sobota, 21 maja 2022

Kultura i rozrywka

  • 15 komentarzy
  • 14060 wyświetleń

Dom kultury i kultura domu

    Nie ukrywam, że poniższy tekst miałem zamiar „popełnić” już dawno. Przyznaję także, iż moje rozważania na powyższy temat przybrały ostateczny kształt po lekturze listu otwartego do Pana Burmistrza, który na portalu e-Grajewo.pl zamieścił 7 lipca pan Antoni Czajkowski, człowiek, którego śmiało można zaliczyć do grajewskich celebrytów.
     Nie jest moim zadaniem komentowanie listu otwartego, chciałbym jedynie zamieścić w tym miejscu kilka przyczynków w kwestii zarówno Domu Kultury, kultury domu, jak i naszej lokalnej władzy.
     Wyrażenie Dom Kultury nie wymaga chyba żadnych wyjaśnień i komentarzy. A kultura domu? To ta specyficzna aura, w której wyrastają młode pokolenia i zyskują swój etos. Może to być etos uwzględniający jakieś kulturalne ciągoty lub ich całkowity brak. Jedno jest pewne: Dom Kultury w Grajewie mamy, i to nawet dość okazały jak na nasze małomiasteczkowe standardy. Może on wpływać także na kulturę domów. A z kulturą naszych domów bywa różnie. Wystarczy czasem przejść się ulicami, posłuchać i popatrzeć na młodych, a nawet i starszych, żeby dojść do wniosku, że kultura domu nie wszędzie jeszcze zawitała… Tak, to nie tylko w Grajewie to widać. Niedawno czytałem komentarze, że trzeba znakować rowery, bo kradną. Na szczęście kultury nam nikt nie ukradnie, jeśli ją mamy i potrafimy okazać.
     W jednej ze swoich fraszek Jan Sztaudynger trafnie zauważył: Polska A Polsce B każe się całować w de… A my, czyli nasze Grajewo, niestety, zaliczamy się do tej Polski oznaczanej drugą literą łacińskiego alfabetu… Choć czasem można mieć wątpliwości, gdzie ta Polska B tak naprawdę się znajduje… Nieprzypadkowo zamieszczam skan fragmentu pewnego tomiku poetyckiego, który to tomik udostępnił mi do przeczytania znajomy nauczyciel. Jakoś tak się dziwnie składa, że lubię sobie czasem poczytać wiersze, ale ten tomik wypożyczyłem z zupełnie innego powodu. Po prostu, ze zwyczajnej złośliwości chciałem pokazać mieszkańcom naszego miasta, powiatowego bądź co bądź, że sponsorowaniem literatury, także tej w postaci poezji, może się np. zajmować Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Suchowoli oraz Urząd Gminy w Jaświłach. Nie wiem, ile publikacji samorządy w Suchowoli i Jaświłach sponsorowały, ale wiem co innego – te miasta są mniejsze od Grajewa i również znajdują się na Podlasiu. Czyli pod względem kulturalnym już jakby się trochę odsuwają od Polski B… I mam pytanie: Ilu lokalnych twórców sponsorował Grajewski Dom Kultury oraz Urząd Miasta w Grajewie?
     Nie kwestionuję tutaj dorobku dyrektora Domu Kultury, pana Edwarda Szabata, jego zasługi widać gołym okiem, ale zespoły taneczne czy wokalne to jeszcze nie jest cała kultura. Również promowanie zespołu Kozanostra tylko dlatego, że perkusistą jest tam osoba obecnie w Grajewie bardzo znana, wydaje mi się wielkim nietaktem. Może jeszcze pamiętacie Państwo, że Kozanostra podczas Dni Grajewa wystąpiła przed Kasią Kowalską… A na festynie w parku miejskim promował się ten sam zespół. I tak na marginesie, może warto przypomnieć, co znaczy po włosku wyrażenie cosa nostra... Bo raczej nie ulega wątpliwości, że nazwa zespołu muzycznego odwołuje się do tej właśnie nazwy.
Organizacja konkursów recytatorskich dla szkół o nagrodę burmistrza to spadek po poprzednich ekipach, więc nie ma co mówić o zasługach władz w tej mierze… Wspomniane już wyżej Jaświły organizują konkurs ku czci Melanii Burzyńskiej, Wąsosz promuje panią Jadwigę Solińską, a co robi z lokalnymi twórcami, oprócz spotkań w Domu Kultury lub Czytelni, grajewski samorząd?
     O ile można to uznać za wydarzenie kulturalne, to pragnąłbym przyklasnąć  inicjatywie powołania Społecznego Komitetu Renowacji Grajewskiego Cmentarza. Coś mi się wydaje, że inicjatywa pojawiła się w jednym z felietonów mojego poprzednika na e-Grajewo.pl., ale to nie inicjatywa jest ważna, ale ci, którzy chcą coś zdziałać w tej kwestii. Grajewska Izba Historyczna i Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK będą miały okazję wykazać się tym, że dla miasta są naprawdę potrzebne. Czego im z całego serca życzę.


     grajewianin, który ceni kulturę, choć jej nie tworzy

środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (15)

Ale o co chodzi? Tak konkretnie

Nie chcę się rozpisywać na ten temat.Drażni mnie grajewianina sam "szyld"nad domem kultury.
Gdyby ten dom stał po za Grajewem i miał taki napis to ja rozumiem.Jednak ten dom stoi w Grajewie i napis Miejski Dom Kultury w Grajewie jakoś mi do tego nie pasuje..

