Zwiedzaj Polskę – przyjedź do Płocka!

aktualizacja: 2016-06-19 17:32:42     nr wiadomości: 28788     przeczytano: 2913     Ilość komentarzy komentarze: 0


Cudze chwalicie, swego nie znacie – to polskie przysłowie nie traci aktualności. Zachwycamy się egzotycznymi kierunkami, równikową przyrodą, włoskimi zabytkami, podczas gdy w Polsce nie brakuje pięknych krajobrazów i interesujących miejsc. Do nich należy właśnie Płock – miasto, które przez 59 lat było stolicą Polski.

Płock to miasto położone w województwie mazowiecki, nad doliną Wisły, na styku Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej. Dla pierwszych Słowian Płock był ważnym ośrodkiem w młodym księstwie. Ukształtowanie terenu sprzyjało budowie grodu obronnego, wokół którego rozkwitło tętniące życiem miasto.

Dzisiejszy Płock ma dużo do zaoferowania turystom. Zwiedzania miasta proponujemy rozpocząć od Wzgórza Tumskiego, gdzie znajduje się zabytkowe Stare Miasto. Wysoki brzeg Wisły był idealnym miejscem do budowy grodu obronnego. Rozpościera się stąd widok na malowniczy krajobraz doliny Wisły. Znajduje się tu m.in. najstarsza szkoła średnia w Polsce (założona w 1180 r.), w podziemiach której jest muzeum i przejście do katedry gotyckiej z obserwatorium astronomicznym. Kościół św. Bartłomieja, zabytkowy most im. Legionów Józefa Piłsudskiego i ratusz to wyjątkowe elementy architektury, które decydują o uroku najstarszej dzielnicy Płocka. Można tu usłyszeć hejnał płocki (codziennie o godz. 12:00 i 18:00) oraz być świadkiem pasowania na rycerza. Scenka ta odbywa się w samo południe na wieży ratusza miejskiego. Stare miasto to klimatyczny zespół kamienic, gdzie dziś można wypocząć pod parasolem w jednej z kawiarni i rozkoszować się widokiem na panoramę. Z zabytków płockich koniecznie należy odwiedzić Zamek Królewski i Muzeum Mazowieckie, w którego zbiorach znajdują się dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego. Muzeum w Płocku przechowuje również cenne rękopisy oraz interesujące eksponaty sztuki secesyjnej. Płock, od zarania dziejów, był ważnym ośrodkiem kultu religijnego. W mieście znajdują się imponujące budowle sakralne z różnych epok.

Płock to miasto rozrywki i atrakcji dla całej rodziny. Po zwiedzaniu zabytkowej części miasta, warto udać się do płockiego ZOO, gdzie można na własne oczy zobaczyć osobliwości fauny i flory. Ogród zoologiczny zajmuje ponad 10 ha i jest domem dla blisko 3,5 tysiąca zwierząt! Ciekawą opcją jest wycieczka rowerowa brzegiem Wisły lub rejs katamaranem i wysłuchanie opowieści o historii miasta.

Każda pora roku jest dobra na wypoczynek w Płocku. Dobrze prosperuje tutaj baza hotelowo - gastronomiczna. W mieście działają kilkugwiazdkowe hotele i pensjonaty. Bez problemu można znaleźć tanie noclegi w Płocku, gdzie panuje kameralna, rodzinna atmosfera, a gospodarze z przyjemnością polecą miejsca warte zobaczenia.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.