sobota, 21 maja 2022

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 11034 wyświetleń

GRH 9 PSK w Zawadach

  

  W dniu 6 sierpnia 2011 r. kilku członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK z Grajewa udało się do Zawad. Celem wyprawy było odnowienie nagrobka Józefa Jabłońskiego – zmarłego w 1935 r. podoficera 9psk. Cała sprawa rozpoczęła się ponad miesiąc temu, gdy Pan Eugeniusz Piwowarski z Zawada zainteresował tematem tego zaniedbanego nagrobka kierownik miejscowej Biblioteki Publicznej Panią Iwoną Wądołowską. Pani Iwona poszukując informacji na temat Józefa Jabłońskiego skontaktowała się z naszym Towarzystwem, gdzie w oparciu o zachowane roczniki rozkazów 9 psk uzyskała pełną informację na temat przebiegu służby wojskowej plutonowego Jabłońskiego. Nosząc barwy 9 psk i kultywując jego tradycje nie mogliśmy pozwolić, by miejsce ostatniego spoczynku podoficera naszego pułku pozostawało zaniedbane. Dlatego postanowiliśmy dokładnie w 105. rocznicę urodzin Józef Jabłońskiego pojechać do Zawad i uporządkować ten grób.

  Na miejscu spotkało nas wielkie zaskoczenie, gdyż okazało się, że Pan Eugeniusz z pracownikami Biblioteki grób już oczyścił. W związku z tym odmalowaliśmy jedynie krzyż i przymocowaliśmy nową tabliczkę. Następnie w obecności wspominanych już osób oraz wójta gminy Zawady Krzysztofa Wądołowskiego złożyliśmy na grobie wiązanki, zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy modlitwę w intencji plut. Józefa Jabłońskiego. Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy w sposób godny po 76 latach oddać hołd naszemu poprzednikowi, noszącemu te same barwy pułkowe.  - informuje Tomasz Dudziński

środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.