sobota, 21 maja 2022

Kultura i rozrywka

  • 18 komentarzy
  • 15072 wyświetleń

Groby Pańskie 2011

Choć w wystroju Grobów Pańskich dominują motywy tradycyjne, każdy czymś się wyróżnia. 
 
W kościele w Rumi elementami instalacji są postać Jezusa Chrystusa leżącego w tupolewie i monstrancja umieszczona tuż za kabiną pilotów. Pomysł ten niektórych parafian bulwersuje, innym się podoba.
 
 
 
 fot.e-Grajewo.pl 

środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (18)

Jak zwykle Niedźwiadna nie grzeszy pomysłowością
Najpiękniej (jak zwykle) ....
Pozdrawiam...

Gratuluje pomysłu dla Parafii Trójcy Przenajświętszej pięknie jak zwykle . Pozdrawiam

Wszystkie są piękne, a każdy inny.

Niedźwiadna przepiękny grób

Niedźwiadna.Co znaczy przekreślone wyrażenie "z Bogiem"? Nie rozumiem takiej symboliki.

Bardzo piękny jest grób z parafii Ojca Pio:)

Symbolika wystroju Grobu Pańskiego, na terenie powiatu grajewskiego, w porównaniu z innymi latami w różnych parafiach jest nieco odmienna. Wszystkie wystroje są tematyczne, dość ładne, pracowite i cenne, bo wykonane przez ludzi z szacunku do Syna Bożego. Zwraca uwagę Grób w parafii św. Ojca Pio w Grajewie. Skromny i bardzo czytelny. Dominujący kielich z Ciałem Jezusa jest ściśle związany z przedstawianą sytuacją. Wystrój szczuczyński, jest jak zwykle bogaty i dobrze wkomponowany w środowisko. Ma nawet tradycyjną straż. Częściowo nie rozumiem symboliki przedstawionej w kościele p.w. Św. Stanisława B.M. w Niedźwiadnej. Wyciągnięte dłonie, to maleńki fragment obrazu – Stworzenie Adama- przez Boga Ojca, który wyciąga rękę do mężczyzny, a płynąca energia od Boga budzi Adama do życia. Mimo, że w całym obrazie, Adama twarz nie wyraża emocji, to oglądających współcześnie połączenie tej symboliki z napisem – w komunii z… Bogiem – z przekreśleniem słowa Bogiem, razi nas okrutnie. Dekoracja może być przekornie zrozumiana, że Bóg nie zawiera przyjaźni z człowiekiem i nie czyni go panem ziemi ani swoim dzieckiem.

Myśl i słowo Bóg, nigdy tzn. w żadnej sytuacji nie powinno być przekreślone, czyli odizolowane, odłączone albo wręcz, tak jak tu, uznane za niepotrzebne, czy nie kompatybilne z resztą widoku. Jednak dekorator ma zapewne interpretacje własne, bowiem, jest i powinno być inne spojrzenie na to samo dzieło, a ja na pewno się mylę. Chętnie przeczytam wyjaśnienie na pytanie, co ludzie z tej symboliki mieli odczytać? Przepraszam jeżeli kogokolwiek uraziłem.

WŁAŚNIE NIEDŹWIADNA TROCHE ZA MOCNO POJECHAŁA MOŻNA TO ZROZUMIEĆ W RÓŻNY SPOSOB DLA MNIE ZA OSTRA JAZDA

Witam! Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze, dotyczące tegorocznego Grobu Pańskiego w Niedźwiadnej. Niestety opublikowane zdjęcie nie oddaje całej rzeczywistości przedstawionej w kompozycji. Moim zamysłem nie było przedstawienie "przetrawionej papki", a zachęcenie do myślenia i stawiania pytań. Nam podczas Rezurekcji potrafiło wyjaśnić te zawiłości nawet poproszone przeze mnie - małe dziecko. Mam propozycję - zajrzyjcie na www.niedzwiadna.pl i poszukajcie odpowiedzi w relacji fotograficznej z Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, stawiajcie pytanie - jak do czegoś dojdziecie - piszcie. Jeszcze tutaj zajrzę. Pozdrawiam serdecznie! Z Bogiem!

