piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 9406 wyświetleń

Zmarł ksiądz L. Świderski

KSIĄDZ LUCJAN SZEDŁ DROGĄ WSKAZANĄ PRZEZ PANA

 

We wtorek, 1 września 2015 roku, po 54 letniej służbie Bogu i ludziom, w wieku 83 lat zmarł emerytowany kapłan Diecezji Łowickiej ksiądz kanonik Lucjan Świderski.

Śp. ksiądz kanonik Lucjan Świderski pochodzi ze Szczuczyna, gdzie dorastał, uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. W ostatnich latach podczas emerytury mieszkał w domu rodzinnym w Szczuczynie.  Śp. ksiądz kanonik L. Świderski spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Szczuczynie.  

Mieszkańcy gminy polecają Miłosierdziu Bożemu naszego parafianina Lucjana i żegnają Go słowami: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..."

 

KSIĄDZ, PATRIOTA – HONOROWYM OBYWATELEM GMINY SZCZUCZYN  

Ks. Lucjan Świderski 22 czerwca 2012 roku uchwałą Nr 113/XXI/12 Rady Miejskiej w Szczuczynie uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Szczuczyn, a pamiątkowy grawerton odebrał 12 września 2012 r. podczas uroczystości dożynkowych. 

Zasługi ks. Lucjana są znaczące dla szczuczyńskiej parafii. Jego działalność duszpasterska, merytoryczna współpraca ze szkołami i samorządem gminy, to tylko część zasług, dzięki którym uzyskał miano wspaniałego człowieka wielkiego serca, etc. Niektórzy parafianie wyrażają się wprost: ”Człowiek wielkiego formatu, poważny, miły, ciepły, życzliwy, mądry – duchowny z powołania”.


Lucjan Świderski dał się poznać w swojej młodości, jako patriota, przeciwnik narzuconej Polsce władzy.

W roku 1950 Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa w Szczuczynie, ze względu na rzekomy brak pomieszczeń, zaczęła się kurczyć. Jest to rok charakterystyczny w kraju ze względu na nieudany 10 września 1950 r. zamach na tow. tow. B. Bieruta i K. Rokossowskiego, jako największych dostojników państwa polskiego, których portrety wisiały m. in. w klasach szkolnych. Przeciwwagą tej swawoli była na początku roku 1950 podziemna organizacja TZMP w Szczuczynie (Tajny Związek Młodzieży Polskiej), której założycielem był uczeń Lucjan Świderski (późniejszy ksiądz). Członkami podziemia o początkowej liczbie 13 osób, byli uczniowie Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej w Szczuczynie, gdzie dyrektorem był Wincenty Lewkowicz i Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego w Szczuczynie, której dyrektorem był Józef Pawlukiewicz.  Celem TZMP było: gromadzenie broni, rozbrajanie funkcjonariuszy MO, UB i ORMO, niszczenie portretów dostojników państwowych, gazetek fałszywej organizacji ZMP oraz przeciwstawianie się znienawidzonemu komunizmowi i panoszącemu się zlepkowi ZSRR z jego wodzem tow. Stalinem.  

W dniu 23. 04. 1951r., dla zbojkotowania dnia 1Maja członkowie tajnej organizacji, wywiesili własną, krytyczną ulotkę na korytarzu PŚSZ w Szczuczynie. W związku z tym, w dniach 3 do 7 lipca 1951 r. zatrzymano 10 członków TZMP, a pozostali rozproszyli się po kraju. Głównego organizatora – ucznia Lucjana Świderskiego aresztowano i osadzono w więzieniu, innych uwolniono.      

  

Po 54 latach pracy w stanie duchownym uroczystość pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby odbędzie się w kościele parafialnym pw. Imienia NMP w Szczuczynie, w czwartek 3 września 2015 roku o godz. 11.00.

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

 

 

Fotoreportaż z pogrzebu  -  fot. A.Szabelski

 

Komentarze (3)

A czemu nie napisano gdzie pracował? Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... [*]

Irenana, a to mówi ci coś, np. gdzie pracował; zmarł emerytowany kapłan Diecezji Łowickiej ksiądz kanonik Lucjan Świderski. No chyba ty u niego pracowała i już zapomniała gdzie to było. PS. To wspaniały człowiek.

Ja tez jestem ciekawa W jakich parafiach pracowal Sp. ksiadz L. Swiderski. Brochow - miejscowosc k/ Lowicza ostatnie miejsce pracy (?) ( nie miem czy dobrze uslyszalam i zapamietalam) W tej parafii chrzczony byl Fryderyk Chopin i mozna o tym kosciele przeczytac w "Slawie i chwale" J. Iwaszkiewicza -IIt.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.