czwartek, 18 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Łazienka z prysznicem – jak wyposażyć małą łazienkę i nie tylko

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w naszym mieszkaniu – idealnie jeśli będzie funkcjonalne, a przy tym również stylowe. Jeżeli zabieramy się za urządzanie małej łazienki, to może nam się wydawać, że połączenie tych dwóch opcji będzie niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Wystarczy tylko, że postawimy na odpowiedni prysznic, który nie przytłoczy pomieszczenia, a jednocześnie będzie jego ozdobą. Jakie rodzaje pryszniców znajdziemy na rynku? Na jaki kształt kabiny najlepiej postawić? Czy brodzik to obowiązkowy element łazienki z prysznicem, czy może lepiej z niego zrezygnować?


Rodzaje pryszniców

Rozglądając się za nowym prysznicem, natkniemy się na kilka podstawowych rodzajów kabin. Najbardziej popularne są narożne, przyścienne, wolnostojące oraz wnękowe. W przypadku małej łazienki poleca się prysznice narożne, czyli montowane w rogu pomieszczenia. Takie kabiny zajmują niewiele miejsca i są najbardziej ustawne. Jeżeli chodzi o umiejscowienie pryszniców przyściennych to tylko ich jedna ścianka styka się ze ścianą łazienki, a przy wolnostojących żadna ze ścianek nie styka się ze ścianą. Kabiny wnękowe są polecane w przypadku niestandardowych kształtów łazienek – w tym przypadku montuje się tylko drzwi, bo ścianki prysznica stanowią ściany wnęki.

Prysznice dzielimy również ze względu na zastosowane w nich drzwi. W przypadku niewielkich łazienek najlepsze będą suwane jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe (drzwiczki przesuwane wzdłuż ścianek kabiny) albo harmonijkowe (składające się jak harmonijka w lewą lub prawą stronę). Więcej miejsca zajmują uchylne drzwiczki (otwierają się jak standardowe drzwi) oraz wahadłowe (podobne do uchylnych, ale zajmują nieco mniej miejsca w łazience). Najwięcej przestrzeni potrzebuje otwarty prysznic, czyli typu walk-in, w którym strumień jest tak ustawiony, by woda nie wydostawała się na dalszą część łazienki.

Wymiary i kształty kabin prysznicowych

Mając już na oku jakiś konkretny typ prysznica, możemy zastanowić się nad jego kształtem. Wybór tak naprawdę zależy od naszych preferencji i pomysłu na aranżację wnętrza. Ważnym parametrem będą wymiary konkretnej kabiny. W tym przypadku musimy postarać się o kompromis – im większy prysznic, tym wygodniej jest z niego korzystać, jednak zajmie równocześnie więcej miejsca w małej łazience.

Wymiary popularnych kabin prysznicowych:

  • kabina kwadratowa – 80x80 cm, 90x90 cm i 100x100 cm,
  • kabina prostokątna – 100x80 cm, 100x90 cm i 110x90 cm,
  • kabina półokrągła – 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm, 75x90 cm, 80x90 cm, 90x100 cm,
  • kabina okrągła – średnica 80 cm, 90 cm i 100 cm,
  • kabina owalna – średnica koła, na planie której została zbudowana to najczęściej 90 lub 100 cm.

Wymiary prysznica mogą być również nietypowe, jeśli postawimy na kabinę asymetryczną. W tym przypadku da się dostosować wielkość prysznica do niestandardowych lub wyjątkowo małych łazienek.

Chcesz poznać jeszcze więcej przydatnych trików podczas wybierania kabiny prysznicowej  Zobacz także: Rodzaje kabin prysznicowych

Jaką kabinę prysznicową wybrać – z brodzikiem czy bez?

Ostatnim elementem prysznica jest brodzik. Kiedyś oczywistą sprawą było, że żadna kabina nie może się bez niego obejść. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Możemy się zdecydować na modele, które mają odpływ zamontowany bezpośrednio w podłodze i myć się stojąc na kafelkach. Na tym jednak nie kończą się możliwości – jest wiele rodzajów brodzików prysznicowych. W sklepach znajdziemy np. wyjątkowo niskie i cienkie brodziki oraz te klasyczne i wysokie. Jakie zalety i wady mają te wszystkie rozwiązania?

Standardowe brodziki pozwalają w łatwy sposób oddzielić strefę mycia od reszty łazienki i korzystając z nich, na pewno nie zalejemy kafelków wodą. To rozwiązanie jest również atrakcyjne cenowo, a w przypadku dzieci może w jakimś stopniu zastąpić wannę. Niestety tak zabudowany prysznic może być utrudnieniem dla osób starszych. Jednak w takim przypadku dobrym wyborem są modele typu slim, czyli niskie brodziki. Nie możemy też zapominać, że brodzik zwiększa ryzyko poślizgnięcia się podczas wychodzenia spod prysznica oraz może być czasochłonny w myciu.

Za to kabiny bez brodzika wyglądają nowocześnie i elegancko, pozwalają na minimalizowanie liczby przeszkleń w łazience oraz są wygodne podczas użytkowania. Taki model jest prosty w utrzymaniu w czystości, co jest kolejnym plusem. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena oraz konieczność znalezienia dobrego fachowca zajmującego się takimi kabinami. Zły montaż może skończyć się tym, że podczas mycia będziemy regularnie zalewać sobie łazienkę.

Mała łazienka z prysznicem

Planując remont małej łazienki, należy przede wszystkim zacząć od wyboru odpowiedniej kabiny (wymiary brodzika pod prysznic będą takie same jak wybranej przez nas kabiny). Dobrym pomysłem będzie postawienie na szklany prysznic, który nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia. Jakie jeszcze elementy będą dobrze wyglądać w takiej łazience? Na pewno warto powiesić duże lustro, które powiększy optycznie wnętrze. Jeżeli chodzi o kolory, to najlepsze będą jasne i neutralne. Możemy je oczywiście przełamać jakimś mocniejszym akcentem lub np. wprowadzić drewno do łazienki. Ważne jest tylko, by nie przesadzić, bo wtedy pomieszczenie stanie się przytłaczające. Sprytnym rozwiązaniem jest zakup umywalki z wbudowaną szafką. Tym sposobem z łatwością będzie można przechowywać kosmetyki bez konieczności wieszania lub stawiania dodatkowych mebli.

Szukasz inspiracji podczas aranżacji łazienki z prysznicem?  Zobacz także: Łazienka z prysznicem

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.