czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7688 wyświetleń

Echa XLI sesji Rady Miasta Grajewo

23 lutego br. o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo odbyła się XLI sesja Rady Miasta Grajewo.


Porządek posiedzenia:

1. Otwarcie obrad XLI sesji Rady Miasta i stwierdzenie prawomocności.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Sprawozdanie Burmistrza z działalności międzysesyjnej oraz informacje na temat realizacji uchwał.

4. Sprawozdanie z analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego za 2021 r.

5. Informacja na temat funkcjonowania w 2021 r. Grajewskiego Centrum Kultury oraz planów na 2022 r.

6. Informacja na temat funkcjonowania w 2021 r. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie oraz planów na 2022 r.

7. Informacja na temat funkcjonowania w 2021 r. Centrum Integracji Społecznej w Grajewie oraz planów na 2022 r.

8. Podjęcie uchwał w sprawach:

a) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Grajewo;

W uchwale Nr VI/39/03 Rady Miasta Grajewo z dnia 31 marca 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Grajewo wprowadzono następujące zmiany: Rozdział 6 załącznika Nr 4 do Statutu Miasta Grajewo otrzymał następujące brzmienie: „Rozdział 6. Organizacja przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania przez Radę skarg, wniosków i petycji.

§ 99
1. Obywatele mogą składać do organu stanowiącego miasta skargi, wnioski i petycje na piśmie. 

2. Biuro Rady Miasta prowadzi rejestr skarg, wniosków i petycji, do których rozpatrzenia właściwa jest Rada, oraz przechowuje je wraz z dokumentacją związaną z ich rozpatrzeniem i załatwieniem. 

§ 100
1. Przewodniczący Rady po zarejestrowaniu skargi, wniosku i petycji w rejestrze przekazuje je Komisji Skarg Wniosków i Petycji. 

2. Celem jej działania jest dokonanie czynności sprawdzających (w przypadku skargi) lub dokonanie ustaleń co do zasadności (potrzeby) uwzględnienia wniosku czy petycji oraz przedstawienie tych ustaleń Radzie Miasta. Komisja rekomenduje określone stanowisko Radzie Miasta, która ostatecznie rozstrzyga o sposobie rozpoznania skargi, wniosku lub petycji. 

3. W skład Komisji, o której mowa w ust.1, wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów radnych z wyłączeniem radnych pełniących funkcje Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady. 

4. Komisja w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów wybiera ze swojego składu Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Komisji. Wybór Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego zatwierdza Rada. 

5. Przewodniczący Komisji organizuje pracę Komisji, wyznacza daty jej posiedzeń, ustala porządek obrad, kieruje zaproszenia do osób i podmiotów właściwych do rozpatrzenia sprawy skierowanej do Komisji oraz prowadzi jej obrady. 

6. W czasie nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje Wiceprzewodniczący Komisji. 7. Komisja obraduje na posiedzeniach zwoływanych, wówczas gdy zachodzi konieczność rozpatrzenia danej sprawy. 

§ 101
1. Komisja rozpatruje skargi na działania Burmistrza, miejskich jednostek organizacyjnych oraz wnioski i petycje składane przez obywateli. 

2. Na zaproszenie Przewodniczącego w posiedzeniu Komisji: 

1) uczestniczą wszyscy jej członkowie, 

2) mogą uczestniczyć: radni miasta, przedstawiciele podmiotu bądź osoby, które złożyły skargę, wniosek, petycję bądź w których interesie dokonał tego inny podmiot, Przewodniczący Rady, Burmistrz bądź osoba przez niego upoważniona, przedstawiciele podmiotu, którego działalności dotyczy skarga. 

3. Podmioty, osoby zaproszone na posiedzenie Komisji otrzymują odpowiednio kopię skargi, wniosku, petycji. 

§ 101a 
1. Przewodniczący Komisji po otrzymaniu:

1) skargi - przesyła jej kopię do podmiotu lub osoby, których działalności ona dotyczy, i prosi o przedłożenie wyjaśnień, informacji dotyczących tej skargi w ciągu 7 dni, 

2) wniosku, petycji - przesyła ich kopię do Burmistrza lub kierownika miejskiej jednostki organizacyjnej i prosi o przedstawienie w ciągu 7 dni stanowiska na piśmie dotyczącego możliwości i skutków realizacji postulatów zawartych we wniosku, petycji. 

