sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

Kronika 998

Grajewo
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 25.08.2008 r. – 01.09.2008 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 30 zdarzeń – 30 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku roku zanotowano 591 zdarzeń, w tym: 128 pożarów,  457 miejscowych zagrożeń oraz 6 alarmów fałszywych. Ogólna ilość osób poszkodowanych w zdarzeniach to 66 osób, w tym  6 ofiar śmiertelnych.

W dniu 25.08.2008 r. o godz. 02.03 w  Danowie gm. Rajgród  samochód osobowy Opel Corsa uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala w Grajewie. W działaniach ratowniczych uczestniczyła jednostka OSP KSRG Rajgród.

W dniu  26.08.2008 r. o godz. 13.32  na trasie Grajewo - Miecze (droga krajowa nr 61)  samochód Fiat Hymer uderzył w tył naczepy samochodu ciężarowego Man. Wewnątrz samochodu Fiat znajdował się uwięziony kierowca, którego wydobyto na zewnątrz przy użyciu sprzętu hydraulicznego Holmatro. W działaniach ratowniczych trwających ponad dwie godziny udział brały dwa zastępy JRG Grajewo, jeden zastęp OSP Rajgród, Pogotowie Ratunkowe, Policja           i Pomoc Drogowa.

W dniu 27.08.2008 r. o godz. 12.43 w  Grajewie na ulicy Kopernika zderzyły się dwa samochody osobowe Seat i Skoda. W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana i przewieziona do Szpitala Ogólnego w Grajewie. W działaniach ratowniczych udział brał jeden zastęp JRG Grajewo.

W dniu  29.08.2008 r. o godz. 14.17  w miejscowości  Zacieczki gm. Szczuczyn samochód ciężarowy Volvo zderzył się z samochodem  dostawczym Lublin. W wyniku zderzenia kierowca Lublina został ranny i uwięziony we wraku pojazdu. Rannego kierowcę strażacy wydobyli na zewnątrz pojazdu przy użyciu sprzętu hydraulicznego Lukas i przekazali służbie zdrowia. Działania  prowadzone były przez jeden zastęp PSP, jeden zastęp OSP Szczuczyn, Pogotowie Ratunkowe, Policję, Pomoc Drogową i trwały trzy godziny.

Zastępca Dowódcy JRG
asp. sztab. Arkadiusz LichotaAugustów
Zdarzenia zanotowane w okresie od  26.08.2008 r. do 02.09.2008 r.

Ogółem zanotowano 38 zdarzeń, w tym:
6 - pożarów
31 - miejscowych zagrożeń
1 – alarm fałszywy w dobrej wierze

Charakterystyczne zdarzenia:
W dniu 28 sierpnia godz. 23:30 Powiatowe Stanowisko Kierowania otrzymało informację o pożarze na klatce schodowej jednego z bloków przy ul. Westerplatte. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej zastały bardzo duże zadymienie na klatce schodowej. W celu zlokalizowania ogniska pożaru strażacy użyli aparatów powietrznych weszli na klatkę schodową i zlokalizowali dwa dopalające się wózki dziecięce. Działania zastępów straży polegały na podaniu 1 prądów wody bezpośrednio na ognisko pożaru. Następnie ratownicy wchodzili na kolejne piętra otwierając okna na klatce schodowej w celu przewietrzenia i oddymienia. Mieszkańcom polecono, aby  nie otwierali drzwi na klatkę schodową  oraz by nie opuszczali mieszkań do momentu przewietrzenia i sprawdzenia składu powietrza. Do oddymienia wykorzystano wentylator. Spaleniu uległy dwa wózki dziecięce, okopceniu uległy ściany i sufit klatki schodowej na wszystkich kondygnacjach oraz odpadł tynk ze ściany w miejscu pożaru. Straty oszacowano na kwotę około 6,5 tys. zł.  Dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi Policja.
            Przypuszczalna przyczyna zdarzenia: umyślne podpalenie przez osoby nieznane. Akcja trwała 45 minut.W działaniach uczestniczyły: samochód średni gaśniczy i podnośnik hydrauliczny z drabiną

W dniu 31 sierpnia 2008r. o godz. 16:30 przyjęto zgłoszenie o wpadnięciu do wody silnika spalinowego wraz ze zbiornikiem paliwa na terenie przystani żeglugi przy ul. Nadrzecznej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia właściciel zatopionego silnika wskazał miejsce odczepienia silnika. Działania zastępu polegały na zejściu pod wodę 2 płetwonurków ubranych w sprzęt nurkowy i spenetrowaniu wskazanego miejsca. W trakcie działań silnik odnaleziono na głębokości ok. 2 m i w odległości ok. 3 m od brzegu. Po wydobyciu nie stwierdzono wycieku paliwa ze zbiornika.

W dniu 02.09.2008 r. o godz. 00:44 – w Augustowie na ul. Brzostowskiego tj. część krajowej   8 – ki doszło do wypadku drogowego, gdzie kierujący samochodem ciężarowym TIR najechał na tył samochodu VW LT z autolawetą. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ przód samochodu ciężarowego Volvo, uszkodzony samochód osobowy Opel Astra I wieziony na autolawecie, uszkodzona autolaweta ciągnięta za samochodem Volkswagen LT, uszkodzony zbiornik paliwa w samochodzie VW LT. Na miejscu działań stwierdzono niewielki wyciek oleju napędowego ze zbiornika samochodu VW LT, który ciągnął wcześniej autolawetę.
Straty szacunkowe15 tys. zł.

W danym okresie 25 - krotnie wyjeżdżano do usuwania gniazd owadów stwarzających zagrożenie (osy, szerszenie) na terenie pow. augustowskiego.

Informacje dodatkowe: W dniach 4 -7 września w Bornem Sulinowie woj. zachodniopomorskie odbędą się Mistrzostwa Polski Strażaków Płetwonurków w których województwo podlaskie będą reprezentowali augustowscy strażacy płetwonurkowie: Dariusz Bukrejewski, Michał Olszewski, Dariusz Tułaziński, Zbigniew Chełmiński.
 
Arkadiusz Prymaka
dla e-Grajewo.pl

piątek, 28 stycznia 2022

Echa sesji Rady Miasta

piątek, 28 stycznia 2022

Rekrutacja do przedszkoli

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.