Kultura i rozrywka

  • 7 komentarzy
  • 13554 wyświetleń

Maria Ostrowska - Szczuczyn

Nominowana do tytułu "Człowieka Roku 2011 Powiatu Grajewskiego" w plebiscycie organizowanym przez Portal e-Grajewo.pl

      Dziecko wkraczające w mury szkoły, przynosi ze sobą własny balast wiedzy oraz pewien zakres ukształtowanych zdolności i umiejętności.
Wśród tej mieszanki predyspozycji dziecka, na uwagę zasługują uzdolnienia muzyczne, dzięki którym następuje łatwiejszy i pełniejszy rozwój osobowości młodego człowieka.
Jeszcze nie w pełni wykształcony aparat słuchowy lub też problem związany z kulturą osobistą rodziców oraz stosowane przez nich metody wychowawcze, obciążają dziecko zahamowaniem psychicznym, biernością, nieśmiałością lub nadpobudliwością.
W tej sytuacji, rola nauczyciela staje się wybawieniem i drogą do celu. To on przez dobrane metody i formy pracy, realizację celów poznawczych, kształcących i wychowawczych, uwalnia ciekawość i twórczą aktywność dziecka.
      Z taką świadomością pedagogiczną, Pani Maria Ostrowska rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej Nr2 w Szczuczynie, jako nauczyciel muzyki.
Od tego czasu, życie szkoły i świadomość społeczna, że taka szkoła działa w środowisku, w dużym stopniu zależała od nauczyciela i jego podopiecznych.
Tę świadomość, niosły w teren chóry szkolne i występy regionalne. Pracą nad dźwiękami i bodźcami stymulującymi dziecko, budowała jego umuzykalnienie.
    Pani Maria potrafiła umiejętnie oscylować między nadmiarem, a niedostatkiem bodźców, ponieważ i jedno i drugie mogłoby przynieść negatywne skutki.
Jej świadomość, była w stanie stałej gotowości, aby wygórowanymi, własnymi aspiracjami, nie spowodować zniechęcenia dziecka, co dałoby ujemny wpływ na jego rozwój.

    Wkrótce Pani Maria Ostrowska przeniosła się do Niećkowa w gm. Szczuczyn. Gdzie pracowała jako bibliotekarz i nauczyciel wychowania muzycznego. Z Jej inicjatywy powstała w Niećkowie grupa młodych śpiewaków ludowych, która wkrótce poszerzyła się o grupę taneczną.
     Pani Maria wciąż widziana była, jako osoba niezastąpiona.
Nawet po przejściu na zasłużoną emeryturę, nie mogła wyzbyć się przeszłości i dalej uparcie kształtowała muzyczną przyszłość regionu.
    Będąc na emeryturze, założyła w Zespole Szkół w Niećkowie Zespól Wokalno-Taneczny “Kłosek". Jej pomysłowość, talent i zaangażowanie inspirowały do twórczej pracy szereg pokoleń.

     Charyzma Pani Ostrowskiej trwa do dziś. Pracuje w Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie. „Ta praca - jak mówi o sobie - motywuje moje życie, które nauczyło mnie, że nieustannie trzeba w nim walczyć na różnych frontach, a siebie, dawać do maksimum ludzkich potrzeb. Dopiero wówczas czuję, że żyję i że jestem potrzebna tej kochanej, utalentowanej młodzieży.”
 
 
Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (7)

Gratulacje!
Zasługuje Pani Maria na Człowieka Roku, uzyła mnie w szkole podstawowej i średniej.Potrafiła z każdego ucznia wydobyć jakiś talent artystyczny. Wcale nie trzeba być utalentowanym muzycznie, z wielkim poświęeniem i zaangażowaniem podchodzi do swioh zajęć.oddana jest swojej pracy. Bardzo miło wspominam wszelkie zajęcia i lekcje z Panią Ostrowską.

Gratulacje!!! Zasługuje Pani na miano Człowieka Roku!!!!

Gratulacje Pani Mario.:D
Powodzenia w dalszych sukcesach

Pani Maria jest niezastąpiona.. !! tyle..

Moim skromnym zdaniem p. Maria jak najbardziej zasługuje na miano Człowieka Roku. Jest człowiekiem, który kocha współpracować z młodzieżą i przede wszystkim ma do nich cierpliwość. Gdyby nie ona wiele talentów nie zostałoby odkrytych. I pomimo tego, że p. Maria zawsze się denerwuje gdy to nie ona reżyseruje, a sama gra główną rolę, powinniśmy docenić jej trud, zaangażowanie i wielkie serce, którym obdarowuje wszystkich. Jest najlepszym przykładem nauczyciela z powołania. Takim, który nigdy nie odchodzi na emeryturę. Pozdrawiam wszystkich i trzymam kciuki za p. Ostrowską.

Małe sprostowanie. Pani Ostrowska była założycielką zespołu Kłosek na początku swojej pracy w Zespole Szkół w Niećkowie, a nie po przejściu na emeryturę.
pozdrawiam

Kłosek żebyś był skromniejszy to byś taką uwagę pominął, ale ty bufon....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.