Zero tolerancji nietrzeźwym

aktualizacja: 2020-01-07 13:31:27     nr wiadomości: 41175     przeczytano: 5813     Ilość komentarzy komentarze: 2

Każdego dnia polscy policjanci walczą z kierującymi na tzw. "podwójnym gazie". Funkcjonariusze wobec nich kierują się maksymą "zero tolerancji", gdyż pijani najczęściej są sprawcami kolizji i wypadków, które niejednokrotnie kończą się tragicznie.

W 2019 roku na drogi powiatu grajewskiego zdecydowało się wyjechać aż 91 pijanych kierowców, w tym 75 nietrzeźwych (badanie wykazało powyżej 0,5 promila w organizmie). 5 z nich doprowadziło do zdarzeń drogowych, w tym do jednego poważnego wypadku – informują grajewscy funkcjonariusze.

Ryzyko utraty prawa jazdy, zaostrzone kary, kontrole prędkości i trzeźwe poranki niestety nie działają na wyobraźnię wszystkich kierujących. Potwierdziło to pierwsze w tym roku zdarzenie drogowe, do jakiego doszło Szczuczynie – kierująca fordem straciła panowanie nad pojazdem i dachowała. Okazało się, że miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, kobieta nie posiadała też uprawnień do kierowania pojazdem oraz nie miała przy sobie wymaganych dokumentów.

Jazda w stanie nietrzeźwości przydarza się polskim kierowcom coraz częściej. Bez wątpienia jest to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności, która może zakończyć się prawdziwą tragedią nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale również przypadkowych uczestników ruchu drogowego. Decydując się na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, należy pamiętać o odpowiedzialności, jaką można ponieść. Utrata prawa jazdy to tak naprawdę najmniej dotkliwa z konsekwencji.

Według obowiązujących aktualnie przepisów wyróżnia się stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. W przypadku jazdy w stanie po spożyciu (0,2 - 0,5 promila ) mamy do czynienia jedynie z wykroczeniem. Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)  to już jednak przestępstwo. Konsekwencje, jakie za to grożą są więc dużo bardziej poważne.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń - jeżeli kierujący pojazd pod wpływem alkoholu dopuści się wykroczenia, wówczas Sąd może nałożyć karę grzywny od 50 zł do 5000 zł, areszt od 5 do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat. Za prowadzenia pojazdu po alkoholu można także otrzymać 10 punktów karnych.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem na podstawie art. 178a§1 Kodeksu karnego. W tej sytuacji Sąd może wymierzyć karę grzywny od 5000 zł do 60 000 zł (uzależnioną od sytuacji majątkowej, osobistej skazanego), karę ograniczenia wolności (np. prace społeczne) lub karę pozbawienia wolności do 2 lat. Orzeczony zostanie także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

Do więzienia na minimum 2 lata (a kara nie będzie mogła być zawieszona) trafi kierujący, który w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek, gdzie są zabici lub ciężko ranni. Ponadto może być orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Według lekarzy śmiertelna dawka alkoholu dla przeciętnego człowieka wynosi około 4,5 promila w organizmie. W 1995 r. wypadek spowodował kierowca, który miał 14,8 promila. Zmarł w wyniku powypadkowych powikłań, rekordzistką wśród kobiet okazała się bezdomna z Goleniowa, mająca we krwi 11 promili.

Watro reagować i zgłosić np.o podejrzanie jadącym aucie. Obywatelskie zatrzymania mogą zapobiec tragedii.

 

W 2019 roku na drogi powiatu grajewskiego zdecydowało się wyjechać aż 91 pijanych kierowców - NIEPRAWDA! W 2019 roku na drogach powiatu grajewskiego ujawniono aż 91 pijanych kierowców, ilu wyjechało tego nie wie nikt
Napisał: Stanisław dodano: 2020-01-08 09:16:59

Kiedy wezmiecie się za eliminowanie trzezwych wariatów za kierownicą?Ci to dopiero sobie poczynają!
Napisał: frop dodano: 2020-01-08 12:35:06

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.