Warsztaty kuchni molekularnej w ramach projektu "Zawodowiec - dobry fachowiec".
W środę w naszej pracowni rządziła alchemia... Podczas zajęć ze znakomitym szefem kuchni Panem Arturem Zaskórskim, uczniowie technikum żywienia uczyli się technik kuchni molekularnej takich jak: żelifikacja, sferyfikacja, emulsyfikacja oraz ćwiczyli metodę obróbki termicznej - sous vide. Kucharze mieli okazję przygotować lody z wykorzystaniem ciekłego azotu.
W kuchni molekularnej wykorzystywane są nowatorskie techniki obróbki, a połączenia smaków, faktur i temperatur składników dań są naprawdę zaskakujące. To nic innego jak zastosowanie wiedzy o cząsteczkach, wzajemne oddziaływanie związków chemicznych, które odnaleźć można w produktach spożywczych oraz ich zachowanie w konkretnej temperaturze czy środowisku.
Na zajęciach przygotowaliśmy między innymi: kawior z buraka, mandarynki i pomidorów; mięso, drób i jaja metodą sous vide; espumę serową; espumę ajerkoniakową; lody z koziego mleka z wędzonym boczkiem; spaghetti kawowe; galaretkę z czerwonego wina; puder z czarnych oliwek... oraz mnóstwo doskonałych dodatków, z którymi komponowaliśmy pyszne dania.
To były wyjątkowo smaczne i niewątpliwie najciekawsze warsztaty w tym roku!
Agata Choynowska
niedziela, 8 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Brawo dziewczyny i chłopaki. Dania wyglądają bardzo smakowicie, jak z najlepszych restauracji. Mamy bardzo zdolna młodzież, która należy wspierać i dopingować drodzy profesorowie:)
Widac ze kucharzy bedziemy mieli na peczki. Tylko ciekwe kto bedzie produkowal produkty do gotowania. Same nie urosna. To z czego bedziemy dotowac.
Fajna sprawa. 1 gwiazda Michelin dla wojewodzina
Kucharzy będziemy mieć na pęczki? Zaledwie kilka procent osób kończących technikum lub zawodówkę zostaje w gastronomii. To bardzo ciężki i często niedoceniany zawód.
Wspieramy i inspirujemy uczniów ;) To w jakim stopniu z tego skorzystają, zależy tylko od nich samych! Dania były znakomite. Pozdrawiam :)