czwartek, 2 lutego 2023

Z kraju i ze świata

Kuchciński marszałkiem Sejmu

Sejm i Senat zebrały się na pierwszych posiedzeniach w tej kadencji. Na marszałka Sejmu wybrano Marka Kuchcińskiego, który z poparciem 409 posłów pokonał w głosowaniu Morawieckiego (42 głosy).

Wicemarszałkami Sejmu zostali Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński z PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Stanisław Tyszka z klubu Kukiz'15 i Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Na marszałka Senatu wybrano Stanisława Karczewskiego (PiS). Wicemarszałkami zostali Adam Bielan, Grzegorz Czelej i Maria Koc z PiS i Bogdan Borusewicz z PO.

 

 

 

Marek Tadeusz Kuchciński (ur. 9 sierpnia 1955 w Przemyślu) – polski politykdziennikarz, działacz kulturalny, poseł na Sejm IVVVIVII i VIII kadencji, były przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu VI i VII kadencji,marszałek Sejmu VIII kadencji.

Ma wykształcenie średnie. Od 1974 do 1978 studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1978 ukończył Policealne Studium Ogrodnicze. W młodości związany z subkulturą hipisów[]. Od 1979 do 1991 prowadził rodzinne gospodarstwo ogrodnicze.

Od 1990 do 2000 kierował Przemyskim Towarzystwem Kulturalnym. Od 1989 do 1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Spojrzenia Przemyskie”. Od 1989 do 1992 pełnił funkcję wiceprezesa oddziału rzeszowskiegoStowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1994 do 1998 przewodniczył radzie programowej Polskiego Radia Rzeszów. Był także korespondentem Polskiego Radia Lwów. Współpracował również m.in. z „Nowym Państwem”, „Rolą Katolicką” i nowojorskim „Nowym Dziennikiem”.  -.

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki

 Codzienny Serwis Informacyjny PAP

http://www.marekkuchcinski.pl/

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.