czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8202 wyświetleń

Święto 9. PSK

ŚWIĘTO 9.PSK I PATRONA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W GRAJEWIE  
    
      Corocznym zwyczajem uczestnicy paramilitarnej uroczystości zgromadzili się na placu przed Urzędem Miasta w Grajewie. Obok uformowane szeregi służb mundurowych, orkiestry i pocztów sztandarowych z różnych środowisk. W pobliżu, monument z dedykowaną dla walczących o naszą wolność inskrypcją: „Bohaterskim Żołnierzom 9. Pułku Strzelców Konnych i 9. Puku Strzelców Konnych Armii Krajowej poległym w wojnie obronnej i w walce o niepodległość 1939 - 1945”. 
W tej scenerii Prezes Towarzystwa 9.PSK– Antoni Dudziński powitał: rodziny, których wspomnienia zawarte są w słowach na tablicy, oficerów i żołnierzy, Orkiestrę Wojskową z Giżycka i Kompanię Honorową wystawioną przez II Batalion Zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku. 
 
       Dowódca Kompanii Honorowej złożył majorowi meldunek o gotowości Poczt Sztandarowych i Kompanii Honorowej do uroczystości z okazji Święta 9. PSK w Grajewie. 
Podczas dźwięków hymnu państwowego wciągnięto na maszt flagę państwową. Dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej – dr Tomasz Dudziński, w asyście kombatantów, złożył wieniec przed monumentem. 

     Od UM przy ul. Mickiewicza aż do kościoła pw. MBNP trwał marsz pilotowany przez motocyklistę z Policji, podczas którego przedstawiciele miasta i powiatu złożyli wieniec pod pomnikiem „Bohaterów walk o wolność, niepodległość i niezawisłość Polski. Na placu przy ul. W. Polskiego złożono kwiaty przed płytą z nadrukiem „W 75 rocznicę powstania 9. Pułku Strzelców Konnych – byli żołnierze 9. PSK”. 
      Dalsza część ceremonii świątecznych odbyła się w kościele, który w/g kryteriów, świadomości i myśli architektonicznej uważany jest za jeden z ciekawych obiektów sakralnych w kraju, najnowszego okresu.  W kościele ks. proboszcz powitał uczniów Zespołu Szkół w Grajewie, kombatantów i Towarzystwo Przyjaciół 9.PSK, przedstawicieli Kuratorium, nauczycieli i pracowników oświaty, ks. kanonika Roberta Zielińskiego dziekana Dekanatu Szczuczyńskiego, kapelana tradycji 9. Pułku, władze samorządowe, powiatowe, gminne, Poczty Sztandarowe, przedstawicieli szkół zaprzyjaźnionych, gości i wszystkich zgromadzonych w świątyni. Ks. proboszcz zaprosił do modlitwy w intencji o wieczne zbawienie dla zmarłych, a dla żyjących za zdrowie i Boże Błogosławieństwo dla ich rodzin, a szczególnie dla nauczycieli, pracowników oświaty i uczniów ZS Nr 2. Mszę św. celebrował ks. Robert Zieliński. 
Po mszy uczestnicy przeszli na teren dawnych koszar, dziś Zespołu Szkół Nr 2. 

