sobota, 28 maja 2022

Z kraju i ze świata

Referendum ws. lotniska

Inicjatorzy referendum ws. budowy regionalnego lotniska chcą, by wraz z tym referendum zaplanowanym na 15 stycznia, władze samorządowe przeprowadziły konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy mogliby wskazać potencjalne lokalizacje takiej inwestycji.

Referendum odbędzie się na wniosek komitetu referendalnego, który dwa lata temu zebrał w tej sprawie 63 tys. ważnych podpisów mieszkańców regionu. Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?".

 

O tym, że ma być przeprowadzone, zdecydował - orzeczeniem z końca listopada - Naczelny Sąd Administracyjny. Dwa lata temu sejmik województwa wniosek o referendum odrzucił.

 

Biorąc pod uwagę orzeczenie NSA, w miniony poniedziałek komisarz wyborczy w Białymstoku postanowił, że referendum odbędzie się 15 stycznia 2017 roku. Za organizację tego głosowania odpowiada samorząd województwa podlaskiego. Szacuje, że przeprowadzenie referendum będzie kosztowało ponad 4 mln zł.

 

Inicjatorzy referendum proponują przy okazji referendum poddać konsultacjom pięć lokalizacji, które już były w przeszłości rozpatrywane (Topolany, Saniki, Suwałki, Zawady, Białystok); można też będzie wpisać inną, wskazaną przez mieszkańca.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.