Z kraju i ze świata

Transport nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili wprowadzenie na rynek 26 tys. litrów nielegalnego paliwa. Na drodze krajowej nr 8 mundurowi z Budziska zatrzymali ciężarówkę z olejem napędowym, która wjechała z Litwy do Polski z pominięciem obowiązujących w tym zakresie przepisów.

W wyniku wzmożonych kontroli w zakresie monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych (SENT) funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Budziska na drodze krajowej nr 8 zatrzymali polską ciężarówkę przewożącą w plastikowych pojemnikach w sumie 26 tys. litrów oleju.

Mimo że z dokumentów przedstawianych przez kierowcę ciężarówki wynikało, że w tirze znajduje się olej smarowy, wyniki badania w laboratorium celnym w Koroszczynie (woj. lubelskie) potwierdziły, że zatrzymany towar spełnia wymagania jakościowe charakterystyczne dla oleju napędowego.

Poprzez swoją działalność organizatorzy transportu prawdopodobnie chcieli uniknąć m.in. zapłaty podatku VAT, podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz obowiązków koncesyjnych wymaganych przy obrocie olejem napędowym.

Funkcjonariusze wszczęli w powyższej sprawie postępowanie karne skarbowe. Ciężarówka i pojemniki wypełnione olejem napędowym trafiły na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że towar miał najprawdopodobniej zostać nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego paliwa to ponad 115 tys. złotych.

Organizatorom procederu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek środka przewozowego wraz z nielegalnie przewożonym olejem napędowym.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.