czwartek, 2 maja 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 8489 wyświetleń

VIII Powiatowy Dzień Godności

 

"Niepełnosprawni i chcą i mogą:
odkrywać góry, zawieszać słońce,
darować serca - czujesz? - gorące!
Otwórzcie okna po nocy dzwonku,
nie chcemy ciągle sterczeć w przedsionku!"

 

9 maja br. Mszą Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie rozpoczęły się obchody VIII Dnia Godności  Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Po zakończonym nabożeństwie, mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy uczestnicy radośnie przemaszerowali do Grajewskiego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów. Zabawie, śpiewie i radości nie było końca.

Święto w Grajewie obchodzone jest od 2009 r. Celem corocznych obchodów jest zwrócenie uwagi na prawa tychże osób, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także  ukazanie korzyści płynących z  pełnej ich integracji w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu podjętemu przez społeczność Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie „Szkoła Naszą Szansą” w Grajewie, uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z Powiatu Grajewskiego, razem ze swoimi rodzicami, opiekunami oraz sympatykami, mogą świętować Ten Dzień.

 

wtorek, 30 kwietnia 2024

Wieści z SP4

Komentarze (2)

To cud ze ktoś wpadł na taki wspaniały pomysł to są cudowni niepotrzebnie zawstydzeni ludzie nie zauważani na co dzień co jest przykre i smutne

To nie cud bo Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. Chwała szkole specjalnej, że podjęła się organizacji tego dnia w Grajewie. Tylko rodzice za mało się włączają, nie wiem dlaczego?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.