sobota, 4 maja 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 4535 wyświetleń

Grajewo. 104. rocznica odzyskania niepodległości

W Grajewie uroczystości religijno-patriotyczne związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się wymarszem uczestników do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. Kolumnę prowadziła Miejska Orkiestra Dęta OSP Grajewo i sztandar oraz kompania honorowa15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, następnie sztandary reprezentujące służby mundurowe, zakłady pracy, harcerzy, szkoły. Miasto Grajewo reprezentował Burmistrz Dariusz Latarowski wraz z małżonką, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo Halina Muryjas-Rząsa, a także radni. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele reprezentujący Powiat Grajewskie oraz Gminę Grajewo, a także delegacje jednostek organizacyjnych i spółek komunalnych działających na terenie Grajewa, zakładów pracy, a także mieszkańcy Grajewa. Wyjątkową delegację stanowiła reprezentacja obywateli Ukrainy mieszkających w Grajewie. 

Mszę w intencji Ojczyzny celebrował ksiądz proboszcz Dariusz Łapiński. Po Mszy Świętej delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Solidarności, następnie delegacje władz samorządowych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Niepodległości.

Po przejściu kolumny na plac przed UM Grajewo odbyły się patriotyczne uroczystości. Po sygnale syreny Miejska Orkiestra Dęta OSP zagrała hymn Polski. Poczet flagowy 15 GBZ podniósł biało-czerwoną flagę na maszt. Krótkie przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Grajewo Dariusz Latarowski - jako gospodarz uroczystości. 

 

Następnie Oficer 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej odczytał Apel Pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową.

 

Prowadzący uroczystość Sekretarz Miasta Grajewo poprosił delegacje o złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości przed UM Grajewo. 

 

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbyła się część artystyczna. Uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać piosenki „Uwierz Polsko” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Grajewie - Mari Lewczuk, Anity Witkowskiej i Brajana Kamińskiego, piosenki „O mój rozmarynie" w wykonaniu uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 – Gabrieli Strzałko oraz piosenki pod tytułem "Dziś idę walczyć mamo" w wykonaniu uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 - Mai Moch.

 

Uroczystość zakończyła pieśń My, Pierwsza Brygada („Legiony”) w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej OSP Grajewo. 

 

 

Komentarze (8)

najgorsza jest władza która spół wala się z tym chłopami w kieckach !!!

A zielinskiego nie zaprosił żeby coś dla grajewa zabrał i oddał do suwałk?//

Mało ludzi przyszło - a to takie ważne święto

Przykre, nikt z uczestników uroczystości nie miał biało- czerwonej flagi.

Pan SARNACKI na rowerze jeżdził z flagą.

Malo ludzi - bo ludzie już się pogubili, które święta są właściwe, a które nie, a na uroczystości i tak są najważniejsi ci co w pierwszym rzędzie działacze i dobrodzieje, a nie jakieś tam pospólstwo.

Zaproszenie było kierowane do wszystkich mieszkańców, a tak naprawdę na takie uroczystości nie trzeba zapraszać, wystarczy podać godzinę i miejsce zbiórki. Kto chciał i chce to zawsze przychodził, przychodzi i będzie przychodził, a "kapciowi" aktywiści będą jedynie komentować siedząc w ciepełku przed laptopikiem. Mało uczestników? a gdzie byli m.in. komentujący? Żeby uczestniczyć w tych uroczystościach to trzeba mieć Polskę w sercu i potrafić pokłonić się przed pomnikami poświęconymi pamięci ludzi, którzy tę wolną Polskę wywalczyli. Uroczystości są dla wszystkich, tylko trzeba przyjść a nie komentować.

Żeby tzw. władze, które wstawiliśmy na stołki i tzw. i religie cha z kościoła im wybudowanego miała za grosz honoru, to nie pchali by się na pierwsze ławki z "tacami"! Oni robią wszystko za duże pieniądze, a naród przychodzi i pracuje za darmo./

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.