czwartek, 27 stycznia 2022

Wiadomości

Kronika 998

Grajewo

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 01.09.2008 r. – 07.09.2008 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 16 zdarzeń – 2 pożary oraz  14 miejscowych zagrożeń.Ogółem od początku roku zanotowano 607 zdarzeń, w tym: 130 pożarów,  471 miejscowe zagrożenia oraz 6 alarmów fałszywych. Ogólna ilość  osób poszkodowanych w zdarzeniach to 71 osób, w tym  6 ofiar śmiertelnych.

W dniu 01.09.2008 r. o godz. 13.26 w Grajewie na ul. Wiórowej doszło do zderzenia samochodu osobowego Daewoo z samochodem ciężarowym Volvo. W wyniku zderzenia jedna osoba została ranna. Aby wydobyć poszkodowanego z pojazdu ratownicy użyli specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. W działaniach ratowniczych udział brały dwa zastępy PSP, Policja, Pogotowie Ratunkowe i Pomoc Drogowa.

W dniu 07.09.2008 r. o godz. 11.20 doszło do wypadku samochodu osobowego BMW w miejscowości Kolonia Lewa gm. Rajgród. W wyniku zderzenia nikt nie odniósł obrażeń. W działaniach ratowniczych udział brał jeden zastęp OSP KSRG Rajgród i Policja.
 
W dniu  07.09.2008 r. o godz. 15.23 dyżurny PSK w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Danowo gm. Szczuczyn. W działaniach gaśniczych brał udział jeden zastęp PSP w Grajewie.

 Rzecznik prasowy  KP PSP Grajewo
mł. bryg. Andrzej Jabłoński


Ełk

W dniach od 01.09 do 07.08 Państwowa Straż Pożarna w Ełk odnotowała 37 zdarzeń na terenie miasta oraz powiatu. Najwięcej zdarzeń było związanych z usuwaniem gniazd owadów – 17.

Odnotowano również 6 pożarów małych – w tym 3 pożary śmietników kontenerowych, 2 pożary traw oraz pożar pojedyńczego drzewa w lesie ( przyczyną tego pożaru było pozostawienie ogniska bez dozoru). ( foto: 1,2,3)

W dniu 01.09. ok. godz. 10.00 wpłynęło zgłoszenie o awarii instalacji amoniakalnej w Chłodni przy ul. B. Komorowskiego w Ełku. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy PSP w tym samochód Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego. Na miejscu z uzyskanych informacji, stwierdzono wyciek amoniaku z rozszczelnionej pompy amoniakalnej. Ewakuowano 26 pracowników miejsca zagrożenia. Ratownicy w ubraniach gazoszczelnych przystąpili do usuwania skutków awarii. Stężenie przekraczało kilkakrotnie dopuszczalną dawkę. Jedna osoba została przwieziona do szpitala przed przybyciem Straży Pożarnej. W akcji uczestniczyło 6 zastępów - 11 strażaków. Działania zostały zakończone ok. godz. 19.00

W dniu 02.09. w tym samym zakładzie doszło do takiego samego zdarzenia ( rozszczelnienie pompy amoniakalnej i wyciek amoniaku). Ewakuowano 30 pracowników, nikt nie został poszkodowany. Zdarzenie miało miejsce ok godz 11.00, na miejsce zdarzenia zadysponowano 5 zastępów PSP w tym samochód Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego w sumie 12 strażaków. Działania zostały zakończone ok 19.30.

