Z kraju i ze świata

  • 12 komentarzy
  • 3729 wyświetleń

Emerytura po 40 latach

Sejm podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia ma się zająć obywatelskim projektem zmian w ustawie emerytalnej, zakładającym, że kobiety i mężczyźni będą mogli przejść na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek. 

Zgodnie z obywatelskim projektem będzie można przejść na emeryturę po 40 latach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Do stażu pracy liczyłaby się praca na etacie, umowie-zleceniu czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej; nie liczyłby się czas studiów lub bezrobocia - zakłada projekt. Jeśli wyliczona emerytura byłaby niższa od minimalnej, do tego poziomu miałoby dopłacać państwo. 

 

 

 

Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl. 

Komentarze (12)

Tylko kto wypracuje te 40 lat i gdzie?A studia to nie jest cięzka praca?Będzie gorzej jak jest

Jesli zaczniemy prace w wieku 25 lat to i tak emeryture dostaniemy w wieku 65 lat Do tego trzeba doliczyc dłuzsze niezdolosci do pracyi znow mamy 66lub 67 lat.
Mieszanie w głowach to specjalosc naszych politykow

Niestety posłowie sądzą według siebie, " naczelny wódz" i większość jego świty już dawno przekroczyli wiek emerytalny, ale demencja nie pozwala im o tym pamiętać. Ci, którzy na nich głosowali, powinni pracować do samej śmierci (idąc za przykładem naczelnego).

a ja jestem za pracuje od 21roku zycia to dlaczego mam pracowac do 65 a jakis lewus kombinator przepracuje 25 czyli mniej niz połowe zycia i tez dostanie minimalna emeryture w wieku 65 lat?

Ja mam przepracowane około 11 lat i 9 lat zasiłku dla bezrobotnych i teraz znowu siedzę na zasiłku bo chwilowo brak pracy wiec 40 lat pracy jest nie osiągalne . Wychodzi na to że nie będę miał emerytury w wieku 65 lat . Pracuję od 19 roku życia i co z tego mam ? .

A czemu jak się zostaje prezydentem (nawet na chwile)to emetytura jest dożywotnia. Trzeba całe społeczeństwo wybrać prexydentem i nie trzeba utrzymrwać armi ZUSowców i ich pałacy. Przynajmniej te trony by zamienili na zwykłe krzesła. I swoje zintegrowane orgie na spotkania seniorów a nie kursy doszkalające za nasze pieniądze.

obywatel: lewus kombinator? To bardzo niesprawiedliwe, krzywdzace okreslenie. Jak konczylem edukacje, bezrobocie w Polsce wynosilo 18% a w Grajewie 25%. Znalezienie jakiejkolwiek pracy nawet na czarno na budowie graniczylo z cudem. Nie uwazam sie za kombinatora. Mam tak dlugi okres nieskladkowy(bezrobocie, umowy zlecenia), ze wypracowanie najnizszej emerytury(800zl) jest juz prawie niemozliwe. Takich ludzi w Polsce jest wiecej. Za jakis czas to bedzie powazny problem. Pisza o tym wszystkie media od lewicowych po prawicowe.

Inna sprawa: W Polsce tylko 33% kobiet po 50r zycia ma prace i tylko 50% mezczyzn w wieku 50-65. To oznacza, ze po 50r zycia pracuje juz tylko mniejszosc. Mozemy sobie z gory zalozyc ze po 50-tce bedziemy bezrobotni i odjac odpowiednia ilosc lat skladkowych. Co zostanie? Jakie beda nasze emerytury przy tak krotkich okresach skladkowych? Obecnie najnizsze emerytury w Polsce to 37groszy miesiecznie, 45 groszy miesiecznie, 1zl miesiecznie i tak dalej... Ten kraj na serio jest w ruinie i czekaja go duzo gorsze czasy od obecnych.

wiek40 lat jest osiągalny ja pracuje od 18 lat i już mam 33 lata pracy ,a wiek 53

Moja mama pracuje od 16 roku życia. Z tego co się orientuję to wliczana jest zawodówka i praktyki. Mama na przepracowane 43 lata !

uczciwe! jest sporo starszych osób (55+) które to mają wypracowane, dlaczego mają pracować do śmierci, jak dzisiaj by mogły odpocząć. miejsca pracy by się zwolniły, a to bonus dla osoby która uczciwie przez czterdzieści lat płaciła zus i podatki.

Kiedyś kończyło się szkołę i szło do pracy- to było normalne. Pracy było pod dostatkiem, nie pracował ten co nie chciał. Jeśli w jednym zakładzie nie pasowało szukało się w innym. Ale praca była legalna, dostawało się umowę najpierw na okres próbny a później na stałe. Składki były odprowadzane- to było normalne. Nikt się oto nie martwił, zakłady odprowadzały składki. A dziś nawet za wykonaną pracę nie każdy pracodawca płaci!
Dlatego uważam że po 40-tu latach pracy należy się odpoczynek, jeśli zdrowie pozwoli to się nią pocieszę. Nasze miejsca niech zajmą młodzi. Niech się uczą pracy i szacunku do niej. Nie każdy umie i chce pracować. Gdy każdy będzie miał pracę nie będzie w kraju biedy a i gospodarka będzie miała się dobrze.
Napisał: mażąca o emeryturze

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.