sobota, 28 maja 2022

Powiat Grajewski

Rocznica 17 września

W sobotę, 17 września 2016 r. przy Pomniku Niepodległości w Grajewie odbyły się uroczystości upamiętniające  77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczyli m.in: Wicestarosta Powiatu Grajewskiego Pani Alicja Rutkowska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego Pan Waldemar Wieczorek, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Pan Antoni Milewski, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo Pani Halina Muryjas – Rząsa, Sekretarz Miasta Grajewo Pan Ryszard Wolwark.

Punktualnie o godzinie 12.00 włączono syreny alarmowe. Wszyscy zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć poległych. Delegacje składające się z przedstawicieli lokalnych samorządów, oraz reprezentantów różnych miejscowych środowisk zawodowych oraz społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał "strefy interesów Niemiec i ZSRR" na terytorium Polski. Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.