Wiadomości

Kronika 998


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 26.10.2009 r. – 02.11.2009 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 8 zdarzeń,  w tym  5 pożarów oraz 3 miejscowe zagrożenia.
Ogółem od początku roku zanotowano 669 zdarzeń, w tym 209 pożarów,  458 miejscowych zagrożeń oraz  2 alarmy fałszywe. Ogólna ilość osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach: 71 osób rannych i 6 ofiar śmiertelnych.   
    

W dniu 27.10.2009 r. o godzinie 07.22 w Grajewie strażacy wypompowywali wodę z zalanej ulicy (fragment ulicy Wojska Polskiego). Przyczyną zdarzenia były intensywne opady atmosferyczne. W działaniach udział brał jeden zastęp PSP.

W dniu 29.10.2009 r. o godzinie 12.40 do PSK w Grajewie dotarła informacja o zanieczyszczeniu wody pitnej w studni w miejscowości Milewo gm. Szczuczyn. Ratownicy przy użyciu inżektora i samochodu GBA 2/20 kilkakrotnie wypompowali wodę z obiektu. Właścicielowi polecono przebadać wodę w Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przed jej użyciem. W działaniach udział brał jeden zastęp OSP Szczuczyn.

W dniu 31.10.2009 r. około godziny 02.46 w miejscowości Woźnawieś gm. Rajgród w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe doszło do pożaru domku letniskowego. W chwili przybycia służb ratunkowych budynek całkowicie objęty był pożarem. Mieszkańcy budynku samodzielnie wydostali się na zewnątrz. W działaniach gaśniczych udział brał jeden zastęp JRG Grajewo, dwa zastępy OSP Rajgród i jeden zastęp OSP Woźnawieś a także Policja, Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Ratunkowe, które przewiozło poszkodowaną osobę do szpitala.

W minionym okresie Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki OSP prowadziły na terenie powiatu grajewskiego działania związane z gaszeniem pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych, które powstały w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe,. W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i nasilaniem się wyżej wymienionych zdarzeń PSP w Grajewie podaje informację na temat sposobów bezpiecznego postępowania w przypadku wystąpienia pożaru przewodu kominowego.


POŻARY SADZY W KOMINIE
Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów.
Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.
 
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
 
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie.
Pożarów kominowych nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).

Zastępca Dowódcy JRG
asp. sztab. Arkadiusz Lichota
  

poniedziałek, 26 września 2022

LXIV sesja Rady Powiatu (30.09)

poniedziałek, 26 września 2022

Ełk: zaginął Youssef Elhouil

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.