ZUS kontroluje zwolnienia

aktualizacja: 2019-05-09 09:57:51     nr wiadomości: 39170     przeczytano: 4567     Ilość komentarzy komentarze: 5

W pierwszym kwartale bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził blisko 174 tys.  kontroli. Zostało wstrzymanych ponad 9,2 mln zł świadczeń chorobowych, a łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń przekroczyła 53,5 mln zł. W województwie podlaskim zostało przeprowadzonych 729 weryfikacji -  89 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych z tego tytułu świadczeń osiągnęła prawie 131 tys. zł.

- Uczestniczenie w  imprez okolicznościowych, biegach, mitingach,  wyjazdy na wczasy, remont mieszkania, czy dodatkowa praca zawodowa to tylko niektóre przykłady jak osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem  – wymienia Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich, zarówno pod kątem prawidłowości ich wykorzystania, jak i orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, w drugim jest kontrola orzeczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca z niego jest nadal chora. Sprawdzenie takie może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie.

W Podlaskiem w I kwartale br. przeprowadzono 1,6 tys. kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń dla 8 osób, na kwotę 2,7 tys. zł .

Dodatkowo ZUS ma obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do 100% przeciętnego wynagrodzenia po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Na Podlasiu w omawianym okresie obniżono wypłaty o 748,5 tys. zł dla 475 osób, w kraju takich spraw było 47,1 tys. a kwota ograniczonych wypłat sięgnęła 44,1 mln zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w I kw. 2019 r. wyniosła 53,5 mln zł, w woj. podlaskim - ponad 882 tys. zł.

 
/e/

Hmm,czy ZUS kontrolował tak samo skrupulatnie policjantów,którzy masowo poszli na L-4...?
Napisał: g45 dodano: 2019-05-09 11:26:09

widocznie są chorzy od razu, zawsze :/ - skoro mogą tak sobie każdego dnia pójść i otrzymać zwolnienie. to po co ten zawód, jak słabo płatny, krzywdzący (bo można wcześniej w wieku np. 45 lat, kiedy inni muszą harować, iść na wcześniejszą emeryturę), wchodzi do gabinetu od razu chory - tylko czemu przychodzą do tej pracy wciąż, jak jest tak źle ...- a przecież jest jest jeszcze powołanie!
Napisał: janek dodano: 2019-05-09 12:46:03

g45? A co ma ZUS do policjantów?
Napisał: Meliorant dodano: 2019-05-09 19:43:29

Oni poszli jednorazowo na L4. Ale niech ZUS weźmie się za tych co ciagle chodzą na zwolnienia, przynajmniej dwa razy do roku... bo np handel nie idzie.... i wymyślają choroby .” Chorują chorują „ a maja sue dobrze bo po badaniach lekarze nic nie znajda. hahaha żenada .
Napisał: L4 dodano: 2019-05-09 19:55:03

do wszystkich pożytecznych idiotów - kiedy najbardziej zorganizowana grupa przestępcza będzie kontrolować prawidłowość leczenia osób chorych i ponosić odpowiedzialność za samobójstwa i wykluczenie społeczne
Napisał: pomroczność dodano: 2019-05-13 07:16:10

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.