poniedziałek, 6 maja 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 5626 wyświetleń

Grajewo. Ambitne plany PKP

Polskie Koleje Państwowe przejęły dwa zabytkowe dworce kolejowe w województwie podlaskim – w Grajewie i Augustowie. Oba dworce przejdą kompleksową przebudowę z poszanowaniem ich wartości zabytkowej w ramach kolejnej edycji autorskiego projektu PKP S.A. – Programu Inwestycji Dworcowych, który będzie realizowany w latach 2024-2030.

 

Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały z reprezentującym Skarb Państwa Starostwem Powiatowym w Grajewie umowę nabycia nieruchomości, na której znajduje się dworzec kolejowy w Grajewie. Dzięki temu pochodzący z 1873 roku budynek dworca przejdzie kompleksową przebudowę. Powstanie obiekt spełniający współczesne standardy, nowoczesny i bezpieczny, służący wszystkim podróżnym, w tym osobom z ograniczoną możliwością poruszania się. Oprócz dworca w Grajewie, Polskie Koleje Państwowe S.A. przejęły także od samorządu terytorialnego dworzec kolejowy w Augustowie. Dzięki temu obiekt, po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, znów będzie służył pasażerom i lokalnej społeczności, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby Miasta. Oba dworce przejdą kompleksową przebudowę w ramach kontynuacji Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A., realizowanej w latach 2024-2030.

– Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Program Inwestycji Dworcowych stanowi największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.

 

Plany PKP S.A. na kolejne lata są również bardzo ambitne. W ramach kontynuacji programu w perspektywie do 2030 roku zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, a analizami objęto ponad 300 lokalizacji, dla których łączna szacowana wartość nakładów inwestycyjnych to ok. 4,4 mld zł brutto. Kryteria, jakie były brane pod uwagę przy wyborze konkretnych obiektów ujętych w nowej edycji programu, to między innymi wymiana pasażerska, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe.

 

– Polskie Koleje Państwowe mają ogromne doświadczenie w modernizacji dworców. Dzięki przejęciu dworców w Grajewie i Augustowie przez PKP S.A. mają one szansę na nowe życie. Oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków, a dzięki modernizacji odzyskają swój dawny blask oraz będą służyły pasażerom oraz lokalnym społecznościom – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

 

 

Na terenie województwa podlaskiego aktualnie realizowanym programem inwestycyjnym objętych jest 14 dworców kolejowych. Kompleksowa przebudowa dziewięciu z nich już się zakończyła. Pasażerowie korzystają ze zmodernizowanych dworców: Białystok, Kuźnica Białostocka, Jabłoń Kościelna, Siemiatycze i Szepietowo. PKP S.A. oddały do użytku także wybudowane od postaw nowoczesne dworce systemowe. Powstały one na stacjach: Bielsk Podlaski, Czeremcha, Wasilków, Racibory. Prowadzone są także prace budowlane związane z rewitalizacją dworca w Czyżewie, a kolejne cztery inwestycje w tym województwie są na etapie projektowania. W ramach kontynuacji Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030 poddano analizom 13 lokalizacji, w tym oprócz dworców w Grajewie i Augustowie na liście projektów znalazły się m.in. dworce w Knyszynie i Mońkach.

 

 

Komentarze (8)

A co z jednostka wojskowa czy tam prowizorycznymi kontenerami? bylo tak glosno i ucichlo.

Po tylu latach w końcu coś robią. Myślałem, że tego nie dożyję, a mam dopiero 24 lata.

prace budowlane rusza pod koniec roku jesli zdarza stworzyc dokumentacje techniczne ,projekty , pozwolenia itd.

"Zainwestują" miliony i nigdy ta inwestycja nie zwróci się. Fajnie marnuje się nieswoją kasę.

Dlaczego nie udostępniacie wszystkich komentarzy

Dlaczego nie udostępniacie wszystkich komentarzy

Na razie to oni znów planują Januszu.

Więcej idą wybory

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.