       Przed budynkiem szkolnym dyrektor GIH dr Tomasz Dudziński powitał zebranych: „Miło nam, że przyjęliście Państwo zaproszenia, żeby z nami uczcić święto 9.PSK w Grajewie. Witam gości: wicestarostę – Panią Alicję Rutkowską, przewodniczącego Rady Powiatu – Stanisława Kossakowskiego, burmistrza Grajewa – Dariusza Latarowskiego z małżonką, pierwszego zastępcę burmistrza – Macieja Bednarko, liczne grono Radnych Miejskich z Przewodniczącą Rady Miasta. Witam wszystkich gorąco i serdecznie wszystkich burmistrzów, wójtów, radnych z terenu powiatu i województwa oraz zaprzyjaźnionych przedstawicieli samorządów spoza naszego powiatu i województwa. Serdecznie witam przedstawicieli wojsk. Witam żołnierzy dawnego  9. PSK , których jest coraz mniej, ale witam przedstawicieli rodzin tych żołnierzy, a w tym rodziny płk Franciszka Kaczkowskiego i płk Tadeusza Falewicza. Witam służby mundurowe, Straż Pożarną, leśników, strzelców, harcerzy, grupę Rekonstrukcji Historycznych nie tylko 9.PSK, ale i innych formacji. Witam przedstawicieli instytucji społecznych i innych z terenu miasta Grajewa. Witam przedstawicieli oświaty a szczególnie tych spoza terenu powiatu grajewskiego jak: Zespół Szkół w Ostrołęce, Szkołę Podstawową w Skarżynie i Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku. Witam szkołę, która jest współorganizatorem tego święta, z którą razem obchodzimy uroczyście ten dzień. Witam członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Strzelców Konnych. Witam sponsorów i mieszkańców miasta Grajewo. Witam wszystkich, którzy z nami są, biorą udział w pięknej uroczystości w/g stopnia, godności, sprawowanych funkcji, których być może pominąłem, za co przepraszam.” 
    Wejdźmy w historyczną głębię wypowiedzianych przez mówcę słów i ich kontekstu: – „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą”! Takie słowa zamieszone są na tablicy w Alei Dębów Pamięci. Posadzone 22 dęby w hołdzie oficerów pomordowanych w Katyniu i Charkowie, przypominają o tych bohaterach. Uczcijmy Ich pamięć, a młodzież złoży znicze pod dębami (…).” 
      Pomordowanych do Apelu wzywał oficer Wojska Polskiego, któremu odpowiadano „Polegli na polu chwały”, co w połączeniu oddanej Salwy Honorowej powodowało dreszcz emocji i zadumę nad skomplikowaną historią naszego narodu.
      Mówiono o orężu, honorze i chwale znanym nam głosem i z patriotycznymi przekonaniami: „(…) Drodzy organizatorzy i tak pięknie dziś umundurowana Pani Dyrektor, Panie Burmistrzu, Panie Doktorze, przedstawiciele Stowarzyszeń Rekonstrukcyjnych. Weterani, Kombatanci, czcigodni Księża, wszyscy zgromadzeni Uczestnicy tego święta. Dziękuję za zaproszenie. Chcę złożyć głęboką wdzięczność za kultywowanie polskich tradycji wojskowych. Za kultywowanie tradycji 9.PSK i 9. PSK AK formacji wojskowej związanej z podziemiem. Odczytujemy to tak, że ta tradycja, pamięć i jej kultywowanie to coś bardzo głębokiego, to nawiązanie do wielowiekowej chwały Oręża Polskiego.(…).”
      Jakże miło było słyszeć z polskich ust patriotycznego wydźwięku słów prawdy o polskiej racji stanu. Zmuszały one do głębokich refleksji nad przyszłością w odniesieniu do stanu aktualnego.   
 
       Pani Halina Rząsa powiedziała „ Spośród wielu myśli, sentencji, które należy przywołać w dniu dzisiejszym, jest i taka, która mówi, że historia jest najlepszą nauczycielką życia. W historię zanurzamy się w różny sposób. Po pierwsze, przywołujemy pamięć tych, którzy odeszli, bo wiemy, że wolność krzyżami się mierzy. Po drugie, zebraliśmy się tu po to, żeby kultywować wzniosłe tradycje, do czego zobowiązuje imię tej szkoły – 9. PSK. Po trzecie, to symboliczny obraz: młodzież i sztandary, młodzież i pieśni patriotyczne, młodzież i te słowa, i myśli, które do nas są kierowane.”     
      Burmistrz Grajewa – Dariusz Latarowski przekazując w bardzo miły sposób upominek dla dyr. Zespołu Szkół Nr 2, m. in. z podtekstem patriotycznym powiedział „Szanowni Państwo 9. PSK, to honor i duma miasta Grajewa. Natomiast, jeśli chodzi o święto 9. PSK i święto Patrona, to jednak dla Pani Dyrektor jest wyjątkowa statuetka. My, z Samorządem Miejskim wręczamy tę pamiątkę, do której tekst zacytuję. – To podwójne święto wpisuje się na stałe w tradycje kulturowe naszego miasta. Jest wyrazem pielęgnowania nieprzemijających wartości przekazywanej młodzieży i łączenia pokoleń w duchu patriotyzmu. Mając to na uwadze wyrażamy wdzięczność i kierujemy słowa podziękowania za trud organizacyjny, bowiem – o tym, kim jesteśmy decyduje jakość naszych związków z innymi. Z wyrazami szacunku drobny upominek przekazuje H. Rząsa i Dariusz Latarowski – Burmistrz Grajewa.” 
Burzliwe oklaski potwierdziły znaczenie wielce humanitarnych słów przekazanych przez Burmistrza.
      W przemówieniu przewodniczącego Rady Powiatu – S. Kossakowskiego były również słowa o dużym znaczeniu historycznym i patriotycznym „ To święto, to piękna lekcja historii – powiedział na wstępie. Z radością i ze wzruszeniem uczestniczę w tym święcie. W imieniu Samorządu Powiatowego pozdrawiam wszystkich, którzy chcą z nami świętować, a w sposób szczególny kombatantów oraz wszystkich przyjaciół 9. PSK im. gen K. Pułaskiego i Armii Krajowej. Jednocześnie przekazuję wyrazy podziękowania i pozdrowienia dla całego środowiska Zespołu Szkół Nr 2, który uczy, wychowuje młode pokolenia pod skrzydłami tak wspaniałego Patrona. Dziękuję wszystkim, którzy wkładają swój trud w organizację tego święta. Dla nas to okazja do oddania hołdu tym wszystkim, którzy dla wolności i niepodległości naszej Ojczyzny złożyli ofiarę najcenniejszą – życie. W tym także i dla tych, którzy przez długie lata byli prześladowani, męczeni a w końcu wyklęci. Cześć Ich pamięci.”  
      
