Żyjemy dłużej

aktualizacja: 2020-12-30 11:36:33     nr wiadomości: 44430     przeczytano: 1126     Ilość komentarzy komentarze: 0

Według ostatnich danych GUS w roku 2019 przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 74,07 lat, a kobiet była o 7,68 dłuższa i wynosiła 81,75 lat - wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Powiat grajewski znalazł się w grupie 25 powiatów o najdłuższym trwaniu życia kobiet w latach 2017-2019. Z obliczeń NIZP PZH wynika, że długość życia mieszkanek naszego powiatu wynosi 84,1 lat. 

Od wielu lat w Polsce występuje niekorzystne zjawisko dużej nadumieralności mężczyzn w stosunku do kobiet i w konsekwencji znacznie krótszego ich dalszego życia niezależnie od wieku. Rodzący się w 2019 r. chłopcy mogą oczekiwać, że będą żyli przeciętnie o 7,2 lat krócej niż rodzące się dziewczynki, natomiast mężczyźni w wieku 45 lat mają przed sobą o 6,1 lat krótsze życie niż kobiety w tym samym wieku. Różnica w długości życia mężczyzn i kobiet ulega powolnemu zmniejszeniu po roku 2007 (z krótkim wyjątkiem 2015 i 2016).

Długość trwania życia mieszkańców Polski różni się w zależności od zamieszkania na wsi, albo w małych i dużych miastach, a zróżnicowanie, aczkolwiek niezbyt duże, ma charakter dosyć trwały i nie ulega zmniejszeniu. W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast - powyżej 500 tys. mieszkańców. Zróżnicowanie długości życia związane z tak określonym miejscem zamieszkania jest większe w przypadku mężczyzn niż kobiet.

Wśród kobiet różnice w długości życia mieszkanek miast i wsi są znacznie mniejsze, zarówno w poszczególnych województwach, jak i w skali całego kraju. W 2019 r. mieszkanki miast żyły przeciętnie o 0,1 roku krócej niż mieszkanki wsi. Jednak w 11 województwach dłużej żyją mieszkanki miast (największa obecnie różnica, 1,3 roku, występuje w woj. zachodniopomorskim), a tylko w czterech - mieszkanki wsi (w woj. śląskim i łódzkim o rok dłużej).

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.