Gmina Grajewo

Dzień Pluszowego Misia!

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

23 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbowie obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia! Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Grajewo, Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie oraz Szkoła Podstawowa w Wierzbowie. To trzecie gminne obchody tego święta. W uroczystości wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III ze szkół podstawowych z Wierzbowa, Danówka i Białaszewa.

Dzieci prezentowały swoje zdolności taneczne, aktorskie, śpiewały piosenki o misiu, wspólnie rysowały misie, brały udział w różnych konkursach zwieńczonych nagrodami. Tort to obowiązkowy element każdych urodzin, bez którego nie mogą się one odbyć. Dzieci zaśpiewały Misiowi „100 lat”.

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 118 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misia nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.

środa, 8 marca 2023

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

piątek, 3 marca 2023

Ogłoszenie Gminy Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.