      Tradycyjnie i elokwentnie przemawiał Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego – Mieczysław Bagiński, były wojewoda łomżyński, którego zasługi na rzecz społeczności są wciąż doceniane i nagradzane. 
       Dyrektor ZS Nr 2 – Marzenna Joanna Sulkowska podziękowała nauczycielom i pracownikom za przygotowania i za wszystko, co lobbystycznie wypadło dobrze. Zaprosiła poczty sztandarowe i wszystkich gości na tradycyjną grochówkę w szkolnej sali gimnastycznej.  
       Po podziękowaniu wyprowadzono Poczty Sztandarowe, z których jako pierwszy odmaszerował Poczet Strzelców 9.  Pułku Strzelców Konnych.
 
      Po godzinie piętnastej w pobliżu szkoły podziwiano skoki konne. Podziwiane przez nas konie, pochodzą ze stadniny Ośrodka Jeździeckiego „Hadrian” w Regielnicy koło Ełku. Amazonki nabywają sprawności pod kierunkiem Krzysztofa Szmidta. Ewa Szmidt c. Krzysztofa jest najlepszą z amazonek, której sukcesy znane są w kraju. Przy ul. W. Polskiego oprócz wojskowej grochówki można było porozmawiać z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, która oprócz innych militariów posiada na stanie wysłużony samolot SBLim - 2A /3303.

      Za bardzo udaną organizację święta szkolnego i żołnierskiego ‘2015 należą się od wszystkich uczestników podziękowania dla: Klubu Byłych Żołnierzy 9. PSK i 9. PSK AK, Towarzystwa Przyjaciół 9. PSK w Grajewie, Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie i Grajewskiej Izbie Historycznej.
      “Święto Pułkowe 9. PSK” i “Święto Patrona ZS Nr 2 w Grajewie”, które odbyło się 20 czerwca 2015 roku przeszło już do historii Grajewa.

  GALERIA ZDJĘĆ 


Tekst, foto i film: Stanisław Orłowski

 


FILM: Święto 9.PSK i Patrona ZS Nr2: http://youtu.be/_OdRIpAPaIY 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (4)

Powinni zmienić nazwę na święto 2 panów D.

Dziekujemy zwlaszcza pani Bozenie Sulewskiej.

Trzeba zorganizować urodziny Kopernika lub Mikołajki aby druga szkoła mogła się wylansować, a ex-przewodniczący mógl dzierżyć statuetkę. Przemówienia, parady i pan policjant na motorze. Pięknie, tkliwie, patetycznie...
A może w przerwie między lansowanymi paradami i toastami zadbać o bezpieczeństwo tych, którzy historię powinni krzewić? Jako mieszkaniec Grajewa bardzo proszę o troskę ze spojrzeniem w przyszłość.

To wspaniała uroczystość patriotyczna, która doczekała się właściwego opisu. Również uważam, że tego rodzaju uroczystości mogłoby mieć LO im. Kopernika i inne placówki w naszym Grajewie. Powiat i Gmina ma też swoje wspomnienia, o czym myślałam podczas tej pięknej uroczystości. Cieszy mnie praca historyków, bo z takich faktów powinien cieszyć się każdy Polak. Bez zazdrości i pychy chylę czoło przed organizatorami i naszym portalem e-Grajewo.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.