W Niedzwiadnej przekreślone "z Bogiem" oznacza, że dzisiejszy świat, chce wykreślać "Boga" a to On daj życie i ostatecznie zwycięża. Bóg nadaje sens, jeżeli nie w komunii z Bogiem to z kim...?? nie ma alternatywy. On jest Prawdą i nie da się go wykreślić, jak nie dało się go zamknąć w grobie - ZMARTYWCHWSATŁ

mat, słusznie! Ja postawiłabym tu szach mat i basta. Z tego błędu nie ma wyjścia i żadne www. nie wyjaśni. Taki rodzaj nowoczesności jest dostosowany do opium tow. Lenina! Trzeba przebudować zdanie tak żeby przekreślone było takie słowo, które jest złem. To dziecko trzeba zapytać- w jakiej sytuacji trzeba się wyrzec Boga? Czy są takie? Nie znam wieku ks., ale przypuszczam, że jest pierwszy rok po nowoczesnym seminarium. Ale to nie istotne. Ważne jest to, że jak nikt inny tylko On kontaktuje się z ludźmi, dla których dużo pracuje.
Ale, np; w komunii z GRZECHEM- nie jesteś z Bogiem!

Witam! No cóż po ilości wpisów, dotyczących poruszonej kwestii trudno powiedzieć, że myślenie, stawianie pytań i szukanie odpowiedzi to domena współczesnego człowieka. Paradoksalnie o Bogu jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ateiści. Zatem, tak po prostu bez stosowanej w stosunku do tematu złośliwości serdecznie pozdrawiam "Ateistkę". Życzę, by zbrzydła nam "papka poprawności" i abyśmy nie postępowali w/g schematu:
"KIEDY TAK SOBIE MYŚLĘ I NIC NIE WYMYŚLĘ; TO MYŚLĘ PO CO JA TYLE MYŚLAŁEM, ABY NIC NIE WYMYŚLIĆ. PRZECIEŻ, GDYBYM WCALE NIE MYŚLAŁ - TYLE SAMO BYM WYMYŚLIŁ!"
Z Bogiem!

Ateistka słusznie podkresliła! przekreślony wyraz " z Bogiem" który tym bardziej znajduje się w Kościele, z całą pewnością wprowadza ludzi w błędne myślenie.
Patrząc na sens wizerunku obrazu z przekreślonym wyrazem przy symbolice odejścia dolnej ręki od górnej ręki, która może sybilizować rękę Boga daje do namysłu czy mam być z Bogiem czy odejść od Boga? Nikt w takiej sytuacji nie będzie się zastanawiał a tym bardziej domyślał, co ksiądz miał na mysli we własnym błędniku zmysłowym, przekreślając wyraz " z Bogiem" Ja bym uważał za stosowne wskazać dla Ks. Jarosława oby powrócił do nauki w innym kierunku lub poddał się ponownej analizie teologa, by ten dopatrzył się innego talentu w Jarosławie a niżeli być księdzem i głosić błędną naukę o Bogu !!!

