Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 10158 wyświetleń

„KSIĄŻKA I RÓŻA”

Dziewczęta z Koła Czytelniczo – Medialnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie wraz z opiekunem p. Iwoną Bożeną Bukrejewską przystąpiły do akcji upowszechniającej czytelnictwo. Przekonane, że czytać warto, że książka ożywa tylko wtedy, gdy trafia do czytelnika, dziewczęta postanowiły pójść na Oddział Dziecięcy Szpitala Ogólnego im. W. Ginela w Grajewie i tam obdarować chore dzieci książkami – prezentami. Gdy dotarły na oddział, czekały już na nie chore dzieci, ich rodzice oraz p. ordynator i zespół pielęgniarek. Okazało się, że takie spotkania są bardzo mile widziane przez personel szpitala.
Książkowe prezenty wraz z różami przekazaliśmy uroczyście p. ordynator I. Konopko, która pomogła uczennicom z SP 4 rozdać prezenty  swoim pacjentom.
W czasach zdominowanych przez środki masowego przekazu książka musi znaleźć sobie miejsce, dlatego też młode miłośniczki czytania podjęły próbę upowszechniania czytelnictwa. Zgodnie z ideą akcji, dziewczęta liczyły przede wszystkim na wyrobienie wśród dzieci nawyku sięgania po książkę. Chciały  chociaż w niewielkim stopniu „zarazić” dzieci, młodzież i ich rodziców potrzebą codziennego czytania, które nie tylko ułatwia naukę, uczy myślenia, chroni przed uzależnieniem od komputera, ale i umacnia więzi między dzieckiem a rodzicami.
Zwolenniczki akcji „Książka i róża” wysłuchały pani doktor, która wytłumaczyła im, że czytanie chorym dzieciom wpływa korzystnie na proces zdrowienia,  ponieważ dzieci odrywają się od rzeczywistości szpitalnej, nie myślą bez przerwy o chorobie i cierpieniu. Dar, który zostanie w szpitalu z pewnością ułatwi ten proces powrotu do zdrowia. Dlatego też dziewczęta postanowiły głośno czytać chorym dzieciom książki. Robiły to w taki sposób, by słuchający chcieli po nie sięgnąć i przeczytać samodzielnie lub aby prosili o przeczytanie przekazanych książek osoby dorosłe.
Piękna czerwona róża i książka stają się prezentem wręczanym przy różnych okazjach, chociażby tak jak ta – odwiedziny w szpitalu. W ten sposób Dominika Brzostowska, Patrycja Makarewicz, Karolina Dembińska, Urszula Surawska i Eliza Szymanowska z klasy V b zachęcały dzieci do czytania dla przyjemności. Starały się umilić czas chorym dzieciom, a wszystko po to, by te nie myślały o swoim cierpieniu.
Radość na twarzach obdarowanych dzieci była zachętą do kontynuowania takich akcji w przyszłości. Dziewczęta z Koła Czytelniczo – Medialnego utwierdziły w sobie potrzebę niesienia pomocy innym i zrozumiały, że można czerpać przyjemność nie tylko z brania, ale i dawania, ponieważ głośne czytanie, podarunek i towarzysząca akcji piękna róża stały się pocieszeniem i rozrywką, pozwoliły małym pacjentom grajewskiego szpitala zapomnieć o cierpieniu i chorobie.
Warto przypomnieć, że jest to kolejna tego typu akcja, ponieważ poprzednia (Bookcrossing)odbyła  się  w maju 2006 r. i odbiła szerokim echem wśród mieszkańców Grajewa.


Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.