Środa popielcowa

aktualizacja: 2018-02-14 13:28:52     nr wiadomości: 34333     przeczytano: 3588     Ilość komentarzy komentarze: 2

"… prochem jesteś i w proch się obrócisz!…" [Rdz. 3,19]


Środa Popielcowa, przypadająca 14 lutego, rozpoczyna 40 – dniowy okres Wielkiego Postu. Dla wiernych to wezwanie do odnowy i nawrócenia a także duchowe przygotowanie do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

- Czas Wielkiego Postu ma charakter przygotowawczy, przygotowuje nas chrześcijan do godnego przeżywania Świąt Wielkanocnych. Przyjście na świat Bożego Syna, Jego Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie to najważniejsze owoce Boskiej miłości. Musimy się do tego przygotować, aby dobrze i godnie przeżyć. Duchowo powinniśmy stawać się lepsi i piękniejsi, więcej "inwestować" w swoja duszę. Wielki Post proponuje nam bardzo bogaty program naszej odnowy. Nie tylko poprzez modlitwę, post, jałmużnę, ale też różnego rodzaju wyrzeczenia, umartwienia, postanowienia i uczynki miłosierdzia, możemy być piękni dla Pana – mówi nam ks. Dariusz Gosk, proboszcz parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie.

W tym dniu we wszystkich kościołach, kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Tradycja ta na znak pokuty pojawiła się w VIII w. Od XI stulecia zwyczaj przyjął się w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Dziś katolików obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy. Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera wskazanie, iż w Środę Popielcową należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych oraz post, czyli ograniczyć liczbę posiłków – raz do syta, dwa razy dla zaspokojenia głodu.

Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych natomiast wierni, którzy ukończyli 18, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, maja obowiązek zachować post ścisły. Duszpasterze i rodzice powinni zatroszczyć się o to, by młodsze dzieci też zostały wprowadzone w autentyczny duch pokuty.

Osoby, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą zachować wyżej wymienionych zasad, powinny uszanować post w inny sposób np. modlitwą.

W tym roku Niedziela Wielkanocna przypada 1 kwietnia.

 
/e/
 

Posypuja glowe popiolem a po wyjsciu z kosciola pluja jadem na innych ludzi
Napisał: katolik dodano: 2018-02-15 04:42:41

Dobrze gadasz katolik w niedzielę lub święto w kościele a na co dzień najgorszy sort :)
Napisał: drGreen dodano: 2018-02-15 10:40:07

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.