Gawrony na czerwonej liście

aktualizacja: 2021-01-18 17:09:26     nr wiadomości: 44592     przeczytano: 3418     Ilość komentarzy komentarze: 3

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję "Czerwonej listy ptaków Polski" - opracowania zawierającego spis gatunków, które według kryteriów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody są zagrożone szybkim wymarciem w granicach naszego kraju.

Wyniki aktualnej edycji nie napawają optymizmem. W ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków, a liczba ta niemal podwoiła się od czasu wydania poprzedniej czerwonej listy (2002 r.). Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem (o 30% więcej niż dwie dekady temu) a aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone - ich przetrwanie w naszym kraju wisi na przysłowiowym włosku. 

Po raz pierwszy na czerwonej liście znalazł się też powszechnie znany gawron. Przez ostatnich 15 lat jego liczebność spadła o blisko 60 procent. Pierwsze symptomy spadku liczebności zarejestrowano pod koniec lat 90. i nasiliły się w ostatnim dwudziestoleciu. Na wschodzie kraju trend spadkowy wynosił 10% rocznie i był dwukrotnie wyższy niż na zachodzie.

Gawron uznawany jest za gatunek konfliktowy w miejscach gniazdowania w sąsiedztwie człowieka, ze względu na powodowanie hałasu i zanieczyszczeń otoczenia odchodami. W miejscach takich dochodzi do zrzucania gniazd, płoszenia ptaków oraz wycinania i przycinania drzew w celu ograniczenia dostępności miejsc lęgowych. 

 

zobacz:

Niechciane ptaki - e-Grajewo.pl - Portal Internetowy Grajewo i okolice (e-Grajewo.pl)

Straszak na ptaki - e-Grajewo.pl - Portal Internetowy Grajewo i okolice (e-Grajewo.pl)

 

Dla mnie każdy ptak jest chciany !!! Każdy jest ważny i pożyteczny dla ekosystemu. Ludzie zanim wydadzą swoje złe opinie o zwierzętach, powinni dokładnie się o nich dowiedzieć i poobserwować. Odchody są naturalną cechą każdego żywego stworzenia, człowieka także.Trzeba być tolerancyjnym nie tylko wobec własnego gatunku.
Napisał: Awdotia dodano: 2021-01-18 18:38:36

Kiedyś w Prostkach była pewnie kilkutysięczna kolonia .PUK wyciął wszystkie topole na których gniazdowały i zostało na okolicznych nielicznych drzewach może kilkadziesiąt gniazd
Napisał: Mieszkaniec dodano: 2021-01-19 07:08:07

Wszystko wyginie tylko koronawirus zostanie😭a gdzie są gile przepiękne sikorki i wiele innych gdzie można zobaczyć kiedyś przez okno się wyjrzało i na krzaku siedziało po kilka sztuk dzisiaj ten sam krzak stoi a ptaszka żadnego od lat sikorki pukały w okno zmarzniętą słoninką wisząca na sznureczku.Żal
Napisał: Zmartwiona dodano: 2021-01-19 10:51:50

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.