poniedziałek, 27 czerwca 2022

Warto przeczytać

Jak często wymieniać filtr powietrza?

Filtr powietrza działa jak sito, oddzielając kurz i cząsteczki brudu, dzięki czemu do silnika dostaje się tylko czyste powietrze. Oczywiście z czasem filtr ulega zabrudzeniu, co powoduje spadek wydajności silnika. Niekiedy zatkany filtr może być również spowodowany zassaniem małych gałązek lub kamieni. Sprawnie działający filtr powietrza zwiększa wydajność silnika, dlatego należy go regularnie sprawdzać i wymieniać.


Zadanie filtra powietrza

Oprócz paliwa silnik spalinowy potrzebuje przede wszystkim powietrza, ponieważ energia uwalniana jest tylko w reakcji z tlenem. Im więcej tlenu, tym więcej paliwa może ostatecznie zostać spalone przez silnik. Powietrze do spalania jest naturalnie zanieczyszczone sadzą, kurzem, pyłkami i innymi cząstkami, które mogą zatykać element grzejny powietrza i działać jak papier ścierny w komorze spalania. Aby temu zapobiec, powietrze musi być oczyszczane przez filtr powietrza - https://www.ucando.pl/k/filtry-powietrza/U0102.


Jak często wymieniać filtr powietrza?

Informacje o tym, jak często należy wymieniać filtr powietrza, można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Zazwyczaj jednak warto wymieniać taki filtr co dwa lata lub między 30 tys. a 60 tys. km. Należy też pamiętać o regularnym sprawdzaniu go, zwłaszcza w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza i wysokiej gęstości cząstek stałych, np. gdy mieszkasz poza miastem i masz do dyspozycji wiele dróg szutrowych. W mieście można się oczywiście spodziewać większej ilości cząsteczek sadzy i pyłu hamulcowego, ale fakt, że w pobliżu znajdują się pola uprawne, może szybciej doprowadzić do zatkania filtrów powietrza. 


Czy wymiana filtra powietrza jest łatwa?

Umiejscowienie filtra powietrza zależy oczywiście od modelu pojazdu. W wielu przypadkach od korka chłodnicy do silnika prowadzi plastikowy tunel, który wcześniej kończy się okrągłą lub kwadratową puszką. Jest to skrzynka filtra powietrza, którą z łatwością otworzysz za pomocą śrubokręta. Jeśli nie znajdziesz takiej skrzynki, możesz również podążać za przebiegiem kolektora dolotowego. W silnikach z turbosprężarką ścieżka ta prowadzi przez intercooler i ostatecznie dociera do skrzynki filtra powietrza. Po otwarciu skrzynki filtra powietrza można przystąpić do jego wymiany. W przypadku samodzielnej zmiany filtra powietrza sprawdź także, czy gumowe uszczelki nie są uszkodzone i czy są prawidłowo osadzone, tak aby powietrze nie mogło przepływać obok filtra.

Choć czynność wydaje się prosta, zawsze powinna być przeprowadzona przez specjalistyczny warsztat. Powodem tego jest fakt, że nieprawidłowy montaż może spowodować przyciąganie przez silnik kurzu lub brudu, a to może doprowadzić do dalszych uszkodzeń silnika. 


Gdzie można kupić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza jest jednym ze standardowych zadań każdego warsztatu i jest wykonywana w ramach każdego przeglądu. Pamiętaj jednak, aby nie jechać do warsztatu, dopóki nie porównasz cen w sklepach internetowych. Filtr powietrza można łatwo zamówić online; duży wybór oferuje na przykład sklep Ucando.pl. Filtry powietrza oferowane przez Ucando.pl, jak również inne komponenty, są zazwyczaj dostępne w konkurencyjnych cenach. Ponadto, na stronie internetowej sklepu znajdziesz również numer infolinii, pod którym eksperci pomogą Ci wybrać najlepszy filtr dla Twojego samochodu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.