2. Przewodniczący Komisji w związku z rozpatrywaniem skargi, wniosku, petycji może zwrócić się do osoby/ podmiotu, który złożył skargę, wniosek, petycję bądź w którego interesie został wniesiony taki środek albo którego działalności on dotyczy, z żądaniem przedstawienia w ciągu 7 dni dodatkowych wyjaśnień informacji bądź przedłożenie odpowiednich materiałów i dokumentów. 

§ 101b
1. Porządek posiedzenia Komisji obejmuje odpowiednio w kolejności:

1) wysłuchanie osób, przedstawicieli podmiotów, którzy złożyli wniosek, petycję, 

2) wysłuchanie osób, przedstawicieli podmiotów, którzy złożyli skargę a następnie osób, podmiotów, których dotyczy skarga, 

3) analizę tematu, dyskusję członków Komisji, zapytania do Burmistrza bądź osób odpowiedzialnych merytorycznie za daną sprawę. 

2. W toku posiedzenia Komisja może dokonać wizji lokalnej lub podjąć inne działania w celu rozpatrzenia sprawy. 

3. Komisja po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, wydaje opinię, którą przyjmuje w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Komisji. 

4. Opinia Komisji powinna mieć formę uchwały i zawierać uzasadnienie. Przewodniczący Komisji przekazuję uchwałę Przewodniczącemu Rady, a ten włącza tematykę sprawy do porządku obrad najbliższej sesji Rady i zaprasza na sesję osoby bądź podmioty, których sprawa dotyczy. 

5. Z posiedzeń Komisji sporządza się protokół. 

6. Obsługę administracyjną Komisji zapewnia Biuro Rady Miasta. 

§ 101c
1. Przy rozpatrywaniu skarg, wniosków i petycji przez Komisję i Radę stosuje się zasady i terminy przewidziane odpowiednio w Kodeksie postępowania administracyjnego i ustawie o petycjach.

2. Czynności podejmowane w celu zbadania spraw podnoszonych w skardze, wniosku i petycji oraz rozstrzygnięcia Rady w przedmiocie ich załatwienia dokumentowane są w protokole sesji Rady i w podjętych uchwałach. 

§ 101d
O sposobie załatwienia skargi, wniosku i petycji przez Radę, Przewodniczący Rady a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący zawiadamia podmiot/podmioty bądź osoby właściwe na piśmie zgodnie z ustawami, o których mowa w § 101c ust.1.


b) wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz ustalenia regulaminu określającego zasady tego handlu na terenie miasta Grajewo;

Radni wyznaczyli teren Targowiska Miejskiego przy ul. Dwornej w Grajewie do prowadzenia handlu produktami rolnymi bądź spożywczymi oraz wyrobami rękodzieła wytworzonymi w gospodarstwie rolnym w piątki i soboty przez rolników i ich domowników oraz ustalili regulamin określający jego zasady.

Zgodnie z podjętą uchwałą handel na wyznaczonym miejscu może odbywać się w piątki w godzinach 6.00 – 14.00 oraz w soboty w godzinach 7.00 – 11.30. Rolnicy i ich domownicy mogą sprzedawać tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w swoim gospodarstwie rolnym. 

Rolnicy i ich domownicy prowadzący w piątki i soboty handel na terenie targowiska miejskiego podlegają zwolnieniu z opłaty targowej.

Miejsce sprzedaży na terenie targowiska miejskiego dla uprawnionych do prowadzenia handlu wskazuje inkasent opłaty targowej.

Uprawnieni do prowadzenia handlu rolnicy i ich domownicy zobowiązani są potwierdzić swój status poprzez okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz odpowiednich dokumentów np.:

- aktualnego dokumentu właściwej Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Społecznego potwierdzającego objęcie tej osoby ubezpieczeniem społecznym rolników, 

- aktualnego dokumentu potwierdzającego posiadanie gospodarstwa rolnego, - aktualnego dokumentu potwierdzającego objęcie podatkiem rolnym, 

- oświadczenia rolnika, iż osoba prowadząca handel posiada status domownika w rozumieniu ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

W przypadku braku możliwości okazania odpowiednich dokumentów, sprzedający zobowiązany jest do uiszczenia opłaty targowej. 

Prowadzący handel rolnicy i ich domownicy są zobowiązani do:

- okazywania wyżej wymienionych dokumentów na żądanie inkasenta lub osoby upoważnionej do kontroli, 

- przestrzegania Regulaminu,

- naprawy wyrządzonych szkód, 

- sprzątania zajmowanego stanowiska oraz składowania odpadów i nieczystości w miejscach do tego wyznaczonych. 