Szczerze? Temat z dupy :D Juz nie lezie czytac na temat MDK, Urzedu itp. SA WAKACJE, wezcie jedzcie z aparatem nad jezioro, ogarnijcie jak jest czysto itp. dajcie jakies przyklady spedzenia milo tego czasu gdzies niedaleko, jakies fajne miejsca itp. Troche kreatywnosci na tej stronie brakuje :P pzdr

Co do Grajewskiej Izby Historycznej to powstała ona przecież tylko na potrzeby znanych osób z których jedna jest tejże izby dyrektorem. W jakim sensie, przepraszam bardzo drogiego autora, jest ona dla naszego Grajdołka potrzebna i jaką w rzeczywistości pełni funkcję, bo chyba nie jako miejsce pracy? Powstała za ciężkie pieniądze podatników a jej funkcja sprowadza się do siedziby OHP i jakoby muzeum do którego mało kto zagląda.

Panie Czarku ja rozumiem co chciał powedzieć i powiem tylko że jest mi wstyd i jest mi przykro bo inni i tak nie zrozumieją że dom to kultura ,a kultura to dom .

jak mi wiadomo MDK pomaga mieszkańcom organizując zajęcia, darmowe warsztaty(na które chętnych było mało...), finansuje wystawy obrazów, fotografii... Moim zdaniem to nie wina MDK tylko mentalności mieszkańców

Ależ to proste jak drut - napis tej treści jest niezbędny egocentryczny(???) Grajewianinie !- fotkę ogląda świat (cokolwiek to znaczy),a więc? Pomśl troszeczkę.... to nie boli

Oj Jerzy, Jerzy, żal czytać to co napisałeś . . . To właśnie dzięki osobom takim jak Ty, Grajewo jest jakie jest.

Popieram Jerzego. Utworzenie i funkcjonowanie GIH to przykład braku poszanowania pieniędzy publicznych. Nikt nikomu nie broni realizować swoje pasje za swoją prywatną kasę. Środki publiczne natomiast powinny zaspakajać wyłącznie podstawowe potrzeby bytowe wspólnoty - mieszkańców. Tworzenie instytucji i etatów innych to typowe żerowanie na zdrowym ciele organizmu. Jak to w przyrodzie bywa pasożyt ma więcej do powiedzenia niż żywiciel ale to nie znaczy, że nie trzeba z nim walczyć. Nikt się nas nie pytał czy chcemy GIH. Teraz niech mieszkańcy wypowiedzą się w referendum czy bardziej potrzebują GIH czy np.: basenu, nowych dróg, chodników, przedszkola lub większej ilości lekarzy specjalistów w przychodniach.

Chciałbym spytac, jaką rolę pelni obecnie klub Hades?Czy tylko jaka szatnia i dostawca energii elektrycznej 2 razy w roku dla zespołów, które zagrają, oraz jako zaplecze dla ostro zakrapianego bankietu..

Prawdą jest, że kultura nie objawia się wyłącznie osiągnięciami artystycznymi. Brak kultury można dostrzec chociażby po pozostałościach Świąt Bożego Narodzenia sprzed wielu lat. Mam na uwadze nie ściągnięte sznury po lampkach, które wiszą i dyndają się na każdym drzewie rosnącym pod Domem Kultury. Sznury widać w porze roku, gdy nie ma liści. Dziwi mnie, że nikt z pracowników nie zwrócił na to uwagi. Przecież to wisi kilka lat! Zawiesić nie było problemu, ale ściągnąć-jest wielki, a okazje ku temu były, gdy przyjeżdżały dżwigi do odśnieżania, remontu, zawieszania reklam filmów. Pod Domem Kultury zbierają się delegacje, przyjeżdżają goście, nawet sam prezydent Kaczyński, posłowie, artyści itp. Czy ktoś zrobi z tym porządek? Czy tylko mi to przeszkadza? Może dyrekcja i pracownicy MDK niech pokażą, że MDK jest naprawdę kulturalny i sprząta po sobie. A jeśli nie MDK zawieszał lampki, to niech łaskawie zwróci uwagę Urzędowi Miasta. Ma z nim ścisły kontakt. Czy to takie trudne?! Mieszkanka Grajewa

Z wypowiedzi Jurka wnioskuję, że jest ŻYDEM.

Przeczytalam te wszystkie wypowiedzi i nasunęła sie jedna mysl:skad i dlaczego w narodzie jest tyle nienawiści tyle negatywnych refleksji? Cobys czlowieku nie zrobił i jakbys nie postąpił-żle. Po co te podejrzenia, po co te negatywne wypowiedzi ,że ten Zyd, a ten Polak a ów Chińczyk???? Gdyby świat był pełen nierobów, ogarnęłaby nas totalna nuda. A tak, jest cos ciekawego , moze kogoś dany temat przyciągnie, czegoś nauczy, dowiemy się więcej o historii minionych czasów? Czy naprawde Izba Pamięci jest złym tworem? Ktokolwiek tu sie wypowiedział, młody, stary Internauto-zanim naklikasz, zastanów się... Zmieknij, przemyśl. Zycie przemija i zycie pisze wlaśnie historie niepowtarzalnego czasu, a nie wydaje Ci sie,ze to wartościowe? Dlatego GHI jest takim dobrym punktem na lekcję prawdziwej zadumy, rozważania. Prosze zajrzec we wnetrze swego Serduszka i napelnic je odrobina pozytywnego myślenia. Nie wytykajmy sobie tego co komu nie miłe. Pozdrawiam.

Proponuję zlikwidować wszystkie muzea, galerie itp. w całym kraju. Nie zaspokajają podstawowych potrzeb bytowych mieszkańców kraju.
To właśnie jest tok myślenia niektórych ludzi...

Yeti zapomniałeś jeszcze o kinach, teatrach, basenach itp. ... a na każdym rogu postawić darmową jadłodajnię, budkę z piwem i sracz, dla części grajewskiego społeczęństwa w zupełności by to wystarczyło ???

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.