UWAGA

poniedziałek, 23 maja 2022

Z kraju i ze świata

  • 6 komentarzy
  • 1500 wyświetleń

Należy zlikwidować powiaty?

Należy zlikwidować powiaty oraz wzmocnić rolę gmin, które mogą przejąć większość ich zadań i pieniędzy - postuluje poseł. Resort spraw wewnętrznych odpowiada: obecnie nie planujemy zmian, ale wiążące decyzje co do przyszłości jeszcze nie zapadły. 

Poseł Jakub Kulesza (Kukiz'15) skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) z interpelację poselską ws. likwidacji powiatów, ponieważ - w jego ocenie - obecny podział administracyjny nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

„Polska jest w tym przypadku ewenementem na skalę światową. W obecnej formie powiaty nie stymulują rozwoju społeczno-gospodarczego, stając się jedynie molochem administracyjnym" - ocenił poseł. 

Jak czytamy w wystąpieniu parlamentarzysty, obecnie w Polsce istnieje ponad 350 powiatów, a ich zadania to głównie zadania zlecone, finansowane z budżetu państwa. Jego zdaniem większość kompetencji powiatów wraz z koniecznymi do ich realizacji środkami mogą przejąć gminy. Spowodowywałoby to, według Kuleszy, wykonywanie tych zadań „w sposób rzetelny oraz bliski obywatelom", w myśl zasady, że najlepszym ośrodkiem władzy jest ten, który jest najbliższy obywatelowi.
 

kic/Serwis Samorządowy PAP

Komentarze (6)

Dobra inicjatywa.

Zmniejszyć ilość posłów i senatorów. Może do parlamentu weszliby ci najlepsi?

Słuszna interpelacja , oby powiodło się;

Senat absolutnie niepotrzebny, wystarczyłoby mądrzejszych wybrać do sejmu.

Zlikwidować Urzędy Marszałkowskie -rozdawnictwo pieniędzy.

Zgadzam się Powiaty i Gimnazja do likwidacji nie mieszczą się w normach i utrudniają zasadę działania systemu i senat też do likwidacji i zwiększyć liczbę wojewódzstw przynajmniej do 24 a nawet do 28

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.