niedziela, 26 maja 2024

Kraj

SSSE: nowa inwestycja

SSSE: nowa inwestycja i miejsca pracy

Producent drewnianych okien i drzwi - firma Ortis - uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

To pierwsza decyzja wydana w tym roku w podstrefie Suwałki, a 180. od momentu powołania SSSE.

 

Ortis zainwestuje w Suwałkach co najmniej 3 mln zł. Firma przy realizacji nowego przedsięwzięcia zobowiązała się również do stworzenia 10 nowych miejsc pracy i utrzymania zatrudnienia na poziomie blisko 30 pracowników.

Robert Żyliński, prezes SSSE wyjaśnił, że firmy z reguły bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii zatrudnienia, ale w praktyce jest tak, że potem jest ono dużo wyższe niż deklarowane.

- Inwestor zamierza zrealizować nowy projekt inwestycyjny w branży tworzyw sztucznych. Planuje również zainstalowanie nowej linii produkcyjnej do wytwarzania recyklatu, czyli surowca wtórnego wytwarzanego z odpadów produkcyjnych powstałych w trakcie wytwarzania okien z profili PCV lub starych okien – wyjaśnia Robert Żyliński.

W ostatnim czasie, na terenie SSSE największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się grunty w najmłodszej podstrefie - Białystok. Dotychczas sprzedano tam ponad połowę działek (22 ha), a swoje zakłady wybudowały takie firmy jak Masterpress i Bianor. Inwestorzy żywo interesują się również terenami w Suwałkach i Ełku.

- W najbliższym czasie zostaną wydane następne zezwolenia. Prowadzimy również zaawansowane rozmowy zmierzające do sprzedania kolejnych terenów m.in. w Białymstoku i Suwałkach – dodaje prezes.


Suwalska SSE powstała 16 lat temu. Dziś działalność w strefie prowadzi 70 firm, z kapitałem polskim i zagranicznym (m.in. z Niemiec, Danii, Austrii, Szwajcarii, Litwy, Holandii i Szwecji). W firmach takich jak Pfleiderer, Aquael, Malow, Porta Drzwi, Impress Decor itd. zatrudnionych jest w sumie 6 tys. osób, a wartość inwestycji poniesionych przez przedsiębiorców osiągnęła 1,7 mld zł.

Strefa obejmuje prawie 342,8 ha. O utworzenie nowej podstrefy w Łomży z niecierpliwością czekają władze miasta oraz firma z branży IT, która już na starcie deklaruje utworzenie stu miejsc pracy.

Na podpis ministra czeka także wniosek rozszerzeniowy o nowe tereny w Suwałkach i Ełku. O podstrefę zabiegają również Siemiatycze, Hajnówka i Narewka.

W ubiegłorocznym rankingu "Rzeczpospolitej", dotyczącym specjalnych stref ekonomicznych w Polsce SSSE znalazła się na czwartym miejscu wśród 14. stref ekonomicznych, pod względem deklarowanych przez przedsiębiorców nowych miejsc pracy.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.