w dniu 03.09 ok godz. 11.00 otrzymaliśmy zgłoszenie o kolizji 4 samochodów osobowych na ul. Wojska Polskiego w Ełku. Na miejsce został zadysponowany zastęp Ratownictw Drogowego. Nie było osób poszkodowanych. Działania nasze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zebraniu z jezdni za pomocą sorbentu płynów eksploatacyjnych. Również w dniu 03.09 ok. godz. 13.30 wpłynęło zgłoszenie o awarii windy w Przychodni lekarskiej przy ul. Konopnickiej w Ełku. Wewnątrz windy znajdowało się 6 osób. Działania zastępu PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia odłączeniu zasilania windy i przy użyciu klucza patentowego otworzono drzwi. Nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Dnia 04.09 ok godz.21.40 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na ul. Kajki w Ełku.Jedna osoba w tym zdarzeniu została poszkodowana i odwieziona do szpitala przed przybyciem Straży Pożarnej Zadysponowano zastęp PSP. Działania polegały na odłączeniu zasilania w uszkodzonych pojazdach, zebraniu z jezdni resztek karoserii oraz płynów eksploatacyjnych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi KPP w Ełku.

W dniu 05.09 o godz 20 otrzymaliśmy zgłoszenie, iż w miejscowości Chojniak gm. Ełk, kobieta mieszkająca w budynku wielorodzinnym zabarykadowała się w mieszkaniu i grozi odkręceniem gazu.Wszyscy mieszkańcy budynku zostali ewakuowani. Działania zastępów Straży Pozarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwinięciu linii gaśniczych.Wywarzono drzwi do mieszkania- wyczuwalny był zapach gazu. Kobietę ewakowano ze strefy zgrożenia na zewnątrz budynku i przekazano zespołowi karetki pogotowia. Zakręcono butlę z gazem oraz dokładnie przewietrzono mieszkanie.

Rzecznik Prasowy KP PSP w Ełku
– asp. Mirosław Burakiewicz

 

Augustów

1. W dniu 4.09.2008 r. o godz. 21:45 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie otrzymało informację o wypadku sam. osobowego w Jałowie, gm. Lipsk. Zadysponowano jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku oraz  zastęp z Jednostki Ratowniczo –Gaśniczej w Dąbrowie Białostockiej.
Pierwszy na miejsce zdarzenia przybył zastęp  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej  Dąbrowa Białostocka. Samochód osobowy marki Opel Vectra  znajdował się w rowie na dachu, nosił ślady potrącenia zwierzęcia (sierść na karoserii), zwierzęcia nie było na miejscu zdarzenia. Na miejscu była już karetka Pogotowia oraz patrol Policji. Osoba poszkodowana znajdowała się poza pojazdem i była badana w karetce Pogotowia.  Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu butli z gazem oraz oświetleniu terenu działań. Poszkodowany nie wymagał hospitalizacji i pozostał na miejscu zdarzenia. Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w  Lipsku  pozostał na miejscu zdarzenia w celu oświetlenia miejsca zdarzenia. Na miejsce przybyła laweta. Samochód został postawiony na koła, odłączono akumulator i wciągnięto go na lawetę.
Przypuszczalna przyczyna zdarzenia:  wtargniecie łosia  na jezdnię pod nadjeżdżający samochód
Szacunkowe straty: 6 tys. zł. – uszkodzona karoseria pojazdu
Czas trwania akcji: 1 godz. 26 min.

2. W dniu 6.09.2008 r. o godz. 23:24 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie otrzymało informację o pożarze klatki schodowej w bloku mieszkalnym przy ul. Obrońców Westerplatte w Augustowie.  Zadysponowano dwa pojazdy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie.
Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono, iż palą się dwa wózki dziecięce na klatce schodowej. Działania zastępów straży polegały na podaniu prądu wody w natarciu i ugaszeniu wózków. Wózki wydobyto następnie na zewnątrz bloku. Przewietrzono klatkę schodową poprzez otwarcie wszystkich okien oraz przy użyciu  wentylatora. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono urządzeniem pomiarowym TMX wszystkie  mieszkania znajdujące się na klatce schodowej. Skład powietrza w normie. Przybyła na miejsce ekipa karetki pogotowia przebadała mieszkańców klatki pod kątem zatrucia gazami popożarowymi (nie zabrano żadnego z mieszkańców na obserwację do szpitala) Miejsce prowadzenia działań przekazano administratorowi budynku  - pracownik firmy KODREM). Ratownicy działali w sprzęcie Ochrony Dróg Oddechowych. Na  miejsce akcji przybył patrol policji.
 Przypuszczalna przyczyna pożaru:  podpalenie wózków dziecięcych stojących  na klatce schodowej przez osoby nieznane
Szacunkowe straty: 6 tys. zł. –  spaleniu uległy dwa wózki dziecięce, zniszczeniu - okopceniu uległy ściany i sufit  na klatce schodowej w bloku i drzwi drewniane, odpadnięty tynk w miejscu pożaru, pęknięta szyba w oknie na I piętrze klatki schodowej.
Czas trwania akcji: 35 min.
Był to już drugi pożar (wózków na klatce schodowej) odnotowany w ostatnim okresie czasu na klatce schodowej w bloku przy ul. Obrońców Westerplatte.

3. W dniu 7.09.2008 r. o godz. 18:46  Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie otrzymało informację o pożarze budynku mieszkalnego przy ul. Kościelnej w Augustowie.  Zadysponowano dwa pojazdy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Augustowie.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono widoczny ogień w jednym z okien budynku mieszkalnego. Budynek był zamknięty a właściciela nie było mieszkaniu. Pożar znajdował się w fazie początkowej. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, otwarciu budynku za pomocą sprzętu burzącego, wyłączeniu energii elektrycznej i ugaszeniu pożaru. W trakcie prowadzonych działań powrócił  właściciel domu. Po oddymieniu i przewietrzeniu budynku, sprawdzono skład powietrza urządzeniami pomiarowymi -wskazania w normie. Miejsce pożaru przekazano właścicielowi do nadzorowania. Ze względu na niski status materialny odstąpiono od ukarania mandatem karnym właściciela, pouczono go natomiast w zakresie przepisów przeciwpożarowych. Na miejscu zdarzenia zadysponowana była policja.
Przypuszczalna przyczyna pożaru: Pozostawienie włączonego żelazka na parapecie okiennym
Szacunkowe straty: 0,5 tys. zł. –  spaleniu uległo żelazko, firanka i przedłużacz elektryczny
Wartość uratowanego mienia: 50 tys. zł  (uratowano budynek mieszkalny, drewniany, kryty blachą)
Czas trwania akcji: 22 min.

W omawianym okresie czasu zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Augustowie oraz z  jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych 15 –to krotnie usuwały zagrożenia związane z owadami.

Informacje dodatkowe: 

W dniach 5 – 6 września br. na jeziorze Pile na terenie poligonu wodnego Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie woj. zachodniopomorskie odbyły się XX Euroregionalne Mistrzostwa Polski Strażaków Płetwonurków. ( foto, 4, 5, 6)
Pierwszego dnia mistrzostw w kategorii indywidualnej wystartowało 93 strażaków. Ttriumfowali strażacy – płetwonurkowie z woj. łódzkiego zajmując wszystkie trzy stopnie podium. Bardzo dobry wynik osiągnął zajmując piątą lokatę Michał Olszewski – augustowski strażak – płetwonurek, Dariusz Tułaziński został sklasyfikowany na 11 miejscu natomiast Dariusz Bukrejewski został zdyskwalifikowany.
Drugiego dnia rozegrana została konkurencja drużynowa. Do walki o zwycięstwo przystąpiło 29 drużyn reprezentujących Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną oraz zagraniczne formacje ratownicze. Reprezentację województwa podlaskiego stanowili strażacy z Augustowa. W konkurencji grupowej najwyższe laury powędrowały do płetwonurków z województwa łódzkiego, drugą pozycję zajęła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa podkarpackiego. Na najniższym stopniu podium znalazła się drużyna Państwowej Straży Pożarnej z Podkarpacia.  Nasza drużyna wywalczyła 11 miejsce.

Arkadiusz Prymaka

środa, 26 stycznia 2022

Młodzi kadeci na szkoleniu w górach

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.