie Łukowskiej za pomoc techniczną.

Dziękuję mieszkańcom Szczuczyna oraz przybyłym gościom za tak liczną obecność i za aktywne uczestnictwo w  Misterium.

Dziękuję, że Misterium stało się nasza wspólną uroczystością.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 


 

 Barbara Paszkowska

wtorek, 23 lipca 2024

Ogłoszenie UM w Grajewie

Komentarze (15)

Według mnie trochę drętwe większe halo było w zapowiedziach ale jak co komu podoba się

rewelacji nie było . nagłośnienie szwankowało ale ogólnie to był dobry pomysł żeby zrobić coś innego niż zawsze . uważam że następnym razem będzie lepiej . :)
najlepsze jednak było gdy jeden z występujących podczas wiązania 'Jezusa' przeklął xD

Bylo bardzo fajnie. Pomysl i wykonanie super . Pani Basiu dzieki ,wiele sie pani napracowala.Pozdrawiam.

Gratulacje dla Pani Basi i wszystkich aktorów kawał dobrej roboty brawo !! ;)

pomysł super, wykonanie dobre
tylko pogratulowac :)

Oskarze sam jesteś drętwą osobą i halo brak u ciebie
ciepła ludzkiego.Jestem ciekaw a jak byś ty to lepiej przedstawił ? Wątpię ...i wierzę że na 120 % - nie zrobiłbyś tego.Ale, pozdrawiam ciebie i takiego jakim jesteś.
Oskar nr.2

Szanowna Basiu! Dziękujemy Tobie i pozostałym uczestnikom za ciężki i cenny wkład pracy.
Jesteście wszyscy wspaniali.Odegraliście śliczną rolę.W tym dniu nasz Szczuczyn stał się jeszcze piękniejszy dzięki WAM! Cieszymy się z tak pięknej i zgranej załogi. Kto nie był -proszę żałować ! Pozdrawiam Was wszystkich i życzę dalszych osiągnięć. Dziękujemy bardzo.

Rewelacji nie było,nagłośnienie szwankowało a następnym razem będzie lepiej bo na pewno ty będziesz występował ty co pisałeś w drugim komentarzu.A gdy jeden przeklął to może zobaczył ciebie że przyszedłeś tak był tym zachwycony.
Nie musisz się tym aż tak przejmować! Było super a nawet bardzo super. Bardzo pozdrawiam wszystkim uczestników. Zaś dla Pani Basi duże podziękowania. Proszę trzymać tak dalej. Powodzenia

to było coś pięknego chcemy co roku tak :D pozdrawiam wszystkich aktorów dobrze się spisaliście nie ma to jak Szczuczyn

Zgadzam się z Krzysztofem. Pozdrawiamy wszystkich aktorów. Dla Pawła szczególne wyróznienie za tak bardzo dużą pracę w odpowiedzialnej roli. Zasługujesz Paweł na bardzo duże wyróżnienie.Pozdrawiam Panią Basię ( z szacunkiem) za włożenie dużego serca w rolę aktorów.

Dla wszystkich gratulacje. Należy się Wam kochani pochwała za trud.Pięknie to odegraliście.Nie potrzeba szkoły aktorskiej. Bardzo ładnie. Pozdrawiamy wszystkich wraz z p.Basią.

Gratulacje i wielkie dzieki pracownikom MDK i aktorom,którzy zasłużyli na wielką pochwałę. Życzymy dalszych sukcesów.

Pani Basia jest moją koleżanką ze szkoły to wspaniała dziewczyna i oddana pracy. Dzięki Ci za to co zrobiałaś bo mało jest takich ludzi oddanych.

Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze. Misterium to zasługa tych wszystkich wspaniałych ludzi z którymi mam szczęście pracować: z niektórymi od 20 lat , z innymi po raz pierwszy... Jestem pełna podziwu dla ich zaangażowania a niejednokrotnie nawet pasji. Pozdrawiam serdecznie. Życzę wesołych, zdrowych, pogodnych, rodzinnych świąt.

To było piękne ..

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.