Zgnilec atakuje pszczoły

aktualizacja: 2019-08-21 15:09:01     nr wiadomości: 39977     przeczytano: 4739     Ilość komentarzy komentarze: 2

W związku ze stwierdzeniem w miejscowości Wojdy, gm. Rajgród ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, 20 sierpnia br. Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania tej choroby na terenie powiatów grajewskiego i augustowskiego.

Wyznaczony został obszar zapowietrzony obejmujący miejscowości: Wojdy, Rybczyzna, Skrodzkie, Czarna Wieś, Tama, Rajgród, Kosiły, Woźnawieś, Karczewo, Orzechówek, Stoczek w gm. Rajgród oraz Rumiejki, Źrobki, Tobyłka, Solistówka, Barszcze, Dreństwo, Bułkowizna w gminie Bargłów Kościelny.

Na wskazanym obszarze zakazane jest organizowania targów i wystaw z udziałem pszczół, jak również  – bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii - przemieszczanie rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie.

Burmistrz Rajgrodu i Wójt Gminy Bargłów Kościelny zostali zobowiązani do oznaczenia wyznaczonego przez wojewodę obszaru zapowietrzonego specjalnymi tablicami ostrzegawczymi zaś posiadacze pszczół muszą niezwłocznie zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii miejsca, w których przebywają pszczoły.

Zgnilec amerykański nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół. Jak podaje wikipedia chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy. Choruje na nią i zamiera czerw zasklepiony. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. 

e-Grajewo.pl

Wszystko co amerykańskie jest albo niezdrowe albo szkodliwe...
Napisał: Rafał dodano: 2019-08-23 11:39:32

Oby wszystkie pasieki były skontrolowane, a nie tylko te zarejestrowane, bo inaczej to nie miałoby sensu
Napisał: Ja dodano: 2019-08-26 11:56:45

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.