Osobą upoważnioną do weryfikacji statusu rolnika lub domownika jest inkasent opłaty targowej. Prawo do kontroli weryfikacji statusu rolnika i domownika posiadają upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Grajewo. Skargi i wnioski w sprawie funkcjonowania targowiska należy kierować do Burmistrza Miasta Grajewo.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

c) wyrażenia zgody na dokonanie darowizny udziału w nieruchomości na rzecz Powiatu Grajewskiego;

Podjętą uchwałą dokonano na rzecz Powiatu Grajewskiego darowizny udziału w wysokości 66/100 w nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 870/9 o powierzchni 0,1554 ha - z przeznaczeniem na cel publiczny, tj. parking. 

Wykonanie uchwały powierzono Burmistrzowi Miasta. 

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.


d) uchwalenia "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego pomiędzy ulicami: Przemysłową, Wiórową i Robotniczą w Grajewie";

e) udzielenia pomocy finansowej przez Miasto Grajewo Powiatowi Grajewskiemu w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grajewie prowadzonego przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Grajewie;

Radni przekazali z budżetu Miasta Grajewo kwotę 33 467 zł w formie dotacji celowej Powiatowi Grajewskiemu z przeznaczeniem na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Grajewie prowadzonego przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Grajewie. 

Szczegółowe warunki udzielania pomocy finansowej określone zostaną w umowie pomiędzy Miastem Grajewo a Powiatem Grajewskim. 


f) zwolnienia z obowiązku dokonania wpłaty do budżetu nadwyżki środków obrotowych za 2021 rok samorządowego zakładu budżetowego – Centrum Integracji Społecznej w Grajewie;

Centrum Integracji Społecznej w Grajewie (samorządowy zakład budżetowy) zostało zwolnione z wpłaty do budżetu miasta Grajewo nadwyżki środków obrotowych (17 266,45 zł) ustalonych na koniec okresu sprawozdawczego za 2021 rok. 

Wskazana nadwyżka zostanie przeznaczona na zakup do CIS wyposażenia biurowego (m.in. niszczarka, laptop, oprogramowanie, akcesoria komputerowe), narzędzi i materiałów do bieżącej pracy w ramach warsztatu porządkowo-ogrodniczego (kosiarka spalinowa, piła akumulatorowa do gałęzi, zamiatarka itp.) oraz narzędzi do bieżącej pracy w ramach warsztatu rękodzieła (papier ozdobny, wykrojniki). 

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, jej wykonanie powierzano Burmistrzowi Miasta Grajewo.

g) zmian w budżecie miasta Grajewo na 2022 r.

Porządek obrad rozszerzono o informację dotyczącą przebudowy ul. Ełckiej w Grajewie oraz informację przebudowy przejazdu kolejowego w ciągu ul. Piłsudskiego - Kopernika w Grajewie.

9. Odpowiedzi na zapytania i interpelacje.

10. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Miasta z działalności międzysesyjnej.

11. Przyjęcie protokołu z XL sesji Rady Miasta Grajewo.

12. Sprawy różne.

13. Zamknięcie XLI sesji Rady Miasta.

 

 

Komentarze (5)

Zainteresujcie się planami przebudowy ul.Elckiej i zacznijcie działać w tym kierunku.Radni miejscy są po to aby dbać o miejscowych przedsiębiorców i mieszkańców .Tłumaczenie że

Przebudowa nie jest na terenach miejskich to wymigiwanie się i nic więcej. Ilu z was nanioslo poprawki do planu,który został przedstawiony. Wedlog mojej wiedzy żaden z was . Oczywiście wygodniej jest budować drogi na byłej świniarni kilku posesjom z tymże podatek od nieruchomości od działalności to kosmos w porównaniu do kilku domków. Widocznie budżet miasta jest tak duży że wpływy z działalności gospodarczych przy głównej ulicy nic nie znaczą . Na spotkaniu w tej sprawie było chyba 6 radnych którzy zmyli się po kilku minutach.Olewka totalna czyli ROBTA ,DZILAJTA SAMi przecież to wasze.Dziekuje mam gdzieś taką pomoc./

Ty Patriota, skądś ty sie urwał,/

Ty radny, z choinki przy światłach.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.