Zagrożone projekty samorządów

aktualizacja: 2018-09-11 14:43:47     nr wiadomości: 37086     przeczytano: 3130     Ilość komentarzy komentarze: 7

Skala nierozstrzygniętych lub odwołanych przetargów w samorządach jest coraz większym problemem. Zjawisko dotyka przedsięwzięć realizowanych zarówno przez duże miasta, jak i małe gminy. Zdarza się, że nikt nie składa oferty na ogłoszone zadanie albo pojawia się tylko jeden wykonawca, który proponuje cenę o wiele wyższą niż zakłada kosztorys.

Samorządy radzą sobie z lawinowym wzrostem cen usług budowlanych na różne sposoby: aktualizują kosztorysy, dokładają brakujące kwoty, rozkładają inwestycje na etapy lub przesuwają je w czasie, jednak w niektórych przypadkach muszą rezygnować z realizacji. Tam, gdzie wchodzą w grę napięte terminy (zwłaszcza te związane z dofinansowaniem unijnym), szuka się kompromisu.

Z podobną sytuacją zmaga się Miasto Grajewo, np. pod znakiem zapytania stoi ciągle metamorfoza Parku Solidarności. Miasto na sfinansowanie zadania przeznaczyło kwotę 4 585 000 zł. W pierwszym postępowaniu przetargowym nie wpłynęła żadna oferta, w drugim zainteresowany przedsiębiorca swoje usługi wycenił na 10 150 555,12 zł. Również teraz oferty, które wpłynęły w trzecim publicznym przetargu nieograniczonym, znacznie przewyższają przeznaczone środki. Najtańsza -  przedsiębiorcy ze Szczytna - opiewa na kwotę blisko 6 mln 288 tys. zł, najdroższa na blisko 11 i pół miliona złotych.

W celu rozstrzygnięcia trzeciego przetargu i wyłonienia wykonawcy zadania grajewski magistrat ograniczył zakres prac. Zgodnie ze zmienionymi założeniami realizacja inwestycji obejmuje m.in.: remont i regulację linii brzegowej istniejących stawów z obsadzeniem roślinnością wodną i szuwarami, budowę wyspy z drewnianym domkiem dla ptaków wodnych oraz urządzenie i założenie zieleni (drzewa i krzewy, łąki naturalistyczne i kwietne, klomby kwiatowe, trawniki).

Projekt przewiduje także rozebranie istniejącej i budowę nowej szlachetnej nawierzchni głównej alei parku, budowę placów wejściowych do parku, wykonanie nawierzchni ścieżki spacerowej, ścieżki rowerowo – rolkowej, spacerowej rekreacyjnej wraz z budową trzech murowanych mostków. Do zadań wykonawcy będzie należeć wykonanie prac wodno – kanalizacyjnych, elektrycznych oraz urządzenie małej architektury - ławki parkowe, kosze na śmieci, psi pakiet, stojaki rowerowe, domki dla kotów. Miejsce ma być oświetlone i monitorowane.

Przedsięwzięcie pt. „Zagospodarowanie Parku Solidarności oraz tworzenie terenów zielonych w Grajewie” zostało dofinansowane w ramach działania 2.5 "Poprawa jakości środowiska miejskiego"; oś priorytetowa II "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Ze względu na wyższe niż zakładane koszty realizacji inwestycji Miasto dołożyło do budowy bloku komunalnego, instalacji kolektorów słonecznych przeznaczonych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych na terenie miasta oraz budowy ciągu ulic: Falewicza, Tabortowskiego, Kaczkowskiego oraz DP1 na os Jana Pawła II w Grajewie.

Jakie kroki podejmą samorządowcy w tym przypadku? Wrócimy do tematu.

 
/e/

może by tak ludziom zrobić na ulicach drogi których po kilkadziesiąt lat nie można się doczekać , błoto i dziury na ulicy w gumowcach z domu , dziecko i rowerek pod pachę i na spacerek po alejeczkach do parku .
Napisał: x dodano: 2018-09-11 17:58:27

Tanio, nie zawsze znaczy dobrze. Z budową dróg wymienionych w artykule miasto mogło spokojnie poczekać. Tym bardziej, że nie są to drogi/ulice pierwszej potrzeby. Wielu mieszkańców od lat czeka na drogi. A tu raptem deweloper sobie życzy, i ma. Nie oszukujmy się, Legionistów nie można zrobić, a dla dewelopera się da? Coś tu nie halo.
Napisał: Art dodano: 2018-09-11 18:33:32

4 mają i 6 by dołożyli z przegranych spraw i park by był, jak perełka. A tu kicha.
Napisał: Luki dodano: 2018-09-11 20:23:45

Oni i tych 4 milionów nie mają pewnie?
Napisał: Emil dodano: 2018-09-11 20:27:50

Park solidarności, tanim kosztem we własnym zakresie można zagospodarować, nie trzeba wywalać milionów....
Napisał: yzx dodano: 2018-09-12 07:26:21

Dlaczego używa się nazwy "Os. Jana Pawła II"? Przecież to jest ciągle os. Południe. Owszem -takie były plany zmiany nazwy ( bardzo stare -bo jeszcze innej władzy) , ale jak mi wiadomo, do dnia dzisiejszego formalnie taka zmiana nie nastąpiła.
Napisał: grajewianka dodano: 2018-09-12 07:50:08

Widać że w Grajewie Burmistrzami byli i są nauczyciele..i koniec tematu w temacie rozwoju miasteczka...
Napisał: Ala dodano: 2018-09-12 08:33:29

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.