Zainwestują w OW Knieja

aktualizacja: 2019-12-10 16:48:48     nr wiadomości: 40982     przeczytano: 6071     Ilość komentarzy komentarze: 12

"Ośrodek Knieja jako innowacyjna przestrzeń włączenia społecznego i integracji międzypokoleniowej". Inwestycja o wartości ponad 12,7 miliona złotych netto ma rozpocząć się już w kwietniu 2020 roku.

29 listopada 2019 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała wyniki kolejnego etapu naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Na 23 złożone wnioski, pięć uzyskało dofinansowanie. Wśród nich znalazł się projekt "Ośrodek KNIEJA jako innowacyjna przestrzeń włączenia społecznego i integracji międzypokoleniowej". Inwestycja o wartości ponad 12,7 miliona złotych netto ma rozpocząć się już w kwietniu 2020 roku.

Mimo, że okres realizacji projektu obejmuje 3 lata, to warto podkreślić, że pierwsze rezultaty inwestycji będą widoczne już wkrótce ponieważ część prac oraz zakupów zaplanowano w taki sposób, aby z ich efektów można było skorzystać w najbliższym sezonie turystycznym.

Dzięki realizacji projektu, Ośrodek KNIEJA stanie się innowacyjnym na skalę europejską integracyjnym centrum sportowo-rekreacyjnym, które będzie łączyć w sobie funkcję wypoczynkową z funkcjami diagnostycznymi, terapeutycznymi i rehabilitacyjnymi.  Budynki hotelowe przejdą gruntowny remont ukierunkowany nie tylko na podniesienie standardu oferowanych miejsc noclegowych, ale przede wszystkim na ich dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

 Korzyści dla regionu

 Planowany projekt jest największą inwestycją w turystykę w regionie na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki inwestycji Ośrodek KNIEJA będzie funkcjonował cały rok zwiększając liczbę przyjmowanych gości. W ten sposób zostanie wykorzystany naturalny potencjał turystyczny Gminy Rajgród. Realizacja inwestycji, szersza oferta ośrodka i większa liczba gości to więcej miejsc pracy dla mieszkańców Rajgrodu i okolic.

 Rekreacja dla całych rodzin

 W ramach projektu teren ośrodka zostanie uporządkowany i zmodernizowany tak, aby KNIEJA stała się nowoczesnym, tętniącym życiem przez cały rok miejscem odpoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Ogólnie dostępna część hotelowa, w tym kawiarnia zostaną gruntownie przebudowane. Molo kąpielowe, nadbrzeże i plaża zostaną odnowione, a dla wędkarzy powstanie nowy pomost. Na plaży zostaną zamontowane urządzenia do zabawy piaskiem i wodą dla dzieci. Wypożyczalnia sprzętu wodnego będzie dysponować nie tylko nowymi rowerami wodnymi oraz kajakami, ale także specjalistycznym lub nietypowym sprzętem takim, jak łodzie i kajaki wędkarskie, kajaki sit-on-top, deski SUP oraz rowery WaterBike.

Ośrodek Knieja nie zapomina o dzieciach! To właśnie dla nich powstanie sensoryczny plac zabaw składający się z urządzeń działających na wszystkie zmysły. Najmłodsi goście będą mogli eksperymentować z zestawami luster i kolorowych szklanych płytek, instrumentami muzycznymi oraz innymi niezwykłymi zabawkami.

 Profesjonalny sprzęt sportowy dla wszystkich 

 W Ośrodku Knieja powstanie nowoczesne Centrum Sportu, którego głównym elementem będzie dwupoziomowa siłownia wyposażona w sprzęt odpowiedni dla wyczynowych sportowców, ale dobrany w taki sposób, aby mogli z niego korzystać wszyscy, także podczas fizjoterapii i rehabilitacji. W siłowni będzie można skorzystać ze sprzętu aerobowego, do treningu siłowego, wolnych ciężarów oraz pneumatycznego sprzętu do ćwiczeń dynamicznych. Na terenie KNIEI dostępna będzie również siłownia plenerowa.

 W Centrum Sportu znajdzie się również kort do squash'a z aplikacją iSquash,  sala fitness ze ścianką wspinaczkową oraz strefa rekreacji ze stołami do ping ponga, bilarda itp. Gruntowne zmiany czekają również istniejącą halę sportową. Podłoga zostanie pokryta profesjonalną nawierzchnią sportową, a sama hala zostanie wyposażona w system trybun sportowych pozwalających kibicom śledzić treningi i rozgrywki goszczących w Kniei drużyn sportowych.

Fizjoterapia i odnowa biologiczna 

 W ramach projektu powstanie Centrum Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej. Do dyspozycji gości ośrodka a także mieszkańców Rajgrodu i okolic będą profesjonalne gabinety krioterapii, ciepłolecznictwa i terapii laserowej, elektroterapii, masażu ciśnieniowego i kompresji, hydroterapii oraz usprawniania leczniczego wyposażone w sprzęt najwyższej jakości.

Diagnoza i terapia całościowych zaburzeń rozwoju 

 Szczególnym elementem inwestycji w Ośrodku Knieja będzie Centrum Diagnozy i Terapii Całościowych Zaburzeń Rozwoju, w którym znajdą się m.in. dwa mieszkania treningowe, sala doświadczania świata, sala integracji sensorycznej, gabinet logopedii i alternatywnych metod komunikacji oraz gabinet terapii neurologicznej. Właśnie ten element projektu został oceniony jako innowacyjny na skalę europejską. Dzięki stworzeniu tego Centrum mieszkańcy Rajgrodu i okolic będą mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy na miejscu, bez konieczności uciążliwych podróży po całym województwie.

Włączanie społeczne i integracja międzypokoleniowa 

 Ważną ideą projektu jest stworzenie na terenie ośrodka wspólnej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych pozwalających na integrację w jak najbardziej naturalnych warunkach. Ośrodek Knieja połączy potrzeby akceptacji i włączenia z empatią, ukazującą jak różni mogą być ludzie i ich potrzeby dając niepełnosprawnym i pełnosprawnym wzajemną lekcję szacunku i zrozumienia.

***

"Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu oraz dopełnienie wymaganych formalności związanych z częścią budowlaną inwestycji nie byłoby możliwe bez wsparcia okazanego przez Burmistrza Rajgrodu - pana Ireneusza Glinieckiego oraz zaangażowania pracowników Referatu Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomościami, Drogownictwa oraz Ochrony Środowiska" - podkreśla Katarzyna Kabzińska, prezes Ośrodka KNIEJA – informuje Katarzyna Kabzińska, prezes Ośrodka Knieja.

 

Super w końcu i jeszcze postarać się o status sanatorium tak jak w Augustowie.
Napisał: Rajgrodzianka dodano: 2019-12-10 20:15:52

Krioterapia to wspaniały lek na stawy! Czekamy z niecierpliwością na otwarcie.
Napisał: Terry dodano: 2019-12-10 21:01:18

brawo
Napisał: rajgrodziak dodano: 2019-12-10 22:39:52

Super czekam na otwarcie. Przydałaby się jeszcze ścieżka rowerowa z Grajewa do ośrodka latem można by było całymi rodzinami bezpiecznie jeździć.
Napisał: miras dodano: 2019-12-11 08:30:57

Sciezka, po co? Toczylowo Kosowka Bukowo Czarnawies to jest bardzo dobra trasa. Tylko dzielnicowy powinien zajac sie psami bo nie idzie jechac rowerem. Z wielu posesji czesto wybiegaja psy czasami strach. Jak zwrocilem uwage wlascicielce to stwierdzila ze nie gryzie.To po co biegnie do roweru? .
Napisał: Zenon dodano: 2019-12-11 10:44:21

"Ośrodek KNIEJA jako innowacyjna przestrzeń włączenia społecznego i integracji międzypokoleniowej"??????? Co za bełkot.
Napisał: szkoda słów dodano: 2019-12-11 12:35:16

to dobrzeze ze taki Osrodek bedzie boja jestem rolnikiem i mam dla dzieci bo mamich 4 chcieli taki domekbodommiedziałke nad jezioremi postawiłem takimały domekaltanke z drewna do 36m2 dla dzieci bo mam ich 4 bochcieli taki dome k bo blisko jeziora to z inspekcji budownictwa kazali rozebrac bo za blisko jeziora a jest prawie 80m toco za przepisy a komu to szkodzi a tu taki Osrodek inikomunie szkodzi i wiele innych takich jest
Napisał: rolnik dodano: 2019-12-11 14:05:17

Super :)
Napisał: xxd dodano: 2019-12-11 14:55:11

Tak postarać się o status i kasę z nas trzepać. Dobrze rolnik mówi - my to nie możemy, bo szkodzi, a taki bogaty to jak najbardziej - inwestycja przecież! Potem pogrodzone, przejść nie można, całe życie człowiek chodził, albo wyleją coś do jeziora i katastrofa ekologiczna!
Napisał: janek dodano: 2019-12-11 20:21:42

Do dyspozycji mieszkańców.....a kogo normalnego będzie na to stać. Dofinansowanie ogromne i będą krocie zarabiać
Napisał: Zenek dodano: 2019-12-11 21:40:10

Przepraszam że pytam, a gdzie jest pseudo obiektywny?
Napisał: Ja dodano: 2019-12-13 22:43:17

Zastanawia się dlaczego nie jest wyremontowany dojazd do ośrodka? A może jednak był tam wylewany asfalt w pobliżu tej drogi? W lesie? Ktoś wie?
Napisał: Obiektywny dodano: 2019-12-14 07:20:33

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.