czwartek, 28 września 2023

Powiat Grajewski

Grzędy 2016

8 września 2016 r. przypada 72. rocznica jednej z największych bitew partyzanckich stoczonych podczas II Wojny Światowej na terenie województwa podlaskiego. W lasach pod Grzędami, ok. 350  polskich partyzantów stoczyło krwawą walkę z przeważającą pod względem liczebności i uzbrojenia  armią niemiecką.

Walki na Grzędach trwały dwa dni (8-9.09.1944r).

Przygotowujący się do bitwy i oczekujący na wznowienie ofensywy sowieckiej, Pułk został otoczony przez wojska niemieckie. Dążący do likwidacji tego zgrupowania okupant rzucił przeciwko niemu oddziały 50. Dywizji Piechoty ze składu niemieckiego 6. Korpusu. Obok żołnierzy Wehrmachtu w operacji przeciw partyzantom na bagnistym terenie wzięły też udział jednostki SS i pododdziały żandarmerii. W czasie bitwy 9. PSK AK poniósł duże straty – zginęło i rannych zostało ok. 100 partyzantów, w tym m.in. d-ca pułku rtm. Wiktor Konopko ps „Grom”. Kolejny raz, podobnie jak w trakcie kampanii wrześniowej, żołnierze pułku nie szczędzili własnej krwi w obronie Ojczyzny. Straty poniesione przez Niemców były jednak znacznie wyższe.  

W czwartek 08.09.2016 r. odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską walkę w okolicach miejscowości Osowe Grzędy.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, a następnie kontynuowane przy pomniku  k.Leśniczówki Grzędy z udziałem kombatantów, w tym  dwóch uczestników bitwy, ponad 30 pocztów sztandarowych, duchowieństwa, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa w Rajgrodzie, przedstawicieli parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, młodzieży szkolnej  oraz  osób – gości  z  Polski. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, harcerze i członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

W tym samym dniu, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rajgrodzie uczcili pamięć poległych organizując rajd rowerowy Rajgród – Grzędy, natomiast w dniu 9.września 2016r. Rajd Partyzancki (pieszy) Grzędy – Grajewo  organizuje Grajewski „Strzelec” z uczniami  Zespołu Szkół nr 2 im. 9.Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.