Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 4331 wyświetleń

Erasmus+ w Grajewie

 W dniach 3-7 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie odbyły się działania w związku z realizacją projektu Erasmus+ „Cultural Similarities and Differences Between European Countries”. W wydarzeniu tym udział  brali partnerzy z Turcji, Portugalii, Grecji, Chorwacji, Bułgarii i Polski.


Grupa z Turcji przyleciała już 1 kwietnia i razem z koordynatorem projektu zwiedzali stolicę: Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.


Pierwszego dnia w SP1 Grajewo odbyła się ceremonia powitalna, pani Dyrektor powitała gości krótkim przemówieniem, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Grajewianie, uczniowie z klasy 4b zaprezentowali polską pieśń ludową, pani Ewelina Kamińska zagrała Etiudę Fryderyka Chopina, a uczniowie z klasy 6b pod opieką wychowawczyni przedstawili pokaz pt.: „Kiszenie kapusty wczoraj i dziś”. Następnie przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich prezentowali tradycyjne stroje ludowe ze swoich krajów. Po prezentacjach zespół Erasmus+ wyruszył zwiedzać Grajewo. Pierwszym punktem wizyty była Grajewska Izba Historyczna, gdzie odbywała się wystawa tkanin ludowych z naszych domów. Kolejnym miejscem było Muzeum Mleka i na zakończenie dnia udaliśmy się do kręgielni, gdzie młodzież chętnie spędziła razem czas na grach w kręgle oraz bilard.

Drugiego dnia grupa Erasmus+ wyruszyła do Białegostoku, aby zwiedzić Muzeum Wojska, Pałac Branickich – Muzeum Historii Medycyny oraz Farmacji, a także Muzeum Historyczne.


Trzeciego dnia w naszej szkole odbyły  się warsztaty taneczne pt.: „Zatańczmy Poloneza”, warsztaty kulturowe pt.: „Pokaż swoją kulturę” oraz wielkanocne warsztaty artystyczne. Po tych zajęciach zespół Erasmus+ udał się do Galindii, a następnie do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.


Czwartego dnia udaliśmy do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego, żeby obejrzeć najnowszy anglojęzyczny film o parku i zwiedziliśmy część parku wraz z przewodnikami anglojęzycznymi. Później udaliśmy się do Muzeum Wilka w Kapicach, gdzie po zajęciach odbyło się ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna oraz ceremonia wręczenia certyfikatów wszystkim uczestnikom.

Ostatniego dnia zespół Erasmus+ wyruszył do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, następnie do Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach i na zakończenie do suwalskiego Aquaparku.

Dla wszystkich uczestników spotkanie projektowe w Polsce było pełne wrażeń. Goście poznali polską kulturę, tradycję i historię. Zauważyliśmy różnice, a także   podobieństwa pomiędzy naszymi kulturami, uczniowie oraz nauczyciele mieli szansę używać języka angielskiego w sytuacjach dnia codziennego, poznali nowe osoby z partnerskich krajów, zawiązały się nowe przyjaźnie. Odbyła się wymiana kulturowa na wielu płaszczyznach, w sytuacjach dnia codziennego oraz podczas wspólnych działań projektowych.


Dziękujemy Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol" w Grajewie za wsparcie naszego spotkania projektowego regionalnymi produktami mlecznymi, które bardzo smakowały naszym gościom.

 

Szkolny koordynator programu Erasmus+
Jakub Czyż 

 

Komentarze (3)

Super program, inicjatywa szkoły i nauczycieli języków obcych. Dziękujemy a dla młodzieży wspaniała okazji poznania innych Państw, tradycji i integracja z innymi . Brawo więcej takich programów

zatrudnić w SP1 dodatkowego nauczyciela angielskiego

Serdeczne podziękowanie dla pana Jakuba . w Szkole Podstawowej nr 1 w Grajewie za możliwość udziału naszych dzieci w projekcie Erasmus+ Turcja i Polska. Za możliwość kształcenia języka angielskiego. Poznania wielu wspaniałych ludzi. Za wspaniałą organizację wycieczek, atrakcyjny program, życzliwość, otwartość na potrzeby uczestników. Tworzenie fantastycznej atmosfery podczas wyjazdów oraz profesjonalizm w najdrobniejszym szczególe.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.