Witam! Moi kochani! Dostrzegając jak bardzo się napinacie, aby cokolwiek wymyślić, w trosce o Wasze zdrowie. Pozwolę sobie wyjaśnić. Szkoda, że nikt nie zauważył głębokiego pęknięcia między światami boskim i ludzkim (mam nadzieję, że wyraźnie symbolizują to te dwie dłonie z fresku Michała Anioła). Pęknięcie to poprowadzone jest do samej podstawy kompozycji Grobu. Przekreślenie słowa "Bogiem" ( uczynione w/g standardów europejskich!!!) oznacza, że nie pragniemy komunii z Bogiem Zmartwychwstania, Objawienia; a bożkiem "dobrego samopoczucia" jaki sobie wymyśliliśmy - mam "doła" - Pan Bóg mnie opuścił; jestem szczęśliwa - Bóg wrócił do mnie. Grób Pański to tylko niewielka część przeżycia Wielkiego Tygodnia i gdyby tak każdy z napinających swoje intelektualne muskuły przyszedł w Wielki Czwartek, Piątek, Sobotę... na liturgię w naszej Wspólnocie - łatwo by to pojął, ale jeśli kto świętuje Wielkanoc oglądając groby - to świętuje dla siebie. Życzę, abyśmy odważyli się żyć w komunii z Bogiem - to nie jest łatwe, gdyż przeciwników miłość taka znajdzie nawet wśród ludzi, uważających się za religijnych.

Zazwyczaj każdy nieudacznik rozpoczyna od słowa " Witam" przy czym w/g standardów europejskich wypada zapytać czy Jarosław w trakcie przekreślania wyraz " z Bogiem" napinał swoje intelekualne muskuły? Ja nigdy nie uwieżę że Bóg kiedykolwiek powracał do bezmyślnych !!! Każdy rozważny i wierny w Boga nie będzie zainteresowany słuchać bzdur bezmyślnego ucznia teologa!!! europejski przewrót artystycznej miłości.

Panie Religijny? Miłość bliźniego w Pana wydaniu jest rzeczywiście "boska", ja niestety w boga, który uczy nienawidzieć - nie wierzę, Panu życzę powodzenia, co najmniej na miarę stosowanych w wypowiedziach wykrzykników. No cóż Pan nie zrozumiał moich intencji, byli tacy (nawet bardzo malutcy) którzy zrozumieli, ale potrafili kochać i nie mieli oczu przysłoniętych "świętym oburzeniem" i nienawiścią do innych. Pomodlę się za Pana - jak ksiądz - to w skrócie takie 2 literki przed imieniem:). Szczęść Boże!

Ks. Jarosławie!!! trzeba odróżnić " słowa" od czynów i pozbyć się kompleksów maniaka!
Więcej pokory i odwagi aby przyznać się do błędu, wówczas taka osoba jest spostrzegana przez społeczeństwo jako wzór normalności. W Tobie zaś można jedynie odczytać POGARDĘ wobec ludzi i wyrafinowaną złośliwość wobec tych co racjonalnie wskazują Twoje własne nieprzemyślane błędy. Odmów pokutę za Siebie, bo ja nie ufam w szczerość? modlitwy niepoprawnego grzesznika.

Panie Religijny! Teraz rozumiem, że mam możliwość kontaktu z człowiekiem nieomylnym (chociaż nie dotyczy to ortografii – cyt. „nie uwieżę”). Człowiekiem bez grzechu, bo z łatwością chwyta Pan za „kamienie pogardy” (maniak, niepoprawny grzesznik, nieudacznik, bezmyślny uczeń teologa, głoszący herezje…). Twój osąd jest najwyższym trybunałem, a „Odmów pokutę za Siebie” – to jak ostateczny wyrok przed egzekucją; czy słyszałeś coś o Miłosierdziu Bożym? Cóż setki ludzi odwiedzających naszą świątynię, uczestnicząc w liturgii Triduum Paschalnego – dobrze zrozumiało symbolikę tej dekoracji, ale był i ktoś taki jak Ty. Nie będę się starał ponownie tłumaczyć tego pęknięcia światów ludzkiego i boskiego; tego, że nie można żyć w komunii z „bogiem dobrego samopoczucia”, a jedynie Bogiem Zmartwychwstania, Objawienia – to może rzeczywiście jest za trudne do zrozumienia. To będzie mój ostatni wpis w tej dyskusji, zakończę modlitwą grzesznika – broń mnie Boże przed świętością, rzucającą kamieniami pogardy, a potem biegnącą w stronę ołtarza, by łyknąć Pana Jezusa